Popis strediska

Klínovec, najväčší lyžiarsky areál v Krušných horách, ležiaci len 145 km od Prahy, 100 km od Plzne a 20 km od Karlových Varov, má veľa čo ponúknuť i v léte. Areál ponúka 30 km cyklotrailov štyroch obtiažností od najľahších až po tie najnáročnejšie. Nechýba ani požičovňa bicyklov a kompletné zázemie. ľahké chodníky sú vhodné i pre začínajúcich cyklistov a deti. Obzvlášť zábavné sú zjazdy na obrovských terénnych kolobežkách. Rozvičiť sa naviac môžete na pumptracku pria mo pri vrchole Klínovca. Každý určite ocení, že celý areál je ako jediný v ČR kompletne obsluhovaný lanovkou. Cestou hore si teda odpočiniete a ako bonus sa môžete pokochať krásnymi výhľami do okolia. Nová sedačková lanovka od firmy Doppelmayr je krytá typickou oranžovou bublinou, ktorá poskytuje ochranu pred prípadnou nepriazňou počasia.


Cyklistický raj na Klínovci


V okolí Klínovca je na lesných cestách vyznačených 73 km trás pre horské bicykle, kolobežky a pre peších. Cyklisti môžu vybierať medzi dvoma druhmi trás líšiacich sa obtiažnosťou – ľahké trasy „Cyklistiky bez námahy“ a ťachšie trasy pre horské bicykle. Na 30 km trailových tratí Trailparku Klínovec rôznych obtiažností sa nachádza v okolí vrcholu Klínovcea. V Bikeparku si môžu úplní začiatočníci najskôr vyskúšať jazdu na krátkom pumptrackovom okruhu s terénnymi vlnami. Zlepšovať svoje zručnosti ďalej môžu v skill centrách na nástupných miestach. Zjazdy vedú do Jáchymova, Božího Daru a Loučné pod Klínovcom. Zájsť môžete i k saským susedom a navštíviť vrchol Fichtelberg s rozhľadňou nad Oberwiesenthalom, najvyššie položeným nemeckým kúpeľným mestečkom.


Počas návštevy Klínovca môžete využiť kompletné zázemie špičkového horského strediska v podobe služieb reštaurácie U staré lanovky v blízkosti začiatku chodníkov, občerstvenia u spodnej stanice lanovej dráhy, požičovňe bicyklov, obchodu s cyklistickým vybavením a servisu bicyklov. K dispozícii sú bezplatné parkoviská, umývačka bicyklov a sprchy.


Cyklistika bez námahy


Mnohým sa páči predstava výletu na bicykli takmer bez námahy. Bojíte sa náročného horského terénu? Vyveziete sa lanovkou na vrchol Klínovca a dolu pôjdete po prevážne mierne klesajúcich asfaltových a zpevnených šotolínových cestách. Vďaka svojmu nenáročnému charakteru sú tak najvhodnejšou volbou pre rodiny s deťmi.


Vydajte sa v protismere starej Pašeráckej cesty vedúcej z obce Suchá. Trasa dlhá 9 km ponúkne niekoľko spektakulárnych výhľadov, než sa zanorí do hlbokých lesov nad mestom Jáchymov. Dlhšia, 12kilometrová trasa vás zavedie pod Meluzínu – tajomný a skalami posiaty vrch, ktorí mnohí považujú za najkrásnejší v celých Krušných horách. Odvážni môžu pešo vystúpiť i na jej vrchol s úchvatným výhľadom na Klínovec.


Boží Dar – najvyššie položené mesto v strednej Európe a jeho náučné chodníky


Chodník s názvom Ježíškova cesta vedie cez Národnú prírodnú rezerváciu Božídarské rašelinisko, ktoré bolo podľa Ramsarského dohovoru vyhlásené medzinárodne významným mokraďom. Tento 3,2 km dlhý chodník začína na začiatku Krušnohorskej magistrály, kde je tiež umiestnená prvá informačná tabuľa. Prevážna časť chodníka vedie po povalových chodníkoch, ktoré zaisťujú bezpečnosť turistov, a aj rašelinisko a vzácnych druhov živočíchov a rastlín, ktoré sa v ňom nachádza.


Naučný chodník Božídarské rašelinisko je cesta plná zábavy pre všetky deti. Odvážnejší môžu zdolať celý 12,9 km dlhý okruh, alebo si to uľahčiť a preskúmať skrátený vnútorný okruh s dĺžkou 5,6 km. Na tejto trase môžu deti plniť rôzne úlohy, ktoré sa zapisujú do notesu. Celú trasu je možné absolvovať celoročne, pešo, na bicykli i s kočiarom.


Jáchymov – prvé svetové radonové kúpele


Jáchymov, to sú predovšetkým radonové kúpele svetového významu, ale tiež mesto s jedinečnou históriou spojenou s razením jáchymovského toliara, ktorý dal názov dnešnému americkému dolaru. Jáchymov je tiež miestom, kde manželia Curieovci objavili polónium a rádium. A hlavnej v tesnej blízkosti (3 km od centra) mesta začína i sedačková Prima Express vedúca na Klínovec.


Jáchymov, to sú ale i uránové bane. Preskúmať môžete napríklad Radónový chodník alebo Jáchymovské peklo – Náučný chodník dlhý 8,5 km, ktorý pripomína osudy politických vězňov nútene nasadených do pracovných táborov pre ťažbu uránov z 50. rokov 20. storočia. Osviežiť sa môžete v Aquacentre Agricola, kde nájdete bazén s tobogánom, masáže, vírivky, solárium, fitcentrum, soľnú jaskyňu, nový saunový svet s banskou tématikou i príjemnou kaviarňou s kútikom pre deti.


Banícke tradície regiónu zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO


V roku 2019 rozhodol výbor pre svetové dedičstvo o zapísanie sasko-českého baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie na zoznam svetového dedičstva UNESCO. 17 nemeckých a 5 českých častí tohoto regiónu spoločne reprezentuje historické dedičstvo regiónu s mnohými baníckymi pamiatkami. Krušné hory sú významným a jedinečným príkladom cezhraničného regiónu, ktorý bol po dobu 800 rokov zásadne formovaný nepretržitou ťažbou rôznych kovov. Baníctvo umožnilo vznik mnohých vynálezov a inovácií v oblasti bánskych a hutných technológií, ktoré sa obzvlášť v 16. storočí, ale i neskôr úspešne šírili z Krušných hôr do celej Európy i zámoria. Význam Krušných hôr pre rozvoj banskej legislatívy, administratívy a školstva, ale tiež menových systémov je globálny. To dokladá i príbeh jáchymovského toliaru, z ktorého sa viac než 300 rokov vyvinulo celoeurópske platidlo a ktorý dal názov i americkému dolaru.


Rodiny s deťmi nadchnú napríklad prehliadky baní Johannes či cínovej bane Mauritius. Zážitkom je tiež výstup na vrch Mědník, 910 m vysokú horu s krásnou rotundou. V minulosti sa tu hojne ťažila železná ruda, takže samotný vrch je doslovne prešpikovaný štolami. Pod južným svahom hory sa rozkladá bývalá banícka obec Měděnec. Z vrcholu sa Vám naskytne krásny 360° výhľad na Krušné hory, ktorý je obzvláštnený i pohľadom na rozľahlý veterný park, ktorý v tejto krásnej krajine pôsobí takmer kozmicky.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?