Popis strediska

Harrachov – sklárske mestečko pod Čerťákom nabité aktivitami


Harrachov je jedno z najnznámejších českých horských stredisiek. Leží v západnom cípe Krkonoš v údolí riečky Mumlavy. V zime ho preslávili jeho zjazdovky, mamutí skokanský mostík, jeden z len 6 na svete, a ďalšie skokanské mostíky na úbočí Čertovej hory (v poslednej dobe sú buhužiaľ mostíky mimo prevádzku).


Na 1.020 metrov vysoký vrchol „Čerťáku“ vedie 4sedačková lanovka z centra Harrachova (1.300 metrov dlhá Delta) s celoročnou prevádzkou a možnosťou vyviezť i bicykle. Harrachov je tak ideálnym východiskom trás napríklad na Studenov, Ručičky či Dvoračky, lanovka zprístupňuje hrebene peším i cykloturistom všetkých výkonností i vekových kategórií.


Kopce nad Harrachovom ponúkajú skvelé výhľady na západnú časť Jizerských hôr a Ještedský chrbát. Ideálne je napojenie na susedné polské Jakuszyce ležiace už v Jizerských horách. Letné Krkonoše poskytujú dostatok zábavy pre cyklistov a peších turistov. Najpopulárnejšia trasa z Harrachova vedie asi 2 km od centra mestečka k 10 metrov vysokému Mumlavskému vodopádu, tvoriacemu v žulovej skele obrovské kotle, tzv. Čertové oká.


Významnou atrakciou je celoročná bobová dráha v Harrachove, 1.000 metrov dlhá so sklonom 6-12 %, so 17 zatáčkami a dvoma kríženými, s možnosťou večerných jázd a lanovým centrom. Nadmieru bohatou ponukou doplňkových aktivít kompletuje mj. golfové ihrisko, minigolf, tenisové kurty, squash, rampa pre bungee jumping, požičovňa terénnych motorových štvorkoliek vrátane trate, letné prírodné kúpalisko, bowling, skimúzeum, hornické múzeum, skláreň s múzeom skla, minipivovar a pivné kúpele.


V požičovniach a servisoch je pripravený široký výber cyklistického i ďalšieho športového vybavenia (návštevníkom Harrachova je k dispozícii v požičovniach cca 200 ks jazdných horských, trekingových i cestných bicyklov), začiatočníci môžu využiť ponuky kurzov.


Jediná ozubnicová železnica v Českej republike


Jediná ozubnicová železnica v Českej republike je jedinečnou kultúrnou a technickou pamiatkou. Vlaky na tejto trati kedysi prekonávali niekoľko desiatok metrov prevýšenia a na najstrmejšom úseku z Tanvaldu do Kořenova preto využívali tzv. Abtovu ozubnicu.


Ozubnicová železniční dráha medzi Tanvaldom a Harrachovom, ktorá bola vyhlásená národnou technickou pamiatkou. Táto železnica bola v minulosti dôležitým spojom medzi Českou republikou a Poľskom a počas 2. svetovej vojny i dôležitou trasou do Berlína. V súčasnej dobe je tato trať využívaná prevážne pre turistické účely a pre osobnú dopravu do Harrachova. A dnes už i do susedného Poľska, do Jakuszyc a Szklarske Poręby.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?