NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Moravská Třebová (nemecky Mährisch Trübau) je mesto ležiace v Pardubickom kraji, v okrese Svitavy, na severozápadnej Morave. Žije tu približne 9 800 obyvateľov. Mesto založil v roku 1257 Boreš z Rýzmburka ako typické kolonizačné mesto s pravidelným pôdorysom námestia. Mnoho stavieb a umeleckých diel dodnes poukazuje na hospodársky rozkvet a vysokú kultúrnu úroveň mesta počas vlády pánov zo Žerotína, kedy bola Moravská Třebová centrom humanistickej vzdialenosti. Do roku 1945 bola Moravská Třebová súčasťou nemeckého jazykového ostrova nazývaného Hřebečsko (Schönhengstgau) a v jej hospodárskom živote vždy dominovala textílna výroba.


Moravská Třebová – kúsok Moravy, ktorý sa ocitol v Čechách


Región Moravskotřebovska ležiaci na pomedzí Čiech a Moravy (dnes v Pardubickom kraji, ale historicky na území Moravy) sa v poslednej dobe stává turistami stále viac vyhľadávanou oblasťou. Je oblasťou s bohatou históriou, ktorej pozostatky Vás budú na potulkách krajom neustále sprevádzať. Je miestom kulturného života a ľudových slávností, ale i krásnej a neporušenej prírody.


Región je tvorený tzv. Malou Hanou s centrom v Jevíčku a Hřebečskom s centrom v Moravskej Třebovej. Zaujíma rozlohu 417 km2, kde v dvoch mestách a tridsiatich obciach žije 28 tisíc obyvateľov. Charakter regiónu je členitý v nadmorskej výške v rozmedzí 300–650 m.


„Moravské Athény“ – jedno z centier renesancie v našich zemiach


Najstaršia písomná zmienka o Moravskej Třebovej pochádza z roku 1270. Samotný zakladateľ Boreš z Rýzmburka bol z vôle Přemysla Otakara II. vypudený zo zeme, ale jeho dielo postupne rozkvitalo. Prvý rozkvet nastal za Ladislava z Boskovic po roku 1485. Po požiaroch v roku 1509 a 1540 bolo mesto rozšírené, vystavané z kameňa a cihiel, a opevnené kamennými hradbami s jedenástimi baštami. V majetku Ladislava Velena zo Žerotína na prelome 16. a 17. storočia (1586–1622) sa stalo centrom humanizmu, dostalo priezvysko Moravské Athény. Ladislav Velen zo Žerotína tiež dal vystavať terajšiu pýchu mesta, manýristické arkádové krídla zámku. Po tridsaťročnej vojne bolo celé panstvo v majetku Liechtensteinov a postupne upadalo. V 17. a 18. storočí nabýval na význame textilný priemysel, ovšem susedné Svitavy získali v tomto ohľade náskok vďaka hlavnej železničnej trati. Po druhej svetovej vojne bolo z Moravskej Třebovej vysídlené pôvodné nemecké obyvateľstvo. Mesto bolo vyhlásené v roku 1956 mestskou pamiatkovou rezerváciou. Okrem historického jadra mesta a zámku ju tvorí tiež areál na neďalekom Křížovom vrchu. Nájdeme tu kostol Nalezení sv. Kříže postaveného okolu roku 1500, krížovú cestu s kaplnkami, monumentálne súsošie Kalvárie a hodnotné umelecké diela z obdobia baroka. Mešťanské domy v centre mesta zaujmú mj. neskorými gotickými a renesančnými mázhausami. Renesančná radnica, dnes sídlo mestského úradu, sa chváli kurióznou vežou z roku 1521, ktorá nemá základy. Morový stĺp z roku 1720 je hodnotný svojou sochárskou výzdobou od olomouckého sochára Jana Sturmera.


Rekreačná oblasť Svojanov – jeden z regiónov s najčistejším ovzduším v Českej republike


Neďaleko od Moravskej Třebovej sa v údolí riečky Mírovky na samom pomedzí s Olomouckým krajom nachádza prekrásna rekreačná oblasť Svojanov, jeden z regiónov s najčistejším ovzduším v Českej republike. Okolie ponúka množstvo kultúrne zaujímavých miest, hustú sieť turistických chodníkov, kvalitné cyklotrasy najmä pre horské bicykle (ale ani vyznávači cestných bicyklov tu neprídu skrátka, za všetko hovorí fakt, že z Moravskej Třebovej pochádzajú profesionálny cyklisti Roman Kreuziger a Leopold König), kúpalisko či možnosť rybárenia. Z adrenalínových aktvít je tu možnosť jázd na koni, letov horkovzdušným balónom, popr. športovým letadlom.


×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?