NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Korzika - Napoleonova perla Stredomoria

Korzika je najväčší francúzsky ostrov s rozlohou 8.700 km2 ležiace v západnom Stredomorí. Na juhu je od talianskej Sardínie oddelený len úzkym Bonifáckým prielivom. Korzika ponúka svojim návštevníkom nepreberné bohatstvo prírodných krás, z veľkej časti ešte nedotknutých civilizáciou. Veľmi ťažko sa v Európe hľadá tak rozmanitá krajina plná kontrastov, akú ponúka práve tento jedinečný ostrov. Na tisíc kilometrov dlhom pobreží nájdeme pláže s jemným čisto bielym pieskom, zátoky s kamienkovými plážami pod skalnatými prevismi, útesy spadajúce do až neuveriteľne azúrových vôd Stredozemného mora.

Nielen pláže, ale aj raj horskej turistiky

Korzika ale nie je len o plážach a mori, veď jedným z jej básnických označení je aj "hora v mori".

Vnútrozemím sa tiahne žulové pohorie dosahujúce až 2.170 metrov výšky, ktoré býva v zimných mesiacoch pokryté snehom. Na juhu nájdeme mäkké kriedové útesy a sever nám zase ponúkne rozoklané bridlicové skaliská. Milovníkov horskej turistiky tu čaká nepreberné množstvo trás vedúcich horskými kotlinami, kde je možné zahliadnuť plachého muflóna alebo divokého koňa, okolo jedinečných jazier poskytujúcich dostatok vody pre hŕbu riečok a potokov, alebo na nich čaká výstup na najvyššieho korzického velikána s neopakovateľnou vyhliadkou do ďalekého okolia a k moru. Ak ste práve milovníkmi takejto aktívnej dovolenky, potom je nutné sa do hôr dôkladne vybaviť, pretože aj v plnej letnej sezóne je tu počasie veľmi premenlivé a krásny slnečný deň sa môže behom chvíle zmeniť na nepriechodnú hmlu a teplota klesá aj o niekoľko stupňov. Vo vyšších polohách sa dá aj v auguste naraziť na ľadové polia. Vysoko v horách sú umiestnené salaše ponúkajúce osvieženie v podobe ovčieho alebo kozieho syra a samozrejme aj korzického víno alebo pálenky.

Svojbytný národ hrdých Korzičanov

Korzičania sú podobne ako Sardínčania veľmi hrdí ľudia, neprestávajúci bojovať za svoju nezávislosť. Aj vzhľadom k tomu, že sa tu narodil Napoleon Bonaparte, najväčší hrdina Francúzska, je ich ostrov pevne pripútaný k francúzskej histórii a teda aj k pevnine. Miestni tu hovoria Korzičtinou, jazykom u ktorého sa lingvisti dohadujú, či ide o jazyk pôvodný alebo snáď odvodený z latinčiny, alebo skôr o taliansky dialekt podobný toskánštine, len s iným pravopisom. Tak ako na Sardínii však aj tu v Korzičtine nájdeme ďalšie dialekty, ktoré sa od seba vzájomne značne líšia. Úradným jazykom je však samozrejme francúzština a to už od doby, kedy ostrov pripadol Francúzsku. Korzičania si však po veľkých protestoch a bojoch vymohli používanie korzičtiny ako pri značeniach miest a obcí, ako aj v rozhlase, v tlači a tiež možnosť jej štúdia ako voliteľného predmetu na univerzite v Corte.

Ostrov ako taviaci kotlík rôznych kultúr

Korzika už vo svojej vzdialenej minulosti bola stredobodom záujmu mnohých dobyvačných národov. Vďaka svojej strategickej polohe bola často napádaná a dobývaná silnejšími súpermi, ktorí ju využívali ako základňu pred nájazdmi na kontinent. Jedni z prvých boli Torreáni, ktorí vyhnali pôvodné obyvateľstvo, ďalej potom Gréci, Etruskovia, Kartáginci, Rimania, Mauri, Pisánci a Janovčania. Príslušníci týchto národov a etnických skupín prinášali, skôr než splynuli s domorodcami, svoju kultúru a zvyky, ktoré Korziku natrvalo ovplyvnili.

Ideál aktívnej dovolenky s pestrou škálou možností ubytovania

Súčasná Korzika je z pohľadu cestovného ruchu ostrovom známym predovšetkým svojou rozsiahlou ponukou športového vyžitia. Zo všetkých nespočetných možností menujme horskú turistiku na bicykloch, pešiu alebo na koni, rieky a horské bystriny nabádajúce k adrenalínovým zjazdom na kajakoch alebo ku kľudnejším výletom v kanoe. Príkre vrcholky lákajú horolezcov a naopak nádherné piesočnaté pláže s azúrovo modrým morom priťahuje tých, čo si chcú svoju dovolenku užiť v pokojnejšom tempe. Po stránke ubytovania Korzika ponúka všetko, čo je bežné v Stredomorí. Nájdeme tu teda hotely priemerné aj tej najvyššej kategórie, turistické komplexy s maximálnou vybavenosťou, malé rezidencie, samostatné vilky a vily napr. aj s vlastným bazénom, proste tak široké možnosti, ktoré dokážu uspokojiť úplne každého záujemcu o poznanie tohto výnimočného ostrova.

Typická korzická dedinka Poggio-Mezzana, s úzkymi dláždenými uličkami, klenutými priechodmi medzi domami a malým schodiskom, sa rozkladá v úbočí začínajúceho horského hrebeňa necelých 7 km od mora a ponúka výnimočné pohľady na východné pobrežie ostrova. Santa Lucia di Moriani je malou lokalitou na východnom pobreží Korziky 40 km južne od Bastie a 2 km od známejšieho strediska Moriani-Plage. Široké a dlhé pláže zeleňou oplývajúceho regiónu Castagniccia sú nielen mekkou vyznávačov všemožných vodných športov, ale biely piesok zvádza aj k "obyčajnému" ničím nerušenému leňošeniu pri vode. Ak Vás omrzí 10 km miestnych pláží, môžete navštíviť napríklad romantický kostol Sv. Lucie v kopcoch nad pobrežím, ktorému dal meno.

Cervione je mestečko s 1.500 obyvateľmi ležiace v departemente Haute-Corse na východnom pobreží Korziky 50 kilometrov južne od Bastie. Meno obce bolo odvodené od jeleňa korzického (Cervus Elapheus corsicanus), ktorý sa v tejto oblasti hojne vyskytoval. Hlavnou turistickou atrakciou mesta je baroková katedrála Saint-Erasme z roku 1745, za návštevu stojí aj etnografické múzeum Musée de L'A.D.E.C.E.C. Pobrežie má rovnaký charakter ako v neďalekom letovisku Moriani-Plage.

Bravone je neveľká obec ležiaca v blízkosti krásnej piesočnatej pláže na pokojnom mieste východného pobrežia ostrova, 14 km severne od historicky významného mesta Aléria. Táto oblasť je nielen najvýchodnejšou časťou Korziky, ale aj celá Metropolita Francúzska. Dominantou okolia je obranná veža Torre di Bravone, ktorú postavil janovský architekt Tobia Lomellina roku 1541 (Janovská republika ovládala Korziku v rokoch 1347 až 1768).

Ghisonaccia leží v unikátnom regióne Costa Serena, medzi Stredozemným morom a reťazcom vysokých hôr, na polceste medzi Bastia a Porto Vecchio. Dlhé panenské piesočnaté pláže spolu s miestnou gastronómiou založené na rybách a vínu priťahujú návštevníkov do početných prázdninových komplexov, typických pre túto časť Korziky. Turisti ocenia rozličnosť krajiny, dedinky umiestnené v horách ako orlie hniezda, tieň borovicových hájov nad plážami aj spev cikád, vôňu borovíc a eukalyptov.

Favone je plážová lokalita ležiaca okolo tyrkysovo modrého zálivu Bocca Di á Guardia lemovaného svetlým pieskom. Nájdeme ju v departmente Corse-du-Sud na východnom pobreží Korziky 28 kilometrov severne od prístavu Porto Vecchio. Administratívne spadá pod typické korzické mestečko (alebo skôr väčšiu dedinu) Conca s 1.130 obyvateľmi, ktoré leží v hornatom vnútrozemí niekoľko kilometrov od mora.

Marina di Pinarello je malá dedinka blízko mesta Porto Vecchio v jednom z najkrajších zálivov južnej Korziky. Takmer nedotknutá zátoka je veľmi dobre chránená pred poveternostnými vplyvmi aj pred morským príbojom a tunajšie pláže tak poskytujú veľmi pokojné kúpanie aj slnenie. Nájdete tu doslova esenciu krás Korziky - piesočnaté pláže, háje macchie, vysoké hory, priezračné more.

TIUCCIA je malá prímorská dedina na západnom pobreží Korziky v zálive La Liscia, ktorý je súčasťou väčšieho zálivu Sagone. Dlhú centrálnu pláž tvorenú belostným pieskom tu lemuje krištáľové more, od vetrov a vĺn záliv chránia 2 skalnaté výbežky s dominantnými obrannými vežami postavenými Janovčanmi. V okolí nájdete aj rad zátok oddelenými skaliskami s romantickými menšími plážami. Nádherná panoráma, bohatá vegetácia aj blízkosť historického Ajaccia sem priťahujú početné série turistov z celého sveta.

Masorghja, ležiace len niekoľko kilometrov od TIUCCIA, je malé turistické stredisko s výhľadom na záliv La Liscia, s rovnomennou slávnou plážou. Láka predovšetkým návštevníkov, ktorí hľadajú kľud, nedotknutú prírodu a nádhernú panorámu tunajšieho morského pobrežia. Ide o skutočne malú dedinu, za rušným životom sa jazdí do 30 km vzdialeného Ajaccia.

Marine de Sant'Ambrogio sa nachádza na severozápadnom pobreží ostrova. Ide o najväčší turistický komplex Korziky, ktorý sa zrodil začiatkom tohto tisícročia okolo centrálneho jachtového prístavu pre 200 lodí. Široká pláž tohto prírodného zálivu bola projektantmi zvolená pre svoju očarujúcu farbu mora podobnú pobrežiu Karibiku. Tento pás pobrežia až k mestu Calvi je pre svoju bujnú vegetáciu spadajúci až k bielemu piesku pláží nazývaných "záhradou Korziky".

Algajola leží na severozápadnom pobreží Korziky v departemente Haute-Corse 15 km severovýchodne od Calvi a 10 km juhozápadne od Ile Rousse. Skôr rybárska dedina na pobreží Balagne sa kompletne premenila v prosperujúce turistické letovisko. Tisíce talianskych turistov, Severoeurópania aj Francúzov sem jazdia obdivovať janovskú pevnosť pri mori, idylické západy slnka aj skvelé jedlo.

Losari alebo tiež Lozari (v Korzičtina potom L'Ósar) je letovisko položené u tyrkysových vodách a svetlých piesočných plážach otvoreného zálivu v Ligúrskeho mori na severnom pobreží Korziky v departemente Haute-Corse 60 km západne od Bastie. Administratívne sa o túto pláž delia dve približne 10 km vzdialené vnútrozemské mestečká Belgodère a Palasca. Pobrežie dominujú ruiny obrannej veže postavenej Janovčanmi.


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento, Verona, Modena

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento, Verona, Modena

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

a ďalej

Bologna, Firenze, Pisa, Livorno ( k nemu sa vzťahujú udané vzdialenosti), trajekt do Bastie - Ghisonaccia (83 km), Pinarello (131 km), Masorghja (168 km), Tiuccia (170 km)

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?