NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Bad Ischl je kúpeľné mesto v rakúskej spolkovej zemi Horné Rakúsko v okrese Gmunden. Nachádza sa v oblasti Salzkammergut (čiže „Soľná komora“) na sútoku riek Traun a Ischl východne od Salzburgu v nadmorskej výške 468 m. So svojími približne 14 tisícmi obyvateľmi je najväčším mestom okresu Gmunden.


Prvá písomná zmienka o dnešnom Bad Ischle pochádza z roku 1262. V roku 1563 tu bola otvorená prvá soľná baňa.


V Bad Ischle sa nachádzajú preslávené soľné kúpele. Liečia sa tu ťažkosti dýchacích ciest, revmatizmus a ženské choroby. Nachádza sa tu areál termálnych kúpalísk a sáun EurothermenResort Bad Ischl.


Najväčšej povesti sodiahli tunajšie kúpele v 19. storočí vďaka pobytom cisárskej rodiny a vtedajšej honorácie (napr. kancléra Metternicha). Cisár František Jozef I. trávil dovolenky v Bad Ischle pravidelne, riadil odtiaľto svoje impérium najmä v teplejších mesiacoch roku. Tu tiež v roku 1914 podpísal vyhlásenie vojny Srbsku, ktorým začala Prvá svetová vojna. Cisárska vila (Kaiservilla) – letné sídlo Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Bavorskej (Sissi) postavené v biedermeierovskom štýle – je dodnes najobdivovanejšiou pamätihodnosťou Bad Ischlu. V stopách slávneho páru môžete zájsť do cukrárne Zauner v uličke Pfarrgasse, s obľubou ju navštevovali pri svojich pobytoch cisársky manželia.


Nie menej obdivovaná je vila Franza Lehára – tento hudobný skladateľ žil v Bad Ischle od roku 1912 až do svojej smrti v roku 1948, v súčasnosti je vo vile zriadené Lehárove múzeum.


Z Bad Ischle je možné pohodlne preskúmavať celú oblasť Salzkammergut. Radí sa medzi najfotogenickejšie a najpríjemnejšie miesta v celom Rakúsku. Je to zóna krišťálovo čistých hlbokých ľadovcových jazier obklopených zrázmi pohoria Dachstein, Totes Gebirge a Traunstein. Ďalšími známymi turistickými strediskami sú starobylý Hallstatt s preslávenými starými sprístupnenými soľnými baňami a náleziskom pravekej kultúry ležiaci pri prekrásnom jazere, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.


Región bol v roku 1997 uvedený do zoznamu svetového kutúrneho dedičstva UNESCO.


Archeologické nálezy v oblasti sa datujú až do neolitu, okolo roku 3800 pr. n. l. Prvá soľná baňa bola v prevádzke prinajmenšom od dôb keltskej kultúry halštatskej, so stredom práve v baníckom mestečku Hallstatt. Ťažba pokračovala i počas Rímanov a neskôr počas nadvlády bavorského vojvodstva. Salzkammergut je dnes prevážne turistickou a kúpeľnou oblasťou, a to už viac než jedno storočie.


Atraktívny je výstup či výjazd lanovkou na horu Krippenstein s výškovým rozdielom 1.500 metrov z Obertraunu pri Hallstattskom jazere. Rozsiahla náhorná pláň vo výške 2.100 metrov stojí za výlet mnohým milovníkom krásnych horských túr.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?