NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Objavte kúzlo a rozmanitosť Talianskych Álp aj v lete

Mohutné pásmo Talianskych Álp tiahnuci sa od hraníc Francúzska až po hranice so Slovinskom od seba nielen geograficky oddeľuje strednú a južnú Európu, ale zároveň vďaka svojej nekonečnej rozmanitosti vytvára aj nespočetné množstvo čarokrásnych miest, ktoré vytvárajú ideálne prostredie na strávenie nielen zimnej, ale aj letnej dovolenky. Hoci v našej krajine zatiaľ jasne prevažujú zimné lyžiarske návštevy týchto veľhôr nad letnými, iste sa aj my čoskoro naučíme využívať pestré možnosti, ktoré Talianske Alpy ponúkajú, aj od jari do jesene. O kúzlu tamojšej krajiny v lete je takmer zbytočné sa siahodlho rozpisovať, veď všetci poznáme z obrázkov idylu belostných vrcholkov horských štítov odrážajúcich sa na hladine niektorého z početných, krištáľovo čistých jazier alebo sýtu zeleň rozkvitnutých lúk a hlbokých lesov nezriedka dokreslenou stádami kráv a štíhlou vežou vidieckeho kostolíku.

Spoločná história dodnes spojuje a navodzuje pocit dôverne známeho

Obyvatelia týchto končín sú zocelený stáročiami prežívania v najtvrdších podmienkach a dnes, okrem vrodeného zmyslu pre prácu, poriadok a zodpovednosť, sú, a to aj napriek svojej uzavretejšej povahe, než aká charakterizuje Talianov z južnejších oblastí, dokonalými hostiteľmi pre všetkých návštevníkov, ktorí sa rozhodnú do ich kraja zavítať. A navyše tu nájdete mentalitu, ktorá sa vďaka čiastočne spoločnej histórii v rámci rakúskeho mocnárstva (časť z ďalej uvádzaných oblastí tvorila jeho súčasť až do roku 1918) ani tak príliš nelíši od tej našej.

Nesmierne pestrá škála voľnočasových aktivít

Z pestrej ponuky aktivít si v Talianskych Alpách vyberú snáď všetci. Pre tých, pre ktorých je synonymom dovolenky pláž, sú tu neuveriteľne čisté a slnečnými lúčmi zaliate jazerá na úpätí vysokohorských štítov s ponukou windsurfingu, kitesurfingu, potápania, jazdy na plachetniciach alebo obľúbených šlapadlách. Cykloturisti môžu voliť medzi pohodlnejšími cestami údoliami a adrenalínovým zdolávaním vysokohorských ciest často pochádzajúcich z čias 1. svetovej vojny. U tých, ktorí namiesto horského bicykla uprednostňujú koleso klasické cestné, je naopak veľmi populárne zdolávanie alpských priesmykov v stopách najslávnejších etapových pretekov, ako je Giro d'Italia. Bohato prestretý stôl tu nájdu vyznávači paraglidingu, raftingu, canyoningu, ale aj tradičnej vysokohorskej turistiky, uľahčenej aj v najextrémnejších výškach istenými "Ferratte". Ale nielen milovníci dobrodružstva si tu prídu na svoje. Ohromný potenciál je tu tiež pre nenáročnú pešiu turistiku, hubárčenie, rybolov alebo dnes toľko populárne nové špecializované odvetvia, akými sú agroturistika, gastroturistika alebo enoturistika. Zabudnúť však nesmieme ani na "zapálených" lyžiarov, ktorí sa bez tejto svojej drogy nedokážu obísť ani v letnom období. Práve na nich tu čaká ľadovcový skiareál Stelvio s letnou prevádzkou. Výpočet možností by určite mohol pokračovať ešte veľmi dlho, ale to by sme museli mať k dispozícii výrazne viac priestoru.

Dovolenka v miestach, kde sa písala európska história

Záverom teda spomeňme už len úplne unikátne prelínanie prírodných krás s bohatou históriou regiónov, ktoré po tisíce rokov tvorili hranice medzi rôznymi európskymi kultúrami, a to od stôp prehistorického osídlenia, cez stredoveké hrady dodnes strážiace väčšinu údolia, až po slávne bojisko 1. svetovej vojny, ktoré tak každého návštevníka dokáže vrchovatou mierou obohatiť aj po stránke poznania. Stručne zhrnuté pre Vás majú "letné" Talianske Alpy nachystané dostatok argumentov pre prežitie skutočne pestrej aktívnej dovolenky, ktoré Vás povznesie na tele aj duši a zároveň Vás dokonale ochráni pred "stresmi" známymi z masovo navštevovaných morských pláží.

Dolomiti sú bezpochyby najkrajšie časti Álp. Rozoklaným belostným štítom dominuje najvyšší vrchol - majestátna Marmolada. Masív Sella je ideálnym cieľom peších výletov a vďaka slávnym horským priesmykom Sella, Pordoi alebo Fedaia v blízkom okolí aj pre motorkárov a cyklistov. Bezpečné ferraty alebo pohodlné lanovky Vás priblížia až k vrcholom, kde zúrili najťažšie bitky 1. svetovej vojny. Náročnú pešiu alebo cyklistickú turistiku možné ideálne kombinovať s nespočetnými relaxačnými aktivitami.

Valtellina je dlhé údolie, ktoré sa tiahne v oblasti Lombardia od severotalianskych jazier až na švajčiarske hranice. Najväčšími lákadlami oblasti sú najmä termálne pramene, ktoré vyvierajú na niekoľkých miestach v Bormiu a okolie, nepoškvrnená vysokohorská príroda Národného parku Stelvio, letné lyžovanie na priesmyku Stelvio a stále prestížnejšie Livigno s populárnou bezcolnou zónou a nespočetnými cyklotrasami.

Lago di Garda je najväčšie talianske jazero zasadené priamo do lona nádherných hôr. V lete tu panuje príjemne teplé počasie bez neznesiteľných horúčav, promenády lemované palmami lákajú k prechádzkam, jazerná hladina sa každé ráno začína hemžiť plachtami surfistov a na svoje si tu dosýta prídu aj milovníci vodných lyží, horských bicyklov a paraglidingu, ale aj veľkých zábavných parkov, ako je Gardaland alebo vodný raj Canevaworld.

Lago di Como je jazero ležiace severne od Milána a na severe zasahujúce do Álp; preteká ním rieka Adda. Obklopí Vás tu jedna z najkrajších európskych krajín, lemovaná ohromujúcimi horskými scenériami. Jazero je veľmi bohaté na ryby. Po Gardskom jazere a Lago Maggiore je tretie najväčšie v Taliansku a so svojou maximálnou hĺbkou 410 m patrí medzi najhlbšie v Európe. Fascinujúca kombinácia hôr, tyrkysovo modrej vody, príjemného podnebia a bujnej subtropickej vegetácie radí Lago di Como na samý vrchol ponuky prestížnych európskych letných pobytov.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?