NEV-DAMA a.s.

V tejto chvíli pre Vás zájazdy pripravujeme.

Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.

Popis strediska

Nové Město na Moravě – najkrajší kút Vysočiny


Nové Město na Moravě (známe tiež pod marketingovou značkou NMNM) leží na južnom okraji Chránenej krajinnej oblasti Žďárske vrchy. Novomestsko mnohí považujú za najkrajší kút Vysočiny. Je to kraj malebných kopcov, hlbokých lesov a skál. Samotné mesto sa pyšní zámkom, starou radnicou, niekoľkými kostolmi, múzeom a dielami tunajších rodákov, sochárov Jana Štursy a Vincence Makovského. Vďaka blízkemu športovému areálu Vysočina Arena ich dobre poznajú i milovníci klasického lyžovania, biatlonu i horských bicyklov.


Objavte pamiatky mesta i sochy dvoch slávnych novomestských sochárov


Na hlavnom novomestskom námestí stojí kostol sv. Kunhuty vyzdobený sgrafitami, sgrafitý ppokrývajú i fasádu budovy Horáckého múzea. Expozície sa zameriavajú na ľudovú kultúru, sklárstvo, železiarstvo a dejiny mesta, deťom sa páči mlynček na múzejnom nádvorí. V centre pozornosti ovšem stojí história lyžovania a vývoj tohoto športu od jeho počiatku na konci 19. storočia do súčasnotii, kedy sa Nové Město na Moravě preslávilo vďaka blízkej Vysočina Aréne, dejiskom súťaží v bežeckom lyžovaní a v biatlóne.


Vďaka tvorbe slávnych rodákov Jana Štursy (1880–1925) a jeho žiaka Vincenca Makovského (1900–1966) zdobí verejné priestranstvá Nového Města originálna sochárska galéria. Pred Štursovým rodným domom na Vratislavovom námestí je inštalovaná preslávená plastika Raněný, ďalej tu nájdete napríklad bustu T. G. Masaryka, súsošie Pohřeb v Karpatech a reliéf na lékárni. ďalšie diela zdobí Palackého námestie, Horácku galériu, vestibul základnej školy, areál nemocnice, parky a cintorín.


Najvýznamnejšie stredisko športov na Vysočine


Nové Město na Moravě je najvýznamnejším strediskom zimných i letných športov na Vysočine. Takmer každý rok sa tu konajú preteky svetového poháru v behu na lyžiach, biatlone a na horských bicykloch, ktorých štart a cieľ býva v areáli Vysočina Aréna. V lete je možné vo Vysočina Aréne využívať dráhu pre kolieskové lyže so športovou strelnicou. Na Harusovom kopci objavíte lanové centrum. Obľúbeným cielom výletov je tiež „obrázková trasa“ lesom Ochoza; jednotlivé zastavenia vás zoznámia s najrôznejšími legendami a príbehmi z Novoměstska.


Svetový pohár horských bicyklov 2021 v Novém Městě na Moravě


14.–16. 5. 2021 sa, ako už sa v posledných rokoch stalo tradíciou, v Novém Městě na Moravě v areáli Vysočina Aréna konal Svetový pohár horských bicyklov 2021 za účasti absolutnej svetovej špičky tohoto športu. Na rovnakom mieste si mohla zapretekať i verejnosť 7.–8. 8. 2021 v rámci pbľúbenej masovej akcie ,,Kolo pro život". Singltreky v Novém Městě na Moravě (tzv. Cyklo Aréna Vysočina) sa stali medzi bikerskou verejnosťou v posledných rokoch absolútnym fenoménom.


Fantastické výlety do širokého okolia


Poloha Nového Města na Moravě v prekrásnej lesnej krajine uprostred Českomoravskej vysočiny doslova zvádza k realizácii fantastických výletov do širokého okolia. V okolí NMNM nájdete množstvo turistických a cyklistických trás rôznych náročností, lokalita je teda ideálna pre skutočne aktívnu rekreáciu. Len pár minút autom je vzdialený ikonický Santiniho barokový pútny kostol sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore pri Žďári nad Sázavou zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V oblasti Žďárskych vrchov sa však nachádzajú tiež ďalšie historické a kultúrne pamiatky, medzi najznámejšie z nich patrí skanzen Betlém Hlinsko či zrúcanina Zubštejn. Za zábavou sa je možné vydať do neďalekého obľúbeného westernového mestečka Šikland – Šiklův Mlýn.


Chránená krajinná oblasť Žďárské vrchy – raj turistov i skvelé kúpanie


Chránená krajinná oblasť Žďárské vrchy, na ktorej južnom okraji Nové Město na Moravě leží, bola vyhlásená v roku 1970 na území okresov Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chrudim a Svitavy. Jej rozloha činí 71 tis. ha, z toho 46 % zaujímajú lesy, zastúpené najmä ve vyššej centrálnej časti územia. CHKO sa rozkladá v nadmorských výškach od 490 do 836 m n. m. (najvyšší vrchol Devět skal – prírodná pamiatka, ktorej názov je odvodený od skalného labyrintu, ktorý tvorí tri dlhé hrebene s deviatimi vežami a tromi malými vežičkami). Dá sa bez nadsázky považovať za jednu z posledných nedotknutých oáz kľudnej a čistej prírody v srdci Česka.


Poslaním chráneneej krajinnej oblasti je zachovanie harmonicky vyváženej kultúrnej krajiny s významným zastúpením prirodzených ekosystémov. V jej krajinnom ráze, formovanom od stredovekej kolonizácie niekdajšieho pomedzného hvozdu, sa pod zalesnenými chrbátmi Žďárských vrchov prelínajú polia a lúky s osnovou drevinnej vegetácie, malebne začlenenými rybníkmi i vidieckym osídlením s prvkami horáckej ľudovej architektúry. Významným fenoménom chráneného územia je voda. Žďárské vrchy sú pramennou oblasťou na hlavnej európskej rozvodnici medzi Severným a Čiernym morom, územie bolo vyhlásené za chránenú oblasť prirodzenej akumulácie vôd. Na tunajšej hustej sieti drobných vodných tokov bola od stredoveku vytváraná rozsiahla rybničná sústava. K najcennejším segmentom náleží najmä rašelinisko a ďalšie mokraďné společensstvá. Typickým krajinným prvkom oblasti sú rovnako rulové skalné útvary vytvorené na zalesnených chrbátoch Žďárských vrchov a mozaika rozptýlenej drevinnej vegetácie s remízkami a kamenicami v poľnohospodársky využívanej krajine.


K prírodným zaujímavostiam Žďárských vrchov patrí Žákova hora ležiaca 2 km od osady Cikháj či skalný útvar Štyri palice u obce Křižánky – rulová skala pripomínajúca štyri palice, ktoré vznikli mrazovým zvetraním hornín.


Krajina Žďárských vrchov je pretkaná stovkami kilometrov turistických i cyklistických trás. Milovníci kúpania a vodných športov ocenia tiež početné vodné plochy, napríklad rybník Velké Dářko, vodnú nádrž Pilská, rybník Medlov, Sykovec alebo Milovský rybník.


×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?