NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Žilinský kraj – nám najbližšie kvalitné slovenské lyžovanie


Žilinský kraj je kraj ležiaci na severe Slovenska. Jeho samosprávnym centrom je mesto Žilina. V kraji žije 690 tisíc obyvateľov. Susedí s Trenčianskym krajom, Banskobystrickým krajom a Prešovským krajom. Hraničí rovnako s Českou republikou (Moravskoslezský a Zlínsky kraj) a Poľskom (Slezské a Malopoľské vojvodstvo). Územie sa delí na jedenásť okresov – Žilina, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice a Tvrdošín. Celé toto hornaté územie spadá do Západných Karpát. Rieka Váh ho nápadne rozdeluje na severozápadné Slovensko-moravské Karpaty (Javorníky, Biele Karpaty) a juhovýchodnú Fatransko-tatranskú oblasť (Malá Fatra, Strážovské vrchy). Horské masívy v tejto lokalite charakterizujú často impozantné tiesňavy a údolia. V Žilinskom kraji sa nachádzajú turistické regióny Orava, Turiec, Liptov, Kysuce a Horné Považie, pričom posledné dva menované patria do historickej Trenčianskej župy. Preto tu uvádzame i lyžiarske stredisko Ski Podjavorník ležiace pri obci Papradno pod najvyšším vrcholom Javorníkov – Veľkým Javorníkom v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce – Javorníky, ktoré leží pár stoviek metrov za administratívnou hranicou Žilinského kraja už v kraji Trenčianskom.


Naopak kúpele Bešeňová v okrese Ružomberok a Jasnou pod Chopkom v okrese Liptovský Mikuláš nájdete v sekcii Nízké Tatry, aj keď administratívne ležia v Žilinskom kraji.


Vrátna dolina – prekrásne lyžiarske stredisko v srdci Národného parku Malá Fatra


Vrátna dolina je prekrásne lyžiarske stredisko, jedno z prvých na Slovensku, položené v srdci Národného parku Malá Fatra pod horou Kriváň len 3 km od rázovitej obce Terchová, rodiska slávneho zbojníka Juraja Jánošíka. Stredisko Vrátna dolina spoločne tvoria tri lokality – Paseky, Poludňový grúň a Chleb. Spolu tu nájdete 15 km zjazdoviek, na ktorých si prídu na svoje začiatočníci, rekreační lyžiari, snowboardisti, aktívni športovci, vyznávači extrémnych športov, ale i rodiny s deťmi. Na Pasekách je pre rodiny pripravený detský areál Kids zone, kde sa deti naučia základom lyžovania a skvelo sa zabavia. Je tu i možnosť sánkovania, rodičia ocenia i pestrý program pre deti v režii lyžiarskych škôl.


Poludňový grúň je pre zmenu to pravé miesto pre náročných lyžiarov, snowboardistov a skialpinistov. V Chate na Grúni si môžu dopriať oddych s občerstvením na slnečnej terase s lehátkami.


Väčšina píst Vrátne doliny je umelo zasnežovaných, lyžiarska sezóna každoročne trvá viac než 100 dní. O prepravu lyžiarov sa stará 8miestna gondola Doppelmayr na Chleb do Snilovského sedla, 4sedačková lanovka a 11 vlekov obsluhujúcich celkom 12 zjazdoviek od začiatočníckych až po 1.550 m dlhú zjazdovku Paseky, ktorá vďaka svojmu pestrému profilu patrí medzi najobľúbenejšie na Slovensku. Vrátna je vďaka lokalite Chleb tým pravým pre adrenalínových jazdcov, nachádza sa tu najstrmšia zjazdovka Slovenska, v Oštiepkovej mulde nájdete upravovanú zjazdovku s miestami až viac než 50% sklonom svahu. Chleb je tiež ideálnym miestom pre freeride a skialp. Pri dostatku prírodného snehu je tu tiež najdlhšia „čierna“ na Slovensku, kde na 2 km dĺžky prekonáte 750 m prevýšenie.


K výhodám strediska Vrátna dolina pripočítajme i parkovisko zadarmo a tiež bezplatný skibus medzi hlavnými nástupišťami lanoviek (Paseky, Chleb). Samozrejmou súčasťou tunajšej infraštruktúry sú i požičovne a servisy lyžiarskeho vybavenia, infocentrum na Pasekách či občerstvenie priamo na svahu.


Veľká Rača Oščadnica – nám blízky pekný skiareál v Kysuckých Beskydoch


Stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica leží blízko českých hraníc, len 23 km od Mostů u Jablunkova. Skiareál Veľká Rača sa rozkladá uprostred prekrásnej prírody neďaleko obce Oščadnica v Kysuckých Beskydoch v nadmorskej výške pohybujúcej sa medzi 600 a 1.236 metrov. Ide o jedno z najobľúbenejších stredisiek na Slovensku vďaka skvelým tratiam všetkých náročností. Severozápadné svahy ponúkajú na beskydské pomery zjazdovky nadpriemerných terénnych parametrov s celkovou dĺžkou takmer 17 km. Celkom tu nájdete veľmi slušných 15 zjazdoviek – 7 modrých, 7 červených a 1 čiernu. Je nutné zmieniť vyspelé technické zasnežovanie, široké profily a pravidelnú kvalitnú úpravu zjazdoviek. Pisty sú komfortne obslúžené lanovkami – dvoma štvorsedačkami a dokonca jedným, v našich končinách málo vídaným, telemixom (kombinácie rýchlej šesťsedačky s kabínkou), všetko je doplnené ďalšími 4 vlekmi. Areál je rozčlenený do troch prepojených lokalít, každá z nich je obsluhovaná jednou lanovkou. Medzi rodinami je najobľúbenejšia a najmiernejšia Dedovka s populárnym večerným lyžovaním, o poznanie menej je frekventovaná športovejšia Marguška. Najvzdialenejšie, zato však nejmodernejšie vybavené, sú potom Lalíky. Celkovo je možné konštatovať, že stredisko je vhodné pre všetky kategórie lyžiarov.


Veľká Rača je veľmi obľúbený víkendový cieľ, známe sú famózne výhľady do krajiny z jej vrcholu. Okrem lyžovania je k dispozícii i bobová dráha s dĺžkou 1.300 m, snowpark, trasy pre bežecké lyžovanie a pešiu turistiku, samozrejmosťou je potom i požičovňa lyží so skiservisom a lyžiarska škola. Posedieť môžete v obľúbenom Aprés Ski bare Dedovka a Panorama bare s presklennou terasou na vrchole Margušky.


Oravská Lesná – stredisko Orava Snow ležiace v krásnom kraji srdečných ľudí


Zimné stredisko Orava Snow leží v najstudenejšej slovenskej kotline pri Oravskej Lesnej. Ide o jedno z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich lyžiarskych stredisiek na Slovensku, v posledných rokoch tu zaznamenávame kontinuálne investície do modernizácie a rozvoja strediska. Nájdete tu bohatý výber rôznorodých kvalitne upravených tratí, vrátane tých pre pokročilých lyžiarov. Konfigurácia svahov a rozsah služieb sú ako stvorené pre rodinnú lyžovačku. Dve sedačkové lanovky obsluhujú dve prepojené lokality – Lehotskú a Kohútik. 6 z celkového počtu 7 zjazdoviek je vybavených moderným systémom technického zasnežovania, čo garantuje prevádzku i v prípade nedostatku prírodního snehu. Stredisko ponúka všetky služby pre pohodové strávenie zimnej dovolenky – je tu detská škôlka a ihrisko, lyžiarska a snowboardová škola, požičovňa lyží so skiservisom, ski shop, veľkokapacitná reštaurácia, snowpark a parkovisko s kapacitou 800 miest.


Oravská Lesná je najchladnejšou obcou Slovenska. Táto najmlašia oravská obec ležiaca na rozhraní Oravy, Kysúc a Poľska v malebnom prostredí Slovenských Beskýd a Oravskej Magury, kde pramení rieka Biela Orava. Tunajšie terény sú vhodné na bežecké lyžovanie, prekrásne prírodné scenérie, slušná nadmorská výška a výborné snehové podmienky umožňujú lyžovanie až do polovice apríla. Celkovo ide o naozaj krásny kraj obývaný srdečnými ľuďmi.


Z pozoruhodností v okolí musíme zmieniť národopisnú expozíciu v lokalite Vychylovka, skanzen v prírode Kysuckého múzea v Čadci, lokalizovaný do doliny Chmúra v katastry obce Nová Bystrica, súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Pod správu múzea kysuckej dediny patrí tiež unikátna historická lesná úvraťová železnica, úsek bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice Chmúra – Tanečník.


Ski Podjavorník – lyžiarske stredisko na dohľad českej hranici


Lyžiarske stredisko Ski Podjavorník leží 9 km od obce Papradno pod najvyšším vrcholom Javorníkov – Veľkým Javorníkom (1.071 m n. m.) v krásnej prírode Chránenej krajinnej oblasti Kysuce – Javorníky. V zime poskytuje veľmi priaznivé prírodné snehové podmienky pre zjazdové lyžovanie, lyžiari i snowboardisti ocenia denne upravované lyžiarske svahy a snowboard park. Stredom skiareálu vedie hlavná 900 metrov dlhá zjazdovka, od ktorej sa odpájajú a potom opäť spájajú dve kratšie zjazdovky. Ľahká a stredná obtiažnosť píst je nepopierateľnou výhodou pre rodiny s deťmi. Stredisko ponúka tiež obľúbené večerné lyžovanie. Bežkárov potešia pravidelne udržiavané trasy napájajúce sa na hrebeňovú trasu Bumbálka – Portáš – Kohútka pozdĺž hranice s Českou republikou.


Horský hotel Podjavorník sa nachádza uprostred prírody Javorníkov. Jeho bohatá vybavenosť zahŕňa bazén s morskou vodou, vírivku, saunu, solárium, posilňovňu, masáže, bowling, biliard, stolný tenis a stolný futbal. Veľmi príjemné je posedenie na krytej terase hotela s výhľadom na zjazdovku.


Lyžiarske strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?