NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Valtellina – čím od nás vzdialenejšia, tým cenovo priaznivejšia časť Lombardie

Oblasť Valtellina, zahŕňajúca aj Alta Valtellinu vyčlenenú na tomto webe samostatne, leží na samom severe Talianska, kde zo západnej a severnej strany susedí so švajčiarskym Engadinom a so svetoznámym strediskom St. Moritz, na východe hraničí so známou a obľúbenou oblasťou Skirama Dolomiti a na juhu siaha až k brehom jazera Lago di Como. V neďalekom okolí provinčnej metropoly Sondrio sa nachádza veľa lyžiarskych areálov, z ktorých sme aj pre zimnú sezónu 2014/2015 znovu vybrali 3 najväčšie – Apricu, Madesimo a Chiesu Valmalenco.

Aprica, Madesimo a Chiesa Valmalenco – menšie, avšak sympatické strediská

Napriek tomu, že ide o lyžiarske strediská, aspoň v porovnaní s ponukou Dolomiti Superski, Skiramy Dolomiti, Alta Valtelliny a Valle d’Aosta, menších rozmerov, majú určite čo ponúknuť aj nemalej časti slovenských lyžiarov, o čom najlepšie svedčí ich obľúbenosť, ktorú si získali okamžite po uvedení na trh a naďalej rastú Po už len letmom nahliadnutí do cenníkových stránok týchto stredísk by sa mohlo zdať, že dôvodom sú hlavne nízke cenové relácie. Áno, to je pravda, ale dôvody sú aj ďalšie, pri každom jednotlivom stredisku trochu odlišné.

Aprica – kompletná infraštruktúra priamo na zjazdovke

Aprica, posadená na rovnomennom priesmyku medzi Valtelliniou a Val Camoniciou, ponúka kompaktný a prevažne na severnom svahu situovaný skiareál, veľkú lôžkovú kapacitu v rámci ubytovacích zariadení v pešej vzdialenosti od lyžovania, ale tiež, na stredisko tejto veľkosti, až nevídane kompletnú infraštruktúru. A voči takejto širokej a kvalitnej ponuke sú niektoré nami ponúkané ceny až úsmevné.

Chiesa Valmalenco – najväčšia kabína na svete a zjazdovka Gustava Thöniho

Chiesa Valmalenco disponuje, naopak, ubytovacou kapacitou iba veľmi limitovanou, a to navyše s povinnosťou každodenného sadnutia do auta, nájdeme tu však väčšinou moderné lanovky, vrátane najväčšej jednopodlažnej kabíny na svete nazývanej Snow Eagle, ale predovšetkým vynikajúce zjazdovky (jednu z nich projektoval sám olympijský víťaz zo Sappora 1972 Gustavo Thöni), na ktorých navyše počas všedných dní o ďalšieho lyžiara takmer nezakopnete.

Madesimo – módna lokalita talianskych celebrít

A Madesimo? To je skutočná lahôdka. Vysoká nadmorská výška, záplavy prašanu, na Taliansko veľmi nadštandardné množstvo voľného terénu, moderné prepravné zariadenie, luxusné, prevažne náročnejšie zjazdovky, finančne nákladnejšie ubytovacie kapacity priamo na svahu či ekonomicky výhodnejšie s malým dochádzaním aj viac než slušná infraštruktúra – to je dnešné Madesimo, najväčší, najprestížnejší a momentálne i „najmódnejší“ miestny skiareál. Sem jazdia za zábavou na snehu napríklad motocyklová legenda Valentino Rossi či syn expremiéra Silvia Berlusconiho.

„Vyhliadková jazda“ po horských cestách

Všetky spomínané strediská však majú aj jedno výrazné negatívum – veľkú vzdialenosť od všetkých diaľničných ťahov. Avšak ten, kto sa toho nezľakne a absolvuje, podľa zvolenej trasy a strediska, 115 až 205 posledných (a vďaka nádhernej alpskej krajine vizuálne náležite atraktívnych) kilometrov mimo diaľnice, bude patrične odmenený a určite sa sem bude rád vracať v budúcnosti.

Lyžiarske strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?