NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Mariánské Lázně patria medzi jedenásť výnimočných kúpeľných miest zo siedmych zemí, ktoré boli v júli 2021 v rámci medzinárodnej sériovej nominácie „Slávne kúpele Európy“ zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedictva UNESCO. Upravené parky, nádherná architektúra, krása všadeprítomnej prírody, široká ponuka voľnočasových aktivít a tiež slávna minulosť. Tohoto všetkého si môžete v Mariánských Lázniach užívať plnými dúškami, rovnako tak, ako miestnych prameňov. Turistické vyžitie je možné unikátne kombinovať s liečebnými kúpeľnými či wellness procedúrami. Svetoznáme kúpele s jedinečnou atmosférou ponúkajú tradičné liečebné procedúry založené na prírodných liečebných zdrojoch – minerálne pramene, Mariin prameň, bahná a rašeliny podávané po ohriatí vo forme zábalov. Vďaka mimoriadne čistému ovzdušiu majú „Mariánky“ i status klimatických kúpeľov.

Great Spas of Europe (Slávne kúpele Európy)

„Slávne kúpele Európy“ je uskupenie 11 kúpeľných miest zo 7 zemí, ktoré boli nominované na zápis do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, a to ako takzvaná medzinárodná sériová nominácia. Ich vzájomná spolupráca a snaha všetkých doktknutých aktérov postupne viedla k preukázaniu mimoriadnej hodnoty európskej kultúrnej tradície.


Mariánské Lázne, spolu s ďalšími 10 kúpeľnými aurópskymi mestami (Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden pri Viedni, Bath, Montecatini Terme, Vichy a Spa) sa po mnohoročnom procese na zasadaní Výboru svetového dedičstva UNESCO 24. 7. 2021 dočkali rozhodnutia, že budú zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Miesto organizovania mnohých kultúrnych akcií

Mesto Mariánské Lázně dbá o spokojnosť svojích hostí i v rámci kultúrnej ponuky. Samozrejmosťou sú koncerty, divadelní predstavenia, výstavy, prednášky, workshopy, tanečné večery. Atmosféru Mariánských Lázní ako kultúrneho mesta, dotvára pravidelne sa opakujúce kultúrne akcie a festivaly. Korene niektorých siahajú do počiatku 20. storočia. Jedným z nich je Chopinov festival. Každoročne sa môžu návštevníci tešt tiež na Zahájenie kúpeľnej sezóny, Mariánskokúpeľné kultúrne leto, Jazzové kúpele či Mariánska jeseň.

Miniaturpark Boheminium

Miniaturpark Boheminium Mariánské Lázně poskytuje návštevníkom unikátne predstavenie v podobe expozície dokonalých modelov významných českých pamiatok. Park Boheminium je najnavštevovanejšou atrakciou Karlovarského kraja, mieri sem každý šiesty návštevník kraja, ide o štvrtý najväčší park miniatúr v Európe. Je unikátny nie len svojím jedinečným zasadením do prírody, ale i širokou ponukou do detailu prepracovaných modelov českých pamiatok v meradle 1:25. Karlštejn, Ještěd, zámok Červená Lhota, letohrádok Hvězda či zámok Český Krumlov, to je len krátký výpočet z viac ako siedmych desiatok dokonalých miniatúr významných stavebných a technických pamiatok z celej Českej republiky.

Goethe a Mariánske Lázne

Johann Wolfgang Goethe, nemecký básnik, prozaik, dramatik a politik, mal české kúpele rád, prichádzal sem od roku 1785. V Mariánských Lázniach prežil posledné tri letné kúpeľné pobyty, práve tu stretol svoju poslednú lásku Ulriku Sophiu von Löwetzow a práve odtiaľto naposledy odchádzal z Čiech. Mariánské Lázne v tej dobe boli ešte pár rokov predtým len jedným z mnohých údolí Slavkovského lesa, plné močiarov a bažín, kam neviedli žiadne cesty a ktoré patrilo premonstrátskemu kláštoru v Teplej. O vznik Mariánských Lázní sa zaslúžili predovšetkým kláštorný lekár Johann Josef Nehr, opat Karol Kašpar Reitenberger a zahradník Václav Skalník, ktorí nehostinné miesto premenili v mesto parkov, kolonád, pôvabných pavilónov a vychádzkových ciest. Tri Goethove pobyty boli pre Mariánské Lázne skvelou reklamou a k doposiaľ neznámym kúpeľom sa obrátila pozornosť celej Európy. Hneď sa vedelo o Goethovej viere v liečivú silu Krížového prameňa i o tom, že si tunajšiu vodu necháva posielať v džbánkoch až do Výmaru. Pamätná doska na dome U zlatého hroznu dodnes pripomína, že práve tu Goethe pobýval v lete v roku 1823.

Tip na výlet – Náučný chodník Kladská

Či už na bicykli alebo pešo, turistika po meste i po okolí Mariánských Lázní ponúka nezabudnuteľné pohľady na prekrásne kúpeľné mesto a jeho okolie.


Naučný chodník Kladská zoznamuje s históriou osady Kladská, faunou a flórou Slavkovského lesa a prírodné rezervácie Kladskej rašeliny. Na trase dlhej 9 km sa zoznámite s miestnou faunou i flórou ako na vlastné oči.

Ide o jednu z najstarších a najväčších prírodných rezervácií na Karlovarsku a najcennejšiu časť CHKO Slavkovský les. Bola vyshlásená už v roku 1933 na piatich rašeliništiach v okolí Kladskej. Kladské rašelinisko sú ojedinelým súborom horských vrchovištných rašelinísk v nadmorských výškach od 800 do 930 m, s celkovou rozlohou takmer 300 ha, z toho najväčšie rašelinište je Tajga. Ďalšími rašeliniskami sú Paterák, Lysina, Malé rašelinisko a Husí les. Rašeliniskom prechádza 1,6 km dlhý náučný chodník a vedie okolo Kladského rybníka po okraji národnej prírodnej rezervácie Kladské rašeliny v časti pomenovanej Tajga. Vlastná vybudovaná drevenná trasa vedie po vyvýšenom môstkovom chodníčku, dlhom 1,6 km. Po obvode sú početné odpočívadlá a vyhliadkové miesta. Od konca chodníka je bezbariérová časť prístupná pre vozíčkárov. Chôdza po náučnom chodníku nevyžaduje špeciálne oblečenie a nie je fyzicky náročná.

Vrchovištné rašelinisko tu začalo vznikať pred desiatkami tisícmi rokov v miestach, kde sa zachytila voda v jezierkach. Neskôr, v dobe mladších štvrtohôr, začali jazierka zarastať vodnými rastlinami a potom rôznymi druhmi rašeliníkov. Rašelinisko pokrýva pralesovitý porast borovice bažínnej (s typickými rastlinami ako sú rosnatky, suchopýr, klikva atď.), ktorého obraz sa zrkadlí na hladine rozľahlého Kladského rybníka. Zo vzácnych zvierat tu v tichých zákutiach počujete hlucháňa hôrneho alebo bociána čierneho. Rašeliniskové lesné porasty vyhovujú najdorbnejšej českej sove kulíškovi najmenšiemu, jastrabovi veľkémi a ďatľovi čiernemu. Tunajšie lesy osídlila tiež naša najväčšia mačkovitá šelma rys ostrovid.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?