NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY LIVIGNO:

 • vysokohorské stredisko, miesto tréningu špičkových športovcov
 • raj vyznávačov horských bicyklov, úžasné a náročné singletracky
 • zaujímavé trasy vedúce k prameňom rieky Adda nad Bormiom
 • pre pohodových turistov pešie i cyklistické trasy dlhým údolím
 • vodný park Aqua Granda a najvyššie položený pivovar v Európe
 • posledná bezcelná zóna v Európskej únii lákajúca milovníkov nákupov
 • možnosť návštev presláveného susedného švajčiarskeho údolia Engadin
 • v letnej sezóne izolovaná poloha výhodou zaisťujúci dokonalý kľud
 • bohaté možnosti výletov, zábavy, športu i spoločenského života

BENEFITY BORMIO:

 • romantické staré centrum lákajúce k večerným prechádzkam
 • termálne kúpele ponúkajúce príjemnú relaxáciu v teplej vode až 41 °C
 • obľúbené neďaleké historické kúpele Bagni Vecchi a Bagni Nuovi
 • nadpriemerná infraštruktúra vrátane golfového ihriska a haly na tenis
 • Passo Stelvio – jedno z posledných plnohodnotných letných lyžovaní
 • trojtisícové štíty horskej skupiny Ortles lákajúce horolezcov profesionálov
 • NP Stelvio s horou Ortler, kedysi najvyšším vrcholom Rakúsko-Uhorska
 • Amatérských prieskumníkov hôr vábia prekrásne zaistené cesty – ferraty
 • pestrá škála výletov do okolia, rôznorodé možnosti zábavy a športu

BENEFITY SANTA CATERINA:

 • kľudná obec pod legendárnym priesmykom Passo di Gavia (2.621 m n. m.)
 • nezabudnuteľný cyklistický výjazd na jeden z najvyšších priesmykov Álp
 • len v lete možnosť návštevy Ponte di Legno v údolí Valcamonica
 • organizátor Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní v roku 1985 a 2005
 • poloha v lone Národného parku Stelvio s cennou flórou i faunou
 • výhľady na horské velikány skupiny Ortles-Cevedale či Gran Zebrù
 • početné traily v srdci národného parku v rôznych nadmorských výškach
 • dobre značené nenáročné prechádzky ku čarovným horským chatám
 • pre zdatných turistov výpravy na ľadovec a k pamiatkam 1. svetovej vojny

Alta Valtellina – údolie svetovo preslávených prázdninových rezortov

Alta Valtellina (Horná Valtellina) je severná časť údolia ležiaceho v severotalianskej Lombardii neďaleko švajčiarskych hraníc v provincii Sondrio. Nachádzajú sa tu hneď tri svetoznáme horské strediská - Bormio a Santa Caterina Valfurva, ktorá vstúpila do všeobecného povedomia najmä organizovaním Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní v roku 1985, keď usporiadateľstvo si zopakovala aj v roku 2005, a dnes asi najpopulárnejšie Livigno, preslávené ako posledná bezcolná zóna v krajinách EÚ.

Do nejvyšších hôr Rakúsko-Uhorska

Všetky majú však bezpochyby čo ponúknuť aj v letnom období. Obklopujú ich trojtisícové štíty horskej skupiny Ortles (ktorej prevažnú časť tvoria Národný park Stelvio) lákajúce horolezcov profesionálov (napríklad vrchol Ortler, kedysi so svojimi 3.905 metrami nadmorskej výšky najvyššia hora Rakúsko-Uhorska), ale aj amatérov (tie najmä svojimi prekrásnymi "Ferrattami", čiže zaistenými cestami).

Bormio – termálne kúpele aj romantické centrum

Bormio ma 4 tisíc obyvateľou a romantické stredoveké centrum doslovo lákajúce k večerným prechádzkam. Medzi talianskými alpskými strediskami v tomto ohľade prakticky nemá konkurenta.

Samostatnou kapitolou je potom Bormio jako termálne kúpele. Málokde inde sa ponúka tak príjemná relaxácie po lyžovaní, ako v miestnom termálnom plaveckom bazéne (dĺžka 25 m, teplota vody 38 až 41 ° C; tiež sauna, para, masáže, ...), alebo v neďalekých historických kúpeľoch Bagni Vecchi a Bagni Nuovi. Voľne prístupný horúci vývier pod nimi je potom najmä v noci s baterkou neodolateľnou výzvou pre romantikov aj dobrodruhov. Vďaka svojmu štatútu centra regiónu Alta Valtellina disponuje Bormio nadpriemerne širokou infraštruktúrou zahŕňajúcou  okrem iného 9jamkové golfové ihrisko, tenisovú halu, multifunkčnú športovú halu, kino a pod.

Stelvio – jedno z posledných z polnohodnotného letného lyžovania v Alpách

Úplným unikátom oblasti je letné lyžovanie, v Taliansku veľmi neobvyklé. Vyskúšať si ho môžete na 20 km zjazdoviek ležiacich v trojtisícovej nadmorskej výške nad priesmykom Stelvio, druhom najvyššom (po francúzskom Col de l'Iseran s 2.770 m) vyasfaltovanom horskom priesmyku v Európe (pokoriť jeho nadmorskú výšku 2.757 metrov je métou mnohých amatérskych cyklistov, vrchol horské prémie pravidelne zaraďované do programu etapového závodu Giro d'Italia je nazvaný Cima Coppi na počesť predčasne zosnulého talianskeho cyklistického šampióna 40. a 50. rokov Fausta Coppiho; naposledy tu triumfoval v silnom snežení v roku 2014 Talian Dario Cataldo). Priesmyk Stelvio delí Lombardii od Južného Tyrolska a len pár sto metrov odtiaľ za priesmykom Umbrailpass je švajčiarsky kantón Graubünden - kuriozitou je návšteva priamo nad priesmykom sa týčiace "trojjazyčné" hory Piz da las Trais Linguas (nemecky Dreisprachenspitze, taliansky Cima Garibaldi), kde sa stretáva geografická hranice rozšírenia nemčiny, taliančiny a rétorománčiny.

Santa Catarina Valfurva – pokojná obec nad legendárnym priesmykom Gavia

Milovníci pokoja môžu miestno rušnejšieho Bormia zvoliť napr.pokojnejšiu dedinku Santa Catarina v údolí Valfurva, vzdialenou od Bormia 12 km. Da sa odtiaľto vyjsť nádhernou kľukajúcou sa cestou na ďalší z nejvyšších vyasfaltovaných priesmykov Álp, legendárne Passo Gavia ležiace vo výške 2.621 m.n.m. (len v lete prejazdná cesta pokračuje ďalej do mestečka Ponte di Legno pod priesmykom Tonale).

Livigno – raj vyznávačov horských bicyklov a posledná bezcolná zóna v Európskej únii

Lákavá je aj návšteva Livigna vyhláseného výhodnými nákupmi, ale aj vodným parkom Aqua Granda a napr. aj najvyššie položeným pivovarom v Európe.

Prístup autom do oblasti Alta Valtellina nie je pre slovenských turistov úplne jednoduchý, po opustení diaľnice Vás čakajú ešte dlhé desiatky kilometrov prevažne neľahkým horským terénom. Najkratšie dopravné spojenie z ČR vedie cez rakúsky Landeck u Innsbrucku a Švajčiarsko. Zo švajčiarskeho Zernez do talianskeho Livigna sa prechádza spoplatneným jednosmerným (so striedavou prevádzkou) tunelom medzi obomi štátmi. Vysokohorské priesmyky Passo Stelvio (medzi Bormiom a Glurnsem), Passo Gavia (medzi Santa Caterina Valfurva a Ponte di Legno), Passo Forcola (medzi Livignom a St. Moritzom) či Passo Foscagno (medzi Val di Dentro a Livignom) patria nielen medzi extrémnou výzvou pre cyklistov, ale sú aj veľkou atrakciou pre motorkárov, ktorí v tunajších nekonečných serpentínach nachádzajú skutočné eldorádo. Milovníci horských bicyklov sa zase môžu tešiť na rad vynikajúcich chodníkov vrátane Singletrack, naozajstnou talianskou Mekkou tohto športu, zaujímavé sú napr. aj trasy vedúce k prameňom rieky Adda nad Bormiom. Odporučiť možno aj výlet na švajčiarsky priesmyk Bernina u svetoznámych luxusných kúpeľov St. Moritz, napr. legendárnym vlakom Bernina Express z talianskeho Tirana, zapísaným v roku 2008 na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

K tomu všetkému možno pripočítať aj rôznorodú ponuku ubytovacích kapacít za viac než priaznivé ceny. O nesmierne širokej ponuke obchodov so športovým a horským vybavením, Cykloservisy apod. sa snáď ani nemá cenu rozpisovať.

UŽITOČNÉ ODKAZY:

www.livigno.eu

www.bormio.it

www.santacaterina.it

www.altavaltellina.it


Doporučené trasy:

Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg, Innsbruck, Imst, tunel pri Landecku

a ďalej

varianta A: Scuol, Zernez, Livigno
varianta B: Passo Resia, Umbrailpass, BormioSanta Caterina

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?