NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Bavorský les / Bayerischer Wald

Národný park Bavorský les bol vyhlásený v roku 1970 a po svojom rozršírení v roku 1997 má rozlohu 24.250 ha. Leží na východe Bavorska v zemských okresoch Regen a Freyung-Grafenau. Spoločne s Národným parkom Šumava, s ktorým susedí na severe a východe, tvorí jeden z najväčších (932,8 km²) bilaterálnych národných parkov Strednej Európy. Na území parku sa nachádza tiež jedno z troch ľadovcových jazier Bavorského lesa – Roklanské. Najvyšším bodom národného parku je hora Roklan (1.453 m). Najvyššou šumavskou horou je však Velký Javor (nemecky Großer Arber) nachádzajúci sa 5 kilometrov západne od obce Bayerisch Eisenstein mimo národný park.

Neureichenau sa nachádza v trojmedzí Bavorska, Čiech a Horného Rakúska pod Třístoličníkom a Trojmeznou horou, v jednej z najkrásnejších častí Bavorského lesa. Nájdete tu múzeum Adalberta Stiftera, prechádza tadiaľto i Cyklistický chodník železnej opony – kúsok odtiaľto je hraničný prechod Haidmühle / Nové Údolí. V okolí Neureichenau je k videniu celé množstvo prírodných pozoruhodností, kaplniek i studničiek dostupných pohodlnou pešou či cyklistickou túrou. Z ďalších aktivít v oblasti je možné zmieniť 27jamkové golfové ihrisko Golf- und Landclub Bayerwald.

Sankt Englmar je malebná obec v hlbokých lesoch medzi vrcholmi Pröller (1.048 m), Predigtstuhl (1.024 m) a Hirschenstein (1.095 m), so štatútom klimatických kúpeľov. Radí sa medzi obľúbené strediská Bavorského lesa. Jednoduchá dostupnosť je daná polohou len 50 km od českých hraníc. Veľmi atraktívne ceny ubytovania i služieb činia z tohoto regiónua ideálne miesto pre pokľudnú rodinnú letnú dovolenku, ako i pre nadšených turistov, ktorí ocenia dokonalú sieť 125 km chodníkov pre peších i cyklistov v okolí. Okrem toho nadchnú celoregionálne známe atrakcie ako chodník korunami stromov, letná bobová dráha, dom „hore nohami“ (otočený strechou dole) či lesný lanový park.

Lohberg je obec ležiaca blízko českých hraníc pod Velkým Javorom v malebnom údolí Lamer Winkel. Hlavnou atrakciou je tu zoologická záhrada Bayerwald-Tierpark s rozlohou 10 hektárov. Okružný chodník s dĺžkou 1,5 km ponúka nevšedné zážitky deťom i dospelým. Stretnete sa tu s pôvodnou faunou Bavorského lesa a Šumavy, s viac než stovkami druhov zvierat v ich prirodzenom prostredí. Turisti tu ďalej často navštevujú vyhliadkovú vežu Hindenburgkanzel a Malé Javorské jazero (nemecky Kleiner Arbersee).

Hornofalcký les / Oberpfälzer Wald

Na severe na Bavorský les naväzuje prírodný park Hornofalcký les (Oberpfälzer Wald). Leží na úrovni Českého lesa, s ktorým susedí. Z geomorfologického hľadiska tvorí s Bavorským lesom a Šumavou jediný celok – Oberpfälzisch-Bayerischer Wald (Hornofalcko-bavorský les). Tento doposiaľ neobjavený prázdninový región kúsok za českými hranicami charakterizuje pôvabná selská krajina plná živých tradicií, romantické údolia divoké rieky, ale i malebné mestečká a dedinky, hrady, zámky a zrúcaniny. Prírodný park Hornofalcký les je vyznamenaný značkou kvality VIABONO „Cestovanie pre milovníkov pôžitku z prírody“. Lesy tu dopĺňajú bylinné a orchidejové lúky. Oblasť je doslova eldorádom peších turistov a cykloturistov. Naprieč Hornofalckým lesom sa rozkládá sieť takmer 2000 km cyklochodíkov. Rozmanité, kvalitné a výborne značené, vhodné pre športovcov i pôžitkárov. Priamo od českých hraníc vedie napr. trasa Waldnaab Radweg, pokračujúca až do Regensburgu. Českú a nemeckú stranu prepájajú tiež Česko-bavorský chodník priateľstva (pozdĺž bývalých železničních tratí, teda s pohodlným profilom), ďalej potom tiež Valdštejnský cyklochodník (spája Marktredwitz a Cheb) či Paneurópska cyklotrasa (tá spája Paríž, Norimberk a Prahu).


Oblasť Hornofalckého lesa je zároveň i jednou najstarších rybníkárskych oblastí Európy. Hornofalcké Múzeum rybárstva v Tirschenreuthe pútavou formou sprostredkováva všetko o rybárení od dávnej minulosti až po súčasnosť.


V oblasti však okrem početných rybníkov nájdete i jazerá. Na jazere Steinberger See zaujme naozaj pestrá ponuka vodných radovániek – vodné lyže, wakeboarding, plachtenie, surfing, potápanie, alebo napríklad len plavba na vesliciach či šlapacích bicykloch.

Neualbenreuth leží asi 15 km západne od Kynžvartu a 20 km od Mariánskych Lázní. Romantická obec idylicky zasadená do mierne zvlnenej krajiny Hornofalckého lesa zaujme krásnymi hrázdenými domami udržiavanými s citom a láskou, svedčiacich o hrdej a bohatej minulosti. Pre Neualbenreuth sú typické živé tradície a pestrý spolkový život s ľudovkami (častokrát českými) a krajovými špecialitami. V tejto obci na úpätí Dyleně (vrchol tohoto výrazného kopca leží v ČR v nadmorskej výške 940 metrov a je vzdialený asi 500 metrov od štátnej hranice Českej republiky s Bavorskom) na vás čaká okolo 20 reštaurácií s výnikajúcou hornofalckou kuchyňou. Nedotknutú prírodu lesnatého pohoria Hornofalcký les môžete objavovať na turistických chodníkoch s celkovou dĺžkou viac než 200 km s nádhernými panoramatickými výhľadmi.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?