NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Kouty nad Desnou pod Červenohorským sedlom sú novou turistickou top lokalitou na mape Jeseníkov. Sú neodmysliteľne spjaté s unikátnou prečerpávacou vodnou nádržou Dlouhé stráně, na ktorej úpätí ležia. Hlavnou devízou areálu Kouty je nová moderná 6sedačková lanovka Doppelmayr dlhá 2.000 m, z 588 m n. m. na Medvědí horu do výšky 1.095 m n. m., ktorá Vás dopraví za všetkými nevšednými zážitkami. Do Koutov vedie okrem hlavnej cesty Šumperk – Jeseník i elektrifikovaná železničná trať.


Najdlhší zjazd na kolobežkách v Česku

Chystáte sa navštíviť prečerpávajúcu elektráreň Dlouhé stráne a nechcete sa vraciať tou istou cestou? Máte možnosť využiť požičovňu kolobežiek! Kolobežky i helmy sa dajú zapožičiať v predajni Helia Sport na Kouteckom námestí alebo priamo pri hornej nádrži Dlouhé stráne. Tešiť sa môžete na jedinečnú možnosť nevšedného zážitku pri najdlhšom zjazde na kolobežkách v Česku. Trasa ponúka neprekonateľný športový a krajinársky zážitok. Jej dĺžka je cez 17 km, vedie od hornej nádrže elektrárne Dlouhé stráne okolo dolnej nádrže a následne do areálu Kouty. Lanovka Vás dopraví na Medvědí horu so zaujímavou rozhľadňou. S kolobežkou je potom potrebné zdolať trasu 4,5 km a dostanete sa priamo k hornej nádrži Dlouhé stráne. Na trase môžete tiež odbočiť priamo na dolnú nádrž a vyhnúť sa tak záverečnému stúpaniu. Následne Vás čaká nádherný športový zážitok – 17kilometrový zjazd na kolobežke trvajúci cca 30 minút. Dorazíte späť ku Kouteckému námestiu. Na trase sa môžete kochať výhľadmi na najväčšiu horu Jeseníkov a najvyšší bod Česka (špička vysielača Praděd), sledovať skaly, ktoré zdobia jesenické vrcholy (Vozka, Keprník, Petrovy kameny), technické a iné zaujímavosti, ktoré táto krajina ponúka.

Bezplatne prístupná rozhľadňa na Medvedej hore

Pri hornej stanici 6sedačky je gulatý bar U Medvěda so slnečnou terasou a lehátkami. Od hornej stanice sa rozbiehajú atraktivne turistické trasy (vhodné tiež pre nordic walking) v nadmořskej výške 1.100–1.300 m, s možnosťou návštevy hornej nádrže Dlouhé Stráne. Drevenná, bezplatne prístupná rozhľadňa na Medvedej hore pri Tetřeví chate sa týči do výšky osemnásť metrov. Tvorí ju štvorhranná ocelová konštrukcia obložená drevom ukotvená do betónového základu. Do krajiny na hrebene Jeseníkov sa môžete pozerať nie len z hornej plošiny, ale i z priehľadov a balkónov, ktoré sa nachádzajú na obvode stavby. Rozhľadňa stojí 40 metrov od výstupnej stanice lanovky. V okolí Medvedej hory sa nachádza naučný chodník, vedie tadiaľto i nová turistická trasa z Koutov na Malú Jezernú. Rozhľadňa je volne prístupná, uzatvára sa len v prípade nepriaznivých klimatických podmienok, ako sú napríklad námrazy či búrky.

Návšteva prečerpávajúcej elektrárne Dlouhé stráne

Návšteva pozoruhodnej prečerpávajúcej elektrárne Dlouhé stráne, dokončenej v roku 1996, sa už niekoľko rokov drží v prvej desiatke hitparády najnavštevovanejších turistických cieľov nie len v rámci Jesenicka a Olomouckého kraja, ale i Českej republiky. Prečerpávajúca vodná elektráreň Dlouhé stráne disponuje nádržiami s výškovým rozdieľom 510,7 m. Horná nádrž sa nachádza na vrchole hory Dlouhé stráne v nadmořskej výške 1.350 m, má prevádzkový objem 2.580.000 m³ (celkový objem 2.719.750 m³) a zabiera plochu 15,4 ha s najvyššou hĺbkou 26 m. Dolná nádrž leží na rieke Divoká Desná v nadmorskej výške 824,7 m, má celkový objem 3.405.000 m³ a plochu 16,3 ha. Pri plnom načerpaní hornej nádrže stúpne jej hladina o 21,5 m a hladina dolnej nádrže klesne o 22,2 m. Horná nádrž je izolovaná 18 cm vrstvou prírodného asfaltu, ktorý bol dovezený z Albánie – bolo totiž potreba materiálu, ktorý bez poškodenia vydrží rozsah teplôt od −30 do +60 °C. Vedľa hornej nádrže stojí malá mohyla vzniknutá navŕšením vyťaženého materiálu. Vďaka nej je hora o tri metre vyššia, než bola pôvodne.


Elektráreň organizuje celoročne (i cez víkendy a sviatky po predchádzajúcom telefonickom objednaní) exkurzie pre verejnos, ktoré pozastávajú z návštevy infocentra a premietania dokumentárneho filmu o elektrárni, prehliadke podzemnej strojovne s turbínami a prípadné obhliadky dolnej a hornej nádrže. Zaistená je tiež kyvadlová preprava modernými minibusmi na trase hornej stanice lanovky – horná nádrž elektrárne.

Skvelé zázemie kouteckého areálu

Veľmi slušné je zázemie kouteckého areálu – reštaurácia, bowling bar, infocentrum so športovou predajňou a kvalitne vybavenou požičovňou bicyklov a in-line korčúľ či velkokapacitné parkovisko ponúkajúce plochu pre zaparkovanie a pobyt karavanov.


Prejdite sa i s deťmi kouteckým lesným skanzenom, rozhodne sa nebudete nudiť. Úplne nový areál v samom srdci Jeseníkov je prirodzeným centrom týchto nádherných hôr nie len polohou. Športovec, turista, návštevník elektrárne Dlhé stráne i dieťa si tu nájde program na mieru.

Luxusný Bike park Kouty

Zmieniť musíme bike park priamo v areále Kouty a testcentrum bicyklov Specialized. Bike park ponúka trasy rôznych dĺžok a obtiažností. Štyri dlhé trate Vás zabavia na celý víkend. Bikepark leží hneď vedľa cesty číslo 44 smerom na Jeseník. Bikepark Kouty je najväčší bikepark na Morave. Môžete si tu užiť jazdu na 4 tratiach, ktorých dĺžka presahuje 3 kilometre. V bikeparku nájdete skvele vybavenú požičovňu so servisom a malým obchodíkom, kde je k dispozícii všetko potrebné nie len pre bikerov.


Trate v bikeparku Kouty nad Desnou sú navrhnuté tak, aby si v tomto bikeparku zajazdil naozaj každý. Najľahšia modrá trať je zjazdná i pre neskúseného jazdca. Táto trasa je určená naozajstným začiatočníkom. Čierna trasa s názvom Koutíkův sen vedie v dolnej pasáži a vedie priamo pod lanovkou alebo schovaná v lesoch hneď vedľa lanovky. Je to tunajšia najťahšia a najtechnickejšia trasa plná skokov a rozbitých pasáží. Stará Medvědice je názov červeno značenej hravej a zábavnej trasy – ide o spleť klopeniek a skokov, ktoré neberú konca. Trasa sa na svojom konci napojuje na už zmieňovanú čiernu trasu. Na túto trať sa môže pustiť i začiatočník. Ďalšia červená trasa bikeparku tiež ponúkne nespočetné klopenky a skoky, končí však napojením na modrú trasu.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?