NEV-DAMA a.s.

V tejto chvíli pre Vás zájazdy pripravujeme.

Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.

Popis oblasti

Ještedský chrbát je geomorfologický podcelok na severozápade Ještedsko-kozákovského chrbáta. Leží v okresoch Liberec a Jablonec nad Nisou v Libereckom kraji.


Územie sa rozkladá zhruba medzi Rynolticami na severozápade, Chrastavou na severe, Libercom na severovýchode a Železným Brodom na juhovýchode. Vo vnútri územia niesú žiadne väčšie mestá.


Ještedský chrbát susedí na východe s Kozákovským chrbátom. Ďalej susedí s Jičínskou pahorkatinou na juhu, Ralskou pahorkatinou na juhozápade, Lužickými horami na severozápade.Žitavskou pánvou na severe, Jizerskými horami a Krkonošským podhorím na severovýchode.


Ještedský chrbát je celoročným atraktívnym cieľom pre turistov, v lete pre horolezcov a cyklistov, v zime pre lyžiarov.


V celej dĺžke vedie Ještedským chrbátom hrebeňová červenou značená trasa. V lete je vhodná pre pešiu turistiku a v zime pre vyznávačov snežníc alebo lyžiarov na turistických bežeckých lyžiach. Až do 2. svetovej vojny bola táto hrebeňovka súčasťou Blauer Kammweg, dialkovej, modro značenej trasy cez hrebene Sudetských pohorí z Durynského lesa na Praded.


Pod hrebeňom v juhozápadných svahoch medzi Výpřeží a Jítravským sedlom vedú lesné svážnice využívané pre cykloturistiku, jazdu na kolobežkách a v zime pre bežkovanie. Čiastočne sú vyznačené ako cyklotrasy alebo turistické trasy. Cestu z Výpřeže až na vrchol Ještedu využívajú s obľúbenosťou cyklisti na cestných bicykloch.


Na Ještede nad Libercom a Svetlou pod Ještedom sa nachádza skiareál pre zjazdové lyžovanie a (nad Libercom) tiež skokanské mostíky. Pokračovanie hrebeňovej trasy z Ještedu na Pláne pod Ještedom je súčasťou lyžiarskeho zjazdového areálu a využíva sa ako spojovacia trať medzi jednotlivými zjazdovkami. Od Plání po Ještedom na Javorník vedie spoločná trasa pre cyklistov, bežkárov i peších turistov.


Horolezci využívajú k lezeniu predovšetkým Walliský hrebeň (nemecky Wirbelsteine) s jednotlivými vrcholmi Matterhorn, Breithorn, Lyskamm, Castor a Pollux, Monte Rosa. Dalšie lezecké skaly sú Dánský kameň na hrebeni Čiernej hory, ďalej Pudl, Krejčík a Červený kmeň na Ještede, Rašovské skaly u Šimonovic, Matoušova skala a Důlní skaly u Křižan.


Na Ještedskom chrbáte boli postavené dôležité turistické ubytovne, tu podľa krkonošského vzoru nazývané búdy. Rasenbankbaude (686 m n. m.) medzi sedlom Trávník a Zdislavským Špičákom postavil Franz Kunze v roku 1933, a keď ju musel opustiť pri odsune nemeckého obyvateľstva v roku 1945, zhorela. Požiar sa pripisuje práve jemu. Jäckelbaude (730 m n. m.) pod vrcholom Malého Ještedu bola postavená v roku 1906 Wenzelom Jäckelom, ktorý ju prevádzkoval do 2. svetovej vojny. Po vojne bola v roku 1945 celá rodina odsunutá. V 60. rokoch 20. storočia búda zchátrala a bola strhnutá.


Na vrchole Ještedu (1012 m n. m.) bola postavená veľká horská chata v roku 1907 v režii Nemeckého horského spolku pre Ještedské a Jizerské hory. Vyhorela v roku 1963. Hotel spojený s vysielačom bol otvorený v roku 1973.


Ďalšie ubytovacie kapacity poskytuje chata Ještedka v sedle medzi Ještedom a Černým vrchom, chata Pláně pod Ještedom, v histórii striedavo hostinec U Šámalů nad Rašovkou a hotel Obří sud na Javorníku.


Ješted (1012 m n. m., nemecky Jeschken alebo Jeschkenkoppe) je najvyšší vrchol Ještedsko-kozákovského chrbáta. S prominenciou 517 metrov (prevýšenie od sedla v Jeřmanicích, ktoré ho oddeluje od Jizerských hôr) ide o jedenástu najprominentnejšiu horu v Česku.


Na vrchole sa nachádza známy televízny vysielač v technicistnom architektonickom štýle, stavba v tvare rotačného hyperboloidu, postavená v rokoch 1966 až 1973. Je vysoká takmer 100 metrov s kruhovým pôdorysom s priemerom 33 metrov. Jej autor Karel Hubáček za ňu získal najvyššie ocenenie Mezinárodnej únie architektov Cenu Augusta Perreta. Je to najvýznamnejšie ocenenie, ktoré kedy český architekt dosiahol. V roku 2000 bola stavba ocenená tutilom „Najvýznamnejšia česká stavba 20. storočia“. V dolnej časti vysielača je umiestnený hotel a reštaurácia. Na Ješted vedú lanovky z Horného Hanychova, najzápadnejšej mestskej časti Liberca. Masív Ještedu je od roku 1995 súčasťou Prírodného parku Ješted.


Lyžiarske strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?