NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Salzkammergut

Salzkammergut čiže "Soľná komora" je českým aj slovenským turistom geograficky blízka a teda aj veľmi známa oblasť východne od Salzburgu, radiaca sa medzi najfotogenickejšie a najpríjemnejšie miesta v celom Rakúsku. Je to zóna krištáľovo čistých hlbokých ľadovcových jazier obklopených zrázmi pohoria Dachstein, Totes Gebirge a Traunstein. Najznámejšími strediskami sú starobylý Halstatt s preslávenými starými, dnes sprístupnenými soľnými baňami a náleziskom pravekej kultúry a kúpele Bad Ischl, ktoré si obľúbil cisár Franz Jozef I.

Salzkammergut sa tiahne od mesta Salzburg smerom na východ k vápencovým vrcholkom Dachsteinu a zasahuje do spolkových krajín Horné Rakúsko, Salzbursko a Štajersko. Najväčšia časť (72%) je v Hornom Rakúsku (Oberösterreich), 16%, predovšetkým oblasť okolo jazera Altaussee (región Ausseerland) je súčasťou Štajerska (Steiermark) a konečná najmenšia časť (12%) patrí Salzbursku.

Hlavnou riekou pretekajúcou oblasťou je Traun, pravo-brežný prítok Dunaja. Názov Salzkammergut doslovne znamená "majetok v soľnej komore" a je odvodený od soľných baní, ktoré tvorili dôležitú ekonomickú základňu habsburskej monarchie. Región okolo Hallstatt bol roku 1997 uvedený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO s týmto zdôvodnením: "Ľudská činnosť v nádhernej prírodnej krajine Soľnej komory začala v prehistorických dobách, soľné bane sú využívané už od 2. tisícročia pred naším letopočtom. Tento zdroj tvoril základ tunajšej prosperity až do polovice 20. storočia, prosperity, ktorá sa odráža najmä v jemnej architektúre mesta Hallstatt. "Oblasť svetového dedičstva UNESCO zahŕňa mestá Hallstatt, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.

Archeologické nálezy v oblasti sa datujú až do neolitu, okolo roku 3800 pr. n. l. Prvá soľná baňa bola v prevádzke prinajmenšom od čias keltskej kultúry halštatskej, so stredom v baníckom mestečku Hallstatt, ktorého meno nesie. Ťažba pokračovala aj za Rimanov a neskôr za nadvlády bavorských vojvodov. V roku 1180 pripadla oblasť rakúskemu rodu Babenbergov, a tak sa roku 1252 vďaka sobášu českého kráľa Přemysla Otakara II. s dedičkou rodu Markétou Babenberskou stala až do bitky na Moravskom poli roku 1278 súčasťou přemyslovských dŕžav. Soľné bane sa potom stali až do roku 1918 doménou Habsburgovcov.

Salzkammergut je dnes prevažne turistickou a kúpeľnou oblasťou, a to už viac ako jedno storočie. Cisár František Jozef I. trávil dovolenky v Bad Ischl, odkiaľ riadil svoje impérium v ​​teplejších mesiacoch roka. Tu tiež roku 1914 podpísal vyhlásenie vojny Srbsku, ktorým začala Prvá svetová vojna.

hlavná ponuka oblasti

pešia a cyklistická turistika, horolezectvo, vodné športy, kúpele, jaskyne, staré soľné bane


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz
Brno, Mikulov, Wien, Linz

a ďalej

smer Salzburg, diaľničný výjazd Regau, Gmunden, Altmünster, Traunkirchen, Ebensee, Bad Goisern, Bad Ischl, Hallstatt, Obertraun

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?