NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Benefity

  • „Maďarské more“, slovenskými turistami najobľúbenejšia destinácia tejto zeme
  • teplá plytká voda a piesočné pláže na juhu ideálom pre rodiny s deťmi
  • divokejšie severné pobrežie s hlbšími vodami vyhľadávané plavcami
  • v okolí jazera mnoho dediniek a mestečiek s atraktívnymi historickými centrami, reštauráciami či vínnymi pivnicami
  • cyklochodník okolo Balatonu s dĺžkou cez 200 km
  • centrom zábavy živé turistické mesto Siofók v rovine na juhu Balatónu
  • poloostrov Tihany, prírodné rezervácie a historicky cenná dedina na kopci nad severnými brehmi jazera, izolovaná od mestského ruchu
  • obľúbené letovisko Alsóörs na severnom brehu v susedstve honosného kúpeľného mesta Balatonfüred
  • dedina Vonyarcvashegy na severozápadnom pobreží jazera vhodná k výletom do kúpeľov Hévíz či vinárskej oblasti Badacsony

Jazero Balaton, dlhodobo obľúbené „Maďarské more“

„Maďarské more“, ako je jazero Balaton prezývané, je dlhobo obľúbené a nie je sa čomu čudovať. Teplota vody začína byť akceptovateľná na kúpanie už v máji. Pokojné a plyké vody sa v teplých mesiacoch roku pomerne rýchlo oteplia, preto sa počas leta teplota vody pohybuje okolo 25 °C, niekedy dokonca aj viac.

Dovolenku tu ocenia najmä rodiny s deťmi a seniori

Voda v jazere je pochopiteľne sladká a spravidla tiež bez vĺn, preto dovolenku pri Balatone oceňujú najmä rodiny s deťmi a seniori. Mladšiu generáciou a športovcov zaujmú početné vodné aktivity prevádzkované na hladine jazera, i cyklochodník obkružujúci celý Balaton s dĺžkou cez 200 km a množstvo kilometrov naväzujúcich daľších trás v okolných lokalitách. Obľúbený cyklistický okruh je pri severnom brehu skôr kopcovitý a teda náročnejší, južný breh oproti tomu vhodný i pre menej zdatných. Strediská okolo jazera je možné voliť podľa vlastných preferencií, sú tu miesta pokojné, i tie plné turistických atrakcií.

Plytkejšia južná časť Balatonu vhodná pre neplavcov

Pre najbezpečnejšie kúpanie detí je ideálna južná časť Balatonu, voda je tu plytká i dlhé desiatky metrov od brehu. Voda tu býva v lete ohriata až na 28 stupňov. Na druhú stranu tu však plavci musia ísť pešo nemalý kus od pláže pešo. Nechýbajú plážové atrakcie pre deti, reštaurácie, bary a diskotéky, lákajú i lodné výlety.

Prirodzeným centrom oblasti južného brehu je Siófok, živé, turistické, cenovo dostupné mesto, obklopené rovinou, teda terénom vhodným pre nenáročnú cyklistiku.

Členitejšie severné pobrežie s hlbšou vodou

Severná časť Balatonu je naopak prívetivejšia k plavcom, prístup do vody je strmejší a jazero hlbšie. Pobrežie je tu členitejšie, pláže však nedosahujú kvality tých, ktoré sú na juhu.

Zo severného pobrežia vybieha do jazera Tihany – poloostrov s prírodnou rezeváciou. Rovnakomenná obec je historickou lokalitou – dedinou na kopci dominuje benediktínský kláštor, kostol a všade okolo sa pestuje levandula. Takto pekné prostredie a kopcovitý terén sú ideálne pre prechádzky lesom a prírodou v relatívnej izolácii od mestského ruchu.

Alsóörs je letovisko na severnom brehu v susedstve kúpeľného mesta Balatonfüred, čo sú honosné liečebné kúpele, prevážne navštevované nemeckou klientelou.

Vonyarcvashegy je dedina v susedstve historického mestečka Keszthely na severozápadnom pobreží, blízko známych termálních kúpeľov Hévíz. Odtiaľto je možné podnikať zaujímavé výlety, napríklad do známej vinárskej oblasi Badacsony, kde se rodia vynikajúce vína špecifikované vďaka tunajšiemu vulkanickému podložiu.


Doporučené trasy:

Bratislava, Mosonmagyaróvár, Györ, Székesfehérvár, Siófok alebo Alsóörs, Tihany, Vonyarcvashegy

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?