Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.
pešia, cyklistická a vysokohorská turistika, ferraty (zaistené cesty), horolezectvo, kúpanie, vodné športy, rafting, kanoe, kajaky, paddleboardy, veslovanie, paragliding, stredoveké hrady, pamiatky bojov 1. svetovej vojny, termálne kúpele, chodník v korunách stromov, letné bobové dráhy, golf
Julské Alpy sú najvýchodnejšou časťou alpského masívu zasahujúce vo svojej najkrásnejšej podobe do hrdého a nám toľko blízkeho Slovinska, kde sa pod majestátnou národnou horou Triglav blýskajú akoby z reklamných prospektov vystupujúce nádherné jazerá Bled a Bohinj. V blízkosti trojmedzia s Talianskom a Rakúskom sa nachádza jeden z najoriginálnejších horských celkov, ktorý je možné v Európe spatriť.
Julské Alpy sú jedným z mála pohorí, ktoré svoje meno nesú už od dávnej minulosti. Sú pomenované podľa rímskej osady Forum Iulii, kde vládol rod Juliovcov (táto osada sa rozkladala v mieste dnešného mesta Cividale v talianskej oblasti Friuli, susediace s dnešným Slovinskom).
Julské Alpy sú geologicky tvorené druhohornými morskými sedimentami. Delia sa na dve skupiny: Západné Julské Alpy ležia na území Talianska (Alpi Giulie), Východné Julské Alpy ležia na území severozápadného Slovinska, kde pokrývajú 4.400 km2. Ich centrum tvorí Triglavski narodni park vymedzený mestami Kranjska Gora na severe, Bovec na západe, Tolmin na juhu a Bled na východe. Tento národný park tvorí celé 4 % rozlohy Slovinska. Fauna i flóra Julských Álp je neobyčajne bohatá na druhy, nezriedka endemické. Žije tu medveď, rys, kozorožec, kamzík, jeleň, tetrov či vretenica rožkatá, vo vzduchu krúži orol skalný. Slovinské Julské Alpy sa chvália 150 „dvojtisícovkami“, kedy 25 vrcholkov pokoruje i kótu 2.500 m. Král slovinských hôr, bájny Triglav, ktorý sa objavuje na vlajke i štátnom znaku, potom dosahuje výšky 2.864 m. V Julských Alpách pramenia mohutné rieky Sáva, najväčšia a najdlhšia rieka Slovinska, a Soča, ktorá je doslova zbožňovaná raftármi, českí a slovenskí návštevníci si tu však pri tejto dravej rieke pripomenú i krvavé boje našich legionárov na talianskom fronte v I. svetovej vojne.
Nech už sa vydáte hore „po svojich“, na bicykli či lanovkou, vždy si budete so zatajeným dychom vychutnávať nádherné panorámy s najvyššou horou Slovinska Triglavom, Bohinjským jazerom a okolitým národným parkom. Jednou z najkrásnejších častí Slovinska je Bledské jazero s kostolom na ostrove, ktoré je úplne s istotou najfotografovanejším miestom v zemi. Na Blede sú však i termály lákajúce k celoročným pobytom. Bledské jazero je oproti iným horským jazerám veľmi teplé, má dlhú kúpaciu sezónu a láka ponukou všemožných športov (napr. paddleboard, veslovanie).
Kamnicko-Savinjské Alpy je horstvo na severe Slovinska, ktoré je svojou geologickou stavbou veľmi podobné neďalekým, západnejšie položeným, Julským Alpám. Patrí do systému Slovinských Álp a radovo do sústavy Južných vápencových Álp. Najvyššou horou je Grintavec (2.588 m n. m.) na západe masívu. Kamnicko-Savinjské Alpy predstavujú druhé najvyššie horstvo v Slovinsku. Pomenovanie severnej časti pohoria Kamnické Alpy pochádza od názvu mesta Kamnik (v slovinčine je názvom pohoria Kamniške Alpe). Savinjské Alpy sú potom južnou časťou pohoria. Mimo hlavného hrebeňa leží skupina Krvavca, kedy samotný vrchol Krvavec vyčnieva zo stredu vysoko položenej náhornej planiny, ktorá je sprístupnená sústavou lanoviek a je v zime využívaná ako populárne lyžiarske stredisko, pravdepodobne najlepší slovinský skiareál vôbec. V lete sem láka skvelý bike park. Oblasť je našim návštevníkom veľmi blízka, architektonicky i ľudsky. Krvavec zaručuje ďaleké rozhľady, niekedy až k Jadranskému moru na juhozápade. Práve takéto ubytovanie s rozhľadom „na kopci“ si tu môžete dopriať v nami ponúkanom ubytovaní.
Východne od Kamnicko-Savinjských Álp sa za údolím rieky Mislinja rozkladá pohorie Pohorje, jeho masív končí až tesne západne nad Mariborom, druhým najväčším mestom v Slovinsku. Jedná sa o najvýchodnejší výbežok celých Álp. V Pohorje sa nachádza známe horské prírodné, klimatické, rekreačné a lyžiarske stredisko Rogla. V lete si tu na trasách všetkých obtiažností užijú cyklisti (Rogla je raj elektrobicyklov, ktoré tam i požičiavajú) i peší, za zmienku stojí úplne nový chodník v korunách stromov, interaktívny náučný chodník pre deti, letná bobová dráha, alebo športový tréningový okruh na kolieskové bežky. Milovníci panenskej prírody si nenechajú újsť sústavu bažinatých jazierok Lovrenška jazera. Zmieniť musíme i skvelú dopravnú dostupnosť, cesta vedie až na vrchol Rogly. Samostatnou kapitolou sú potom termálne kúpele Zreče – liečebné kúpele priamo pod horským strediskom Rogla. Chvália sa novo vybudovaným umelým jazerom, kde je možné rybárčiť, alebo atraktívnym golfovým ihriskom.
Nie sú to však len neoddiskutovateľné prírodné krásy, ktoré do Slovinských Álp vábia návštevníkov. Oblasť má mnohé čo ponúknuť i po stránke kultúrnej a kulinárskej. Početné "brunarice" rozosiate po svahoch hôr i v údoliach lákajú k posedeniu pri špecialitách mnohotvárnej slovinskej kuchyne, pre ktorú je typické snúbenie chutí Balkánu s Talianskom, Alpami i ex-habsburskou strednou Európou. Vzhľadom k malým vzdialenostiam v Slovinsku sa naskytujú zaujímavé možnosti návštev stredovekých hradov priamo v Alpách, ale napríklad i metropole Slovinska, Plečnikovej Lublane. Kľudné Julské i Kamnicko-Savinjské Alpy či Pohorje sú doslova prírodným balzámom na dušu moderného mestského človeka. Je potrebné pripomenúť i vysokú kvalitu ubytovacích kapacít v oblasti, priateľskú povahu pohostinných slovinských horalov, zrozumiteľný jazyk, romantické dedinky disponujúce až prekvapivo slušnou infraštruktúrou a prevládajúce slnečné počasie. Slovinsko je tiež zem autenticky ekologická, nie zriedka tu narazíte na „zero waste“ hotely, rozsiahlo sa využívajú obnoviteľné zdroje, snahou je vybudovať trvalo udržateľný turizmus. Rozsiahle územia požívajú vysoký stupeň ochrany prírody. Takmer všetci Slovinci sú milovníkmi outdoorových športov, alebo aspoň pravidelne behajú, výskyt nadváhy je tu prakticky zanedbateľný. Pomerne dosť argumentov pre rozhodnutie zájsť si do Slovinských Álp užiť naozaj aktívnu dovolenku, čo myslíte?
www.bled.si
www.bohinj.si
www.julijske-alpe.com
www.tnp.si
www.rtc-krvavec.si
https://www.rogla.eu/en/what-to-do/summer
https://www.terme-zrece.eu/en/what-to-do/summer