NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Slovinské pobrežie

Na západe Slovinska nájdeme pobrežie Jadranského mora, ktoré meria síce len 47 km (vrátane všetkých zátok, polostrovov, cípov a výbežkov), napriek tomu ponúka zaujímavostí viac než dosť. Smerom zo slovinského pobrežia na juh začína polostrov Istria, z prevažnej časti chorvátsky. Severne sa potom nachádza známy taliansky prístav Terst. Slovinsko ako najsevernejší a najvyspelejší z bývalých juhoslovanských republík sa chváli najmä vyhlásenými prímorskými letoviskami Portorož, Piran a Koper. Zo slovinských jadranských stredísk sme zvolili noblesný Portorož aj menej známy Strunjan.

Na pobreží Jadranského mora pôsobí stredozemná klíma so suchými teplými letami a miernymi zimami. V júli je v priemere 25 - 30 ° C, v zime sa teploty pohybujú okolo 9 ° C. Zvyčajne sa môžete slniť od polovice mája do konca septembra. Teplota vody presahuje 20 ° C.

Jadranské more, ktoré obmýva Slovinsko, je vlastne veľký záliv Stredozemného mora, ktoré preniklo na poklesnutú krasovú pevninu. Z nížin u terstského zálivu sa veľmi rýchlo dvíhajú jednotlivé pohoria typické značnou zachovalosťou prírody. Na juhu je to Snežník s 1.795 metrov vysokým vrcholom Veliki Sněžník, z ktorého je vidieť more, Istria aj Alpy ako na dlani.

Pobrežie Slovinska je prevažne skalnaté až kamenisté. Do vody vedú miestami rebríky alebo inak umelo vytvorené vstupy. Výnimkou je letovisko Ankaran na severnom okraji slovinského pobrežia na polostrove Milije, kde nájdete piesočné pláže.

Na väčšine pláží sa platí vstupné, obvykle okolo 5 € / os. / deň. A keď Vás prestane baviť slnenie na pláži, vydajte sa preskúmať prekrásnu prírodu slovinského vnútrozemia. Veď je tu všetko na dosah ruky!

Piran, najkrajšie mesto Slovinska

Najkrajšie mesto na slovinskom pobreží, na prvý pohľad pod vplyvom Benátok, vyrástlo najmä vďaka soli. Slané panvy (soline), kde sa soľ ešte stále vyrába starými metódami, boli dôvodom rozkvetu malebného stredomorského mesta s prekrásnym kostolom svätého Juraja vypínajúcim sa nad mestom už od 12. storočia, typickými úzkymi uličkami a veľkým kruhovým námestím, na ktorom stojí socha miestneho rodáka , slávneho talianskeho huslistu Giuseppe Tartiniho. Určite nevynechajte návštevu solivarov (soľná pole) pri obci Sečovlje na polostrove Strunjan. Nájdete tu tiež prírodné kúpele s blahodárnym morským bahnom.

Koper - najväčší slovinský prístav

Koper je nielen najväčším mestom slovinského pobrežia, ale aj najväčším slovinským prístavom. Radí sa však aj medzi najlepšie turistické strediská pobrežia. Nad mestom sa zdvíhajú zelené stredomorské kopce s vinicami, olivovníkmi a ovocnými sadmi. Mesto Koper na Vás dodnes dýchne svojou typickou stredovekou atmosférou, ktorá sa mieša s vôňou mora. Pod talianskym názvom Capodistria bolo pre Benátsku republiku bránou k Istrii. Dnes je mesto ideálnym cieľom pre milovníkov rušného života a zábavy.

Izola - jedna z najlepších letných destinácií Slovinska

Izola je menšie preslnené mesto rozkladajúce sa na zaoblenom výbežku, ktorý vybieha do Jadranského mora. Ak hľadáte slniečko, more a túžite po kúpaní a plážach bez hlavy na hlave, ale zároveň tiež zábavu, je Izola dobrým kompromisom. Izola leží asi 6 kilometrov od Koperu. A nie je problém prejsť sa z jedného prístavného mesta do druhého. Rovnako tak môžete svoje cesty smerovať južne cez Piran do Portorože. Vzhľadom k dĺžke slovinského pobrežia sú tieto prímorské mestá všetky kúsok od seba. Ako aj iné mestečka pobrežia, Izola sa veľmi podobá talianskym Benátkam. Niet divu, pretože benátska nadvláda skončila až v roku 1797, stále tu na vás dýcha benátska atmosféra. Pôvodne bolo mesto Izola na ostrove, čo dokazuje aj pôvodný latinský názov Insula. Až s ukončením benátskej vlády boli strhnuté miestne hradby, čím sa mesto spojilo s pevninou. Nikoho nemôže prekvapiť, že sa tu od nepamäti rozvíja rybárstvo. Dnes s ním ešte súperí turistický ruch a prístav.

Moderná a pestrá dovolenka na dosah všetkým

V skratke povedané, slovinské pobrežie očakáva aj Vás a je pripravené Vám ponúknuť strávenie vzácnych dní odpočinku dynamicky a rozmanito, novým a zakaždým iným spôsobom. Svoj kúsok sveta tu nájdu jachtári, milovníci prírody aj rušné zábavy, športovci aj bežní rekreanti. A to všetko len niekoľko hodín jazdy zo srdca Európy, pre ktorých je tunajší Jadran najbližším teplým a čistým morom.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?