NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Srní (858 m n. m.) je malebná obec s iba 224 obyvateľmi uprostred Národného parku Šumava s radou pôvodných stavaní horského typu na plániach nad údolími riek Vydry a Křemelnej. Až do popovojnového odsunu bolo tunajšie obyvateľstvo rýdzo nemecké. Srní založil majiteľ panstva Stodůlky (dnes už zaniknutá obec) baron Schmiedel pre drevárov v roku 1727 a podľa hojného výskytu srnčej zvere ju pomenoval Rehberg (česky Srnčí hora). Niekoľko zarastených háld v blízkom okolí obce svedčí o tom, že sa tu v minulosti ťažilo zlato. Na malom cintoríne v Srní sú pochovaní niektorí príbuzní slávneho šumavského spisovateľa Karla Klostermanna a postavy z jeho diel.


Turistické trasy vedúce nádhernou šumavskou prírodou


V zime ide o ideálne miesto najmä pre bežecké lyžovanie, celá rada trás vedúcich nádhernou šumavskou prírodou je po zvyšok roku dostupná peším turistom a cyklistom. Najpopulárnejšou trasou pre rodiny je tzv. Srnský okruh, nenáročná trať s dĺžkou 8,35 km, na náročných čaká takmer 36 km obtiažnej trasy Srní – Javoří pila – Modrava – Rokyta – Srní.


Nenáročné cyklistické chodníky po rozsiahlych plániach


Hustá sieť turistických trás naprieš celou Šumavou (s náväznosťou na ďalšie trasy v Bavorskom lese) je hlavným lákadlom pre tunajších návštevníkov. Odľahlosť lokality (a preto i obtiažnejšia dopravná dostupnosť) je v tomto ohľade jednoznačnou výhodou. Stredne vyspelí cyklisti ocenia, že väčšina tratí vedie po rozsiahlych plániach s nadmorskou výškou nad 1 000 m n. m. s miernymi výškovými rozdielmi.


Pestrá ponuka aktivít v Hoteli Srní


Slabšiu verejnú infraštruktúru obce supluje tunajšia hlavná ubytovacia kapacita, Hotel Srní. V jeho hlavnej budove sa nachádza verejne prístupný plavecký bazén s rozmermi 25 x 12,5 metrov, sauna a parné kúpele. Daľšími tamtiež dostupnými službami sú bowling, masáže, požičovňa bicyklov a ostatného športového náčinia. Športová hala v depandancii ponúka plochu pre loptové športy – badminton, volejbal, tenis, futbal, florbal, basketbal, ďalej lezeckú stenu, squash, fitness a laserovú streľnicu.


Vchynicko-tetovský plavebný kanál a ďalšie zaujímavé výlety do okolia


Za výletmi do okolia sa je možné vydať napríklad do Kašperských Hor, na hrad Kašperk, na Modravu, Kvildu, Čeňkovu Pilu, Antýgl, do Prášil, Hartmanic či do najbližšieho väčšieho mesta Sušice. Technickou zaujímavosťou je Vchynicko-tetovský plavebný kanál, čo je umelý vodný tok, ktorý slúžil pre plavenie dreva. Toto vodné dielo s celkovou dĺžkou 13,6 km obchádza nesplavný úsek Vydry pod Antýglom a spája riečisko Vydry s riečkou Křemelná. Kanál bol vybudovaný v rokoch 1799–1800. Jedná sa spolu so Schwarzenberským plavebným kanálom o druhý kanál vystavaný na schwarzenberských panstvách inženýrom Josefom Rosenauerom počas vlády kniežaťa Josefa II. zo Schwarzenbergu. Začína pri obnovenom Hradlovom moste (Rechle) v nadmorskej výške 940 m nad morom zhruba na polovici cesty medzi Modravou a Antýglom. V týchto miestach je odvádzaná voda z rieky Vydry cez vtokový objekt do vybudovaného kanálu, ktorý vedie po ľavom brehu Vydry.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?