Na švajčiarskom území sa nachádzajú niektoré z ikonických turistických atrakcií celej Európy a aspoň raz za život stojí za to je navštíviť a vidieť na vlastné oči. Nebude to pravdepodobne zážitok z kategórie najlacnejších, avšak nádherné spomienky zostanú na celý život. Tu je pár tipov, čo by ste určite nemali vynechať.
Graubünden je trojjazyčný nemecko-taliansko-rétorománsky región (francúzsky Grisons, taliansky Grigioni, rétorománsky Grischuns), je najvýchodnejším a súčasne najväčším z kantónov Švajčiarskej konfederácie. Z polohy na hraniciach s Talianskom, Rakúskom a Lichtenštajnskom tiež vyplýva, že je Čechom geograficky najbližší zo všetkých švajčiarskych oblastí. Región je to veľmi rozmanitý a rázovitý - nielen, že ide o jediný švajčiarsky kantón, kde sa prelínajú hneď tri jazyky a teda aj tri rozličné kultúry, ale je tiež jediným, kde sa stále masovo užíva starobylá rétorománčina.
Metropolou kantónu je mesto Chur, ale ďaleko väčšími pojmy sú svetoznáme horské strediská, ako sú Davos / Klosters, St. Moritz, Arosa, Flims-Laax, Lenzerheide, Savognin, Samnaun alebo Scuol. Čo meno, to pojem. Sem jazdia na lyže britská kráľovská rodina, tu sa konali už dvakrát Olympijské hry, vo februári 2017 sa tu (v St. Moritz) opäť konalo Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní, každoročne sa tu konajú svetové poháre, rad miest sa stala námetom špičkových umeleckých diel , oblasť môžete križovať najslávnejšími vlakmi Európy, ako sú Bernina Express alebo Glacier Express.
Najvyššou (a jedinou štvortisícovou) horou je Piz Bernina, ktorá je so svojimi 4.038 metrami súčasne najvyšším vrcholom Východných Álp. V Graubünden, ktorý je najvyššie položeným švajčiarskym kantónom, pramenia rieky Rýn a Inn, medzi množstvom rozsiahlych ľadovcov je aj rad tých, na ktorých sa (len v zimnom období, nie celoročne) lyžuje. V oblasti Engadin sa nachádza jediný švajčiarsky národný park s rozlohou 172 km2, najstarší v Európe, vyhlásený v roku 1914. Čarovný a tajuplný kantón má veľa čo ponúknuť aj v letnom období.
Arosa je tradičné klimatické kúpeľné stredisko položené vysoko nad Chur, metropolou kantónu Graubünden. Už niekoľko rokov je lanovkami prepojená so susedným, nemenej renomovaným horským strediskom Lenzerheide. Poloha Arosi vo vysokej nadmorskej výške strediska na konci údolia zaručuje odpočinok v nádhernej prírode a mimoriadne pokojnú a pohodovú atmosféru. Arosa sa právom pýši titulom "Family welcome" ako miesto pre celoročné radovánky celých rodín. Lanovkou je ľahko dostupný vrchol hory Weisshorn ponúkajúci 360˚ pohľad na okolité hory a dych-berúce panorámy. Dostatočné množstvo horských chát, barov, reštaurácií aj diskoték umožňuje bujaré vyžitie aj v inak celkom kľudnom stredisku. Za zmienku stojí veľmi priaznivá vzdialenosť pri ceste z ČR / SR, hoci posledných 30 km dlhý úsek z mesta Chur smerujúci nahor do Arosa je vodičsky trochu náročnejší.
St. Moritz je nesmierne prestížne a tradičné horské stredisko ležiace v údolí Engadin, čo je 100 km dlhé údolie rieky Inn (od prameňa pod priesmykom Maloja až po rakúske hranice) v rétorománsky hovoriacej časti kantónu Graubünden. Engadin je zo všetkých strán chránený vysokými horstvami a je známy slnečným podnebím (St. Moritz udáva priemer 322 slnečných dní v roku) a krásnou prírodou.
St. Moritz je absolútna legenda a dodnes aj špičkou švajčiarskeho, európskeho aj svetového zimného športu. Krištáľovo čistý vzduch a liečivé pramene aj bahna ho už pred takmer 150 rokmi predurčili ako miesto stretnutia svetovej smotánky s plejádou hotelov najvyššej kategórie postavených často v palácovom štýle a navodzujúcich atmosféru všadeprítomného luxusu a elegancie. Aj preto sa dnes jedná o jeden z najdrahších horských rezortov na svete.
St. Moritz usporiadal Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní v rokoch 1934, 1948, 1974, 2003 a 2017, ale najmä bol dejiskom Zimných olympijských hier v rokoch 1928 a 1948 (spolu s Lake Placid a Innsbruckom je doteraz jediným dvojnásobným organizátorom). Nedávno sa znovu uchádzal o usporiadanie olympijských hier v roku 2022 (spoločne so susedným Davosom), avšak miestne referendum kantónu Graubünden z 3. marca 2013 zámer tesne zamietlo.
Aktívnych návštevníkov určite osloví neskonale bohatá ponuka strediska siahajúce od luxusných nákupov, cez golf, tandemové zoskoky padákom, konských záprahov, dostihy a turnaja v póle alebo krikete, alebo jazda romantickým legendárnym vlakom Bernina Express do talianskeho Tirana.
Klosters je veľmi prestížne horské stredisko v susedstve nemenej známeho Davosu, s ktorým je prepojený vlakom aj lanovkami. Klosters aj Davos už pri svojom vyslovení rezonujú ako legendárne milionárskej rezorty, ale najmä obe miesta vždy predstavovali a dodnes predstavujú špičku európskeho zimného športu. Ide o naozaj veľkolepé strediská obľúbené známymi osobnosťami celého sveta.
Davos je najvyššie položeným mestom Európy (1.560 m n. M.), A je tiež tradičným miestom stretnutia svetovej ekonomickej a politickej elity pri každoročnom januárovom Svetovom ekonomickom fóre. Vyhlásené sú aj tunajšie klimatické kúpele.
Kontrapunktom rušného mesta Davos je susednej pokojná a idylická horská dedina Klosters, ktorá je obľúbeným lyžiarskym strediskom britského následníka trónu princa Charlesa a jeho synov.
Vysoká nadmorská výška okolitých hôr až 2.844 m n. m. poskytuje záruku dokonalých horských túr a nezabudnuteľných panorám. K preskúmaniu rozľahlej oblasti napomáha perfektná sieť technicky dokonalých lanoviek a švajčiarsky presných vlakov.
Dvojjazyčný nemecko-francúzsky kantón Wallis (francúzsky Valais) leží na samom juhu Švajčiarska, na hraniciach s Talianskom a Francúzskom. V oblasti dominuje centrálne údolie rieky Rhôny, výdatne napájané početnými ľadovcami. Na tejto rieke ležia ako metropoly kantónu, Sion, tak aj ďalšie veľké mestá, ako sú Sierre, Martigny alebo Brig.
Svetoznáme horské strediská sa nachádzajú na oboch stranách Rhôny, na severe sú to napríklad Crans-Montana-Aminona, Leukerbad, Anzere, Aletsch Arena, Belalp alebo Ovronnaz, na juhu potom absolútny fenomény ako Saas-Fee, Zermatt, Grächen, Val d'Anniviers , 4 - Vallées a Les Portes du Soleil.
V kantónu nájdete 50 štvortisícoviek, najvyššia Monte Rosa je so svojimi 4.638 metrami najvyššou horou Švajčiarska a druhá najvyššia v Európe. Bezpochyby najznámejší je však 4.478 m vysoký Matterhorn, ikona strediska Zermatt. Lanovkou sa možno vydať z Zermattu na Klein Matterhorn až do výšky 3.883 m a navštíviť tam ľadovcovú jaskyňu.
Wallis však láka aj na ochutnávky tamojších lahodných vín a typických pokrmov rösti, fondue a raclette, alebo na návštevu miestnych syrární.
Saastal je údolie ležiace vo švajčiarskom kantóne Wallis blízko talianskych hraníc v tesnom susedstve slávneho Zermattu. Z dedinky Saas Grund sa dá vypraviť k najvyššej hore Švajčiarska Monte Rosa, k druhému najvyššiemu štítu Dom, k najfotografovanejšiemu Matterhornu, alebo k letnému lyžovaniu na ľadovci Allalin nad Saas-Fee, dostupnému najvyššie položeným metrom na kontinente. Okrem horskej turistiky najvyššej obtiažnosti sa ponúka aj nespočetné množstvo športových aktivít v údolí pre celé rodiny. Štvor-tisícovka Allalinhorn (4.027 m) sa radí k najľahšie dostupným vrcholom tejto výšky. Saas-Fee láka aj ľadovcovou jaskýňou vo výške 3.456 m n. m. tzv. Ice Pavilion, najväčší na svete, bol kompletne prestavaný v roku 2016. Ponúka dnes návštevníkom lavínovú simuláciu s mnohými pôsobivými efektmi. 70metrový tunel vedie do vnútra tisíce rokov starého ľadu. Interiér 5.500 m3 priestoru Grotta pri zastávke "metra" Mittelallalin zdobia početné ľadové skulptúry, konajú sa tu príležitostné výstavy a eventy.