NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Costa del Azahar - pobrežie pomarančovníkového kvetu

Costa del Azahar alebo pobrežie pomarančovníkového kvetu je jedným z najpríťažlivejších pobreží celého Španielska. Je to kraj výnimočný svojimi klimatickými podmienkami, a i svojou prírodou a krajinou. Pobrežie lemujú pláže s jemným zlatým pieskom a priľahlé vnútrozemie s najskôr zelenými úrodnými sadmi, aby sa potom zdvíhalo do pohoria El Maestrazgo, ktoré zdobia malebné dedinky v typickom stredomorskom štýle. Pobrežie začína 200 km južne od Barcelony pri mestečku Alcanar (najjužnejšie miesto Katalánska) a ťahá sa v dĺžke cez 250 km provinciami Castellón a Valencia ďalej na juh až k stredisku Denia v severnej časti provincie Alicante. Na severe je Costa del Azahar ohraničená riekou Ebro s ekologicky výnimočne cennou deltou, významným európskym zimoviskom sťahovavého vtáctva.

Výlet do hlbín histórie

Do ďalekosiahlej histórie Costa del Azahar sa podstatnou mierou zapísali Iberovia, Kartáginci, Rímania, Vizigóti i Arabovia, kraj je spojený i s menom hrdiny španielskej reconquisty El Cida, či „vzdoropápeža“ Benedikta XIII. (v Španielsku nazývaný Papa Luna), ktorý v roku 1411 prestaval pôvodne templárský hrad z 13. storočia v Peñíscole na svoje sídlo - papežský palác. Preto je celá oblasť skutočným pamätníkom starobylej architektúry a všetci milovníci histórie budú dozaista nadmieru spokojní. Predovšetkým takéto skvosty ako sú Valencia, Morella, Benicàssim, Sagunto či Tarragona sa natrvalo vryjú do pamäti každého ich návštevníka.

Peñíscola - letovisko s dominantou Pápežského hradu na poloostrovnej skale

Peñíscola, resp. stará štvrť tohoto mesta s hradom (ktorý stál pôvodne na ostrove, ktorý sa postupom času stal poloostrovom), dnes bez najmenších pochýb patrí medzi najvýznamnejšie historicko-umelecké pamiatky kraja Valencia. Pápežský hrad na 54 metrov vysokom skalnatom poloostrove poskytuje neopakovateľný pohľad na kilometre pobrežia na severe s novostavbami turistických kapacít, rovnako ako na juh na pohorie Sierra de Irta pozvoľna sa cez skalnaté pobrežie zvažujúce sa k morskej hladine.

Oropesa del Mar - čisté morské zálivy lemované plážami s jemným pieskom

Oropesa del Mar je typické malé stredomorské mestečko ležiace na pobreží 50 km južne od Peñíscoly a 90 km severne od Valencie. Oproti početným útokom berberských pirátov tu bola vztýčená obranná Kráľovská veža - Torre del Rey, ktorá je dnes dominantou mesta a jedinečnou pamiatkou vojenskej architektúry zo 17. storočia. V starej časti môžeme pozorovať zvyšky hradieb a ruiny hradu, ktorý kedysi obsadil El Cid.

Pestrá paleta služieb a aktivít pre rodiny s deťmi

V súčasnosti žijú Peñíscola i Oropesa predovšetkým turizmom a nie len vďaka širokým piesočným plážam sú jednými z najžiadanejších letovisiek celého pobrežia Costa del Azahar. Intenzívna nová výstavba (najmä vo väčšej a živejšej Peñíscole) svedčí o neutíchajúcom záujme rekreantov o tento prekrásny kút Španielska. Ruku v ruke potom kráča i neustále skvalitňovanie a rozširovanie stávajúcich služieb tak, aby bol hosťom poskytnutý maximálny možný komfort a aby tu každý našiel dostatok možností k plnohodnotnému stráveniu dovolenky. K nemu významnou mierou prispieva i veľmi stále teplé podnebie, ktoré na úplné minimum redukuje riziko "prepršanej" letnej dovolenky. Všetci určite uvítajú nadmieru vľúdne ceny väčšiny služieb a rodiny s deťmi dozaista ocenia široké možnosti aktivít pre najmenších.

Unikátna lokálna gastronómia a plody mora i sadov a záhrad

S úplnou istotou Vás zaujme i lokálna unikátna gastronómia, v ktorej sa spájajú dary mora s nemenej preslávenými plodmi miestnych rozsiahlych sadov a záhrad. Medzi mnohými pokrmami typickými pre túto oblasť zmieňme vynikajúcu rýžovú paellu. Z ovocia, ktorého je tu hojnosť a mnoho druhov, vymenujme na prvom mieste preslávené pomaranče, ktoré dali meno celému pobrežiu.


Peñíscola i Oropesa majú všetky predpoklady, aby oslovili a plne uspokojili skutočne široké spektrum návštevníkov.

More a pláže

Miestne more je čisté, pri brehu však môže byť skalené zvíreným pieskom. Počas prevážnej väčšiny roka je i úplne kľudné a nežijú v ňom žiadni nebezpeční živočíchovia. Pri väčších vlnách je v Oropese potreba obozretnosti pri kúpaní okolo ostrých útesov.


Pláže Peñíscoly sa ťahajú 6 kilometrov na sever, až po letovisko Benicarlo, a to v šírke miestami až 100 metrov. Piesočná pláž tvorená jemným pieskom, spravidla v páse do 5 až 15 metrov od mora, a i hrubozrnným pieskom vo vzdialenejších miestach od mora. Jemnejší piesok je každoročne na pláže umelo navážaný. Vstup do mora je pozvoľný, v miestach terénnymi úpravami rozšírenej pláže potom stupňovitý, nie je teda úplne ideálny pre malé deti a neplavcov. Oproti tomu v Oropese sú tri hlavné pláže (Amplaries, Morro de Gos a La Concha, všetky s jemným pieskom) pozvoľne sa zvažujú do vody a prístup je tu teda jednoduchý i pre najmenších.

V Oropese del Mar je pobrežie rozmanitejšie než v Peñíscole, kde je napospol lemovaný turistickou zástavbou. Je divokejšie a miesi sa s krásnou krajinou so skaliskami a malými zátokami s borovicami a stredomorskou vegetáciou. Blízke pohorie Sierra de Oropesa tvorí prirodzenú hradbu, ktorá chráni mesto pred vetrom z vnútrozemia a zaisťuje mu mierne klíma počas celého roka.

Pláže sú v oboch strediskách prevážne verejné, napriek tomu však denne udržiavané. K dispozícii sú sprchy so studenou vodou, ihrisko pre plážový volejbal i detské atrakcie v podobe húpačiek, preliezok atď. Použitie vlastných slnečníkov a lehátiek nie je nijak obmedzené. Na menšej časti pláží, spravidla v blízkosti veľkých hotelov, si je možné prenajať plážový servis. Peñíscola i Oropesa sú tiež známe ako držiteľky „modrej vlajky“, ocenenia, ktoré je každoročne udelované medzinárodnou neziskovou organizáciou Nadácie pre ekologickú výchovu (FEE) za čistotu pláží.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?