NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Dunajská cesta - léto

Dunajský chodník je slávna cyklotrasa pozdĺž Dunaja, ktorá je vôbec najstaršou trasou tohto typu, jej základom sú  cesty vybudované Rimanmi ako súčasť severnej hranice rímskej ríše.

Táto cesta bola opatrená palisádami a strážnymi vežami a viedla z Regensburgu až do Semlin (srbsky Zemun, dnes štvrť Belehradu pri sútoku Dunaja a Sávy). Rimania pozdĺž Dunaja vybudovali tábory aj civilné mesta: Lentla (dnes Linz), Lauriacium (Enns), Namara (Melk), Favianae (Mautern), Comagenae (Tulln) a Vindobona (Viedeň).

Oberes Donautal (údolie Horného Dunaja), alebo tiež Obere Donau (Horný Dunaj) alebo Donauschlucht (tiesňava Dunaja) je údolie Dunaja, ktoré sa priečne prehrýza žulovým podložím Českého masívu medzi bavorským Passau a Aschach v Hornom Rakúsku. Oblasť pretína cestu B130, tzv. Nibelungen Straße, čiže cesta Nibelungoch (druhý diel stredovekého hrdinského eposu zo 13. storočia - Pieseň o Nibelungoch sa odohráva práve tu), úchvatná panoramatická cesta zalesneným údolím Dunaja. Údolie je tu tak úzke, že tu nájdeme len minimálne osídlenia. Scénickým vrcholom oblasti je Schlögener Schlinge, čiže slučka Dunaja, ktorá sa nachádza presne na pol toku medzi Passau a Lincom. Ide o dvojitý meander rieky, najväčšie svojho druhu v Európe.

Prírodné rezervácie údolia Horného Dunaja sú súčasťou európskeho systému ochrany prírody Natura 2000.

Pokojná dedinka Schlögen je súčasťou obce Haibach ob der Donau (1.300 obyvateľov) a leží v nadmorskej výške 528 m n. m. na pravom brehu rieky Dunaj priamo v prvej zákrute dvojitého meandra Schlögener Schlinge. Je obľúbeným miestom tých, ktorí chcú "nabíjať baterky" pohľadom na fascinujúcu silu mohutnej rieky prebíjajúca sa po milióny rokov žulovou vrchovinou, a to či už z brehu, alebo z paluby lode (v Schlögenu je prístavné mólo pre výletné lode). Ide tiež o ideálne východisko pre pešiu turistiku, cykloturistiku, pre výpravy za golfom na niektorom z neďalekých ihrísk, alebo za prekrásnymi historickými mestami Passau a Linz. Podnikať tu je možné jazdy na koňoch, rybárčiť alebo vyskúšať jazdu na vodných lyžiach. Dopriať si možno aj výnimočný zážitok v podobe letu vírnikom (druh malej helikoptéry) nad úchvatnú slučkou Dunaja.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?