NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Severná Dalmácia - poklady svetového kultúrneho dedičstva

Severnú Dalmáciu navštevuje väčšina turistov hlavne kvôli teplému priezračne čistému moru a prekrásnym kamienkovým plážam. Priťahuje však aj množstvom historických pamiatok, datujúcich sa často až do rímskych čias, ako o tom svedčí napríklad Zadar s množstvom románskych pamätihodností alebo Šibenik, terasovito vystavaný nad ústím rieky Krka do mora, s katedrálou zapísanou na listinu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Oblasť prekrásnych národných parkov

Žiadna iná oblasť sa tiež nemôže pochváliť hneď tromi národnými parkami, čo sú horské oblasti Paklenica a Krka a Severnej ostrovy Kornati. Dobre dostupný je odtiaľ aj Národný park Severný Velebit, a najmä Národný park Plitvické jazerá, 16 prekrásnych, kaskádovitých a priezračných jazier spojených 92 vodopádmi, natáčali sa tu filmy Vinnetou a Poklad na Striebornom jazere.

Pohodová dovolenka v menších a pokojnejších letoviskách

Severné pobrežie je charakterizované menšími letoviskami, ktorá sa začala turisticky rozvíjať až koncom 70. rokov. Spoločným menovateľom sú pekné kamienkové pláže, krásne borovicové lesy, čisté more, výborné podmienky pre vodné športy, priateľské prostredie v starých, jednoduchších rybárskych dedinách, pokoj a krásna príroda. Dostupnosť tohto pobrežia výrazne ovplyvnila novovybudovaná časť diaľnice Záhreb - Split, dokončená v roku 2005. Prírodné podmienky severnej časti v oblasti od Karlobagu po Starigrad-Paklenica a v južnej časti vzájomne ostro kontrastujú. Severnú časť oblasti je možné charakterizovať ako takmer ľudoprázdnu, skalnatú pustatinu. Tvorí ju vlastne len uzučký pás pobrežia medzi morom a zrázy pohoria Velebit. Do prívetivejšej časti Severnej Dalmácie sa vstupuje pri letovisku Starigrad-Paklenica. Hory tu pozvoľna opúšťajú pobrežie a ustupujú do vnútrozemia. Až na tomto pobreží sa plne rozvíja ponuka pre turistický ruch.

Raj jachtárov a pestrá škála ďalších aktivít

Rušných, výstavných a honosných letovísk tu nie je veľa, tá existujúca si však už našla početné množstvo verných návštevníkov, ktorým vyhovuje tunajšia rovnováha prírodných a rekreačne športových podmienok aj bohaté možnosti zábavy a spoločenského života. Moderným doplnkom tunajších rozsiahlych rekreačných možností sú jachtárske prístavy - maríny, s bohatou ponukou služieb pre jachtárov aj pre tých, ktorí sa nimi ešte len túži stať.

Zadar je hlavným strediskom Severnej Dalmácie. Toto 57 tisícové mesto je významným trajektovým prístavom. Stará časť mesta sa rozkladá na polostrove, ktorý bol v 16. stor. za tureckého nebezpečenstva prekopaný, takže vznikol ostrov, v čase mieru sa priekopa zase zasypávala. Mesto samo pre svoje početne cenné historické a kultúrne pamiatky aj pre svoje kultúrne zariadenia je jedným z najpríťažlivejších miest v Dalmácii. Najcennejšou pamiatkou je pred románsky kostol sv. Donáta z 9. stor. Cestovný ruch je sústredený predovšetkým na severnom predmestí Borik, kde sú kamienkové pláže lemované borovicovým lesom, vyznamenané modrou vlajkou.

Biograd na Moru patrí medzi veľké turistické centrá. Leží na polostrove neďaleko historického Zadaru a jedinečného súostrovia Kornati. Od roku 1019 bol sídelným a korunovačným mestom chorvátskych kráľov. Láka mnohých peknými plážami, zátokami a moderným jachtovým prístavom. Z nábreží sa ponúka úchvatný pohľad na Pašmanský prieliv s mnohými ostrovčekmi. Miestna časť kuménu je malebná a pokojná vilová štvrť s vlastnou piesočnatou a kamienkovou plážou aj betónovým mólom. S mestom vzdialeným 2 km je prepojená promenádou pozdĺž pobrežia lemovanou borovicami.

Tisno je obec s 1.430 obyvateľmi ležiace 29 km severozápadne od Šibeníku na východnom pobreží ostrova Murter, pri murterskom prielive, u jeho najužšieho miesta. Tisno sa rozkladá ako na ostrovnej strane, tak aj na priľahlom pobreží pevniny, pri zdvíhacom moste cez Murterskú úžinu. Preto má pláže na ostrovnej aj pevninskej časti obce. Pláže sú tu kamienkové, tieň poskytujú borovice.

Vodice je malebné rybárske mestečko s krivolakými uličkami v starej časti ležiace 11 km severne od Šibeniku. Často je nazývané St. Tropez Jadranu. Obklopujú ho vinohrady a borovicové lesy, skalnaté a kamienkové pláže a nespočetné množstvo malých zálivov; patrí medzi najzelenšie strediská na pobreží. Rušné centrum poskytuje široké možnosti zábavy. O letných večeroch je na promenáde plno ľudí a kaviarne praskajú vo švíkoch.

Srima je turistické letovisko na šibenickej riviére ležiace len 3 km od väčšieho strediska Vodice. Turizmus sa tu začal rozvíjať zhruba pred dvadsiatimi rokmi prevažne na báze súkromných apartmánov. V osade Srima je niekoľko archeologických nálezísk z ranokresťanskej doby. Ide o ideálnu lokalitu pre prežitie príjemnej dovolenky v pokojnom mieste s piesočnatými plážami a priezračným morom, ďaleko od zhonu veľkých turistických stredísk. Za pestrejšou zábavou alebo zaujímavými slávnosťami si možno zájsť do susednej Vodice.

More a pláže

More na celom pobreží Severnej Dalmácie je veľmi čisté až priezračné s nespočetným počtom ostrovov a ostrovčekov a ponúka pokoj a pohodu. Je tiež veľmi vhodné pre potápanie a šnorchlovanie. Pláže sú až na málopočetné výnimky, ako je Srima, kamienkové, miestami skalnaté alebo prekryté betónovými platy určenými na opaľovanie. Je vhodnejšie používať obuv do vody, a to kvôli kameňom aj kvôli výskytu morských ježkov. Väčšina letovísk ponúka pláže s pozvoľným vstupom do vody, takže sú vhodné aj pre malé deti a neplavcov. V miestach s betónovými platy sú k dispozícii schodíky pre ľahší vstup do vody. More je veľmi vhodné na prevádzkovanie jachtingu a ďalších vodných športov. Ostrovy kryjú pláže severodalmatského pobrežia pred vetrom a vlnami. Na hotelových plážach je často poskytovaný plážový servis, sú tu k dispozícii bary, sociálne zariadenia, sprchy a niekde aj reštaurácie, športoviská a detské ihriská. Prevažujú však pláže verejné, na ktoré si možno čokoľvek priniesť, ale ktoré nie sú pravidelne udržiavané a nemajú sociálne zariadenie. Je nutné počítať s tým, že niektoré Severodalmatske letoviská neponúkajú dokonca možnosť plážového servisu. K dispozícii sú aj naturistické pláže, spravidla na ostrovčekoch neďaleko od pevniny.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?