Popis strediska

Ligúria – divoké a čarokrásne pobrežie našim návštevníkom zatiaľ väčšinou utajené

Ligúria je s rozlohou 5.420 km² treťou najmenšou talianskou oblasťou, nachádza sa na severozápade krajiny. Susedí s Francúzskom na západe, Piemont na severe a Emilia-Romagna a Toskánskom na východe. Leží pri Ligúrskom mori. Región do značnej miery korešponduje s územím bývalej Janovskej republiky - Janov je jeho hlavným mestom. Ligúria má 1,6 milióna obyvateľov a delí sa na 4 provincie: od západu Imperia, Savona, Janov a La Spezia.

Riviera di Ponente – nie len festivalové San Remo

Pobrežia na západ od Janova sa nazýva Riviera di Ponente čiže Západná riviéra (pobrežia na východ od Janova sú prizývané Riviera di Levante čiže Východná riviéra). Riviéru di Ponente tvorí úzky pruh pobrežnej nížiny tiahnuci sa od Janova k francúzskym hraniciam. Ďalej sa delí na oblasti Riviera dei Fiori v provincii Imperia a Riviera delle Palme v provincii Savona. Známych letovísk je tu celý rad, najznámejším je asi hudobným festivalom preslávené San Remo, ale k talianskej špičke sa radí aj Ventimiglia, Imperia, Alassio, Pietra Ligure, Finale Ligure alebo Savona. Zo severu riviéru uzatvárajú Ligurské Alpy, kde leží mnoho prekrásnych dedín s výbornými reštauráciami, ktoré nadchnú kvalitou jedla aj výborným vínom.

Riviera di Levante – symboly luxusu

Na východ od Janova leží Riviera di Levante, ktoré sa vyznačuje členitejším pobrežím, zvažujúcim sa príkro do mora. Pobrežné mestečka ako Portofino, Rapallo, Santa Margherita Ligure alebo Camogli sa stali doslova symbolmi luxusu a patrí medzi najdrahšie letoviská talianskej pevniny, ba aj celého Talianska vôbec.

Cinque Terre – svetoznámý región piatich dedín nalepených na skalách

V provincii La Spezia na Talianskej riviére, v jej východnej časti nazývanej Riviera di Levante, takmer na hranici s Toskánskom, leží oblasť Cinque Terre. Ide o jeden z najmalebnejších kútov Talianska - päť obcí - Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare - je nalepené svojimi terasovito postavenými domami na skalných útesoch ligúrskych Apenín nad Ligurským morom ako lastovičie hniezda.

Od roku 1997 je oblasť Cinque Terre súčasťou svetového dedičstva UNESCO. V roku 1999 tu bol na ploche 38,6 km² vyhlásený Národný park Cinque Terre a priľahlé more je už od roku 1997 Chránenou morskou oblasťou Cinque Terre. Okrem Monterosso al Mare nie sú ostatné dedinky prístupné autom, ale iba vlakom na trase La Spezia - Genova, ktorý všetky obce spája. Medzi jednotlivými dedinami sa možno pohybovať tiež pešo po značených trasách, ekologickým autobusom, prípadne aj lodnou dopravou.

Charakter pobreží načisto protipólom Jadranu

Všetky spomínané časti pobrežia Ligúrskeho mora patria k najmalebnejším oblastiam Stredomoria. Majú však menšiu kapacitu pláží aj ubytovacích zariadení. Preto oproti známejšiemu a z Česka (aj vďaka geografickej blízkosti a výrazne nižším cenám) oveľa navštevovanejšiemu východnému čiže Jadranskému pobrežiu Talianska ponúka Ligúrska riviéra vítaný kontrast. Žiadne uniformné placaté pláže a nerozlíšiteľné letoviska, Riviére vládnu atraktívne scenérie strmých svahov, skalnatých zátok a divokej vegetácie.

Pre každého aktívního návštevníka má Ligúria čo ponúknuť

V Ligúrii nájdete piesočné aj kamenisté pláže, rušné prístavy, množstvo antických aj stredovekých pamiatok, pôvodné čarovné mestečka na pobreží aj v hornatom vnútrozemí, bujnú teplomilnou vegetáciu, zachovalé lesy s množstvom chodníkov pre peších aj cyklistov, jaskyne s prehistorickými nálezmi aj morské jaskyne. Na relatívne malý kraj je toho naozaj na preskúmavanie viac než dosť.

Okúzlujúce mestečká, ktoré Vás pohltia

Mestečka, ktoré dnes slúžia prevažne turistickému ruchu, majú stredoveký pôvod, by často dokonca staroveký, a cez množstvo návštevníkov si dodnes uchovala starobylý esprit. Niektoré z nich sa už stačila stať symboly luxusnej európskej dovolenky.

Bordighera je menšie pobrežné mesto len 15 km od francúzskych hraníc v provincii Imperia. Je teda ideálnym východiskovým bodom pre výlety do najatraktívnejších letovísk Riviéry, ako sú San Remo, Menton, Monako alebo Nice. Centrum mesta leží v okolí námestia Piazza del Popolo, nad mysom S. Ampelio a prístaviskom. Hlavnou triedou je živá ulica Vittorio Emanuele II s radom obchodov a služieb. Je rovnobežná s pobrežím lemovaným plážovou promenádou Lungomare Argentína.

Sanremo (alebo tiež San Remo) ležiace na Riviére dei Fiori v provincii Imperia je v súčasnej dobe po Janove, La Spezia a Savone štvrtým najväčším Ligurským mestom. Je známe predovšetkým ako prvotriedne turistické letovisko riviéry, miesto organizovanie tradičného festivalu talianskej piesne a sídlo jedného z iba štyroch kasín v celom Taliansku. Arma di Taggia je atraktívne letovisko položenej 10 km východne od San Rema, obmývané čírymi vodami Ligúrskeho mora. Arma di Taggia je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi, a to vďaka piesočnatej pláži, na pobreží Riviera dei Fiori tak vzácne. Ponúkajú sa tu krásne príležitosti na prechádzky pozdĺž pobrežia, ako aj mnoho iných variantov zábavy.

Santo Stefano al Mare je dvojtisícové mestečko na Riviére di Ponente v provincii Imperia, od ktorej leží 13 km západne. Vďaka špecifickej geografickej pozícii s vynikajúcou klímou tu nikdy teploty v zime neklesli pod 0 ° C a v lete len veľmi výnimočne prekročí 30 ° C. Turistov sem láka pôvabné historické jadro, a najmä 2 pláže ocenenej Modrou vlajkou za svoju čistotu, ako aj za kvalitu služieb turistického prístavu Marina degli Aregai.

Diano Marina sú vyhlásené klimatické kúpele ležiace len 6 km východne od impéria, s ktorou ich spája tiež pestovanie kvetín a olív. Nájdete tu najlepšie pláže celej Riviéry dei Fiori, charakterizované extrémne čistým morom a jemným pieskom využívaným k estetickému peelingu.

San Bartolomeo Al Mare je malebné trojtisícové mestečko v provincii Imperia, medzi vyhlásenými klimatickými kúpeľmi Diano Marina a nemenej známym letoviskom Cervo, s ktorými tvoria súvislú pobrežné aglomeráciu. Oblasť ponúka symbiózu historickej časti, ktorá obsahuje aj pamiatky na staré rímske osídlenie, a moderné turistické infraštruktúry. San Bartolomeo Al Mare je preslávené kvetinovými arómami, najmä vôňou muškátov a pomarančovníkov, ktoré zbadáte všade v uliciach. Rušné letovisko je charakterizované plážami z menších kamienkov, len miestami možno nájsť piesok.

Andora, situovaná v najzápadnejšej časti Riviéry delle Palme v provincii Savona pri hranici s provinciou Imperia, je sedemtisícové mestečko ležiace pri ústí riečky Merula, medzi mysmi Capo Mele a Capo Mimosa. Jej rozsiahle piesčité pláže sú považované za jedny z najkrajších na celej ligúrske Riviére di Ponente a s dĺžkou 2 km patrí aj k najdlhším. K pobrežiu prilieha miestna časť zvaná Marina di Andora.

Laigueglia je mestečko o 1.810 obyvateľoch v ligúrske provincii Savona, na riviére Ponente medzi strediskami Alassio a Andora. Ekonomika tohto malebného mestečka je dnes postavená predovšetkým na turizme, tradičné rybárstvo alebo pestovanie ovocia a zeleniny postupne ustupuje do pozadia. Množstvo hotelov, reštaurácií, barov a plážových zariadení dotvára obrázok typického letoviska pri Ligúrskom mori. Prvá písomná zmienka o mestečku pochádza z 12. storočia, kedy sa stalo súčasťou Janovskej republiky. V priebehu storočí bolo často napádané pirátmi, čo pripomína aj miestnu slávnosť "Zbierke dei Saraceni" konané na prelome júla a augusta. Dodnes je možné obdivovať strážne veže, ktoré mesto vybudovalo na svoju obranu.

Alassio na Riviére delle Palme v provincii Savona je pokojné pôvabné mesto, veľmi obľúbené miesto pre trávenie letných dovoleniek. Veľmi špecifické je umiestnenie historickej časti mesta, ktoré leží takmer priamo na pláži. Dlhá pláž s jemným pieskom je lemovaná pešou zónou Passeggiata Italia.

Ceriale je príjemné 6tisícové mestečko založené už starými Rimanmi, s dochovaným historickým jadrom a promenádou pozdĺž pláží, ležiaca 30 km juhozápadne od provinčnej metropoly Savony, teda presne na polceste medzi Janovom a francúzskou hranicou. Preslávilo pestovaním kvetín, najmä orchideí. Vrcholom tunajšieho spoločenského života sú veľkolepé oslavy sviatku sv. Rocha, miestneho patróna, s procesiou a ohňostrojom 16. augusta.

Loano je so svojimi necelými dvanástimi tisícmi obyvateľmi šieste najľudnatejšie mesto provincie Savona. Tunajší pás pobrežia sa nazýva Riviera delle Palme Loanese. Je kompletne obklopený oblúkom hôr s najvyšším vrcholom Monte Carmo (1389 m n. M.), Čo mu zaisťuje unikátna klíma s dokonalou ochranou od severných vetrov. Početné historické pamiatky mesta sú väčšinou spojené s bohatou rodinou Doria, ktorá tu v rokoch 1300 - 1770 sídlila a vládla.

Pietra Ligure je známe kúpeľné mestečko v centre Riviéry delle Palme. Má pekné historické centrum s typickými úzkymi uličkami, pozdĺž mora sa tiahne dlhá palmová promenáda s útulnými kaviarňami, reštauráciami, barmi a obchodíkmi, ktorá sa mení večer v rušné korzo. Pláže sú piesočnaté aj štrkové, platené aj voľné, s pozvoľným vstupom do vody.

Borgia Verezzi je malé prímorské letovisko ležiace v provincii Savona presne medzi známejšími strediskami Pietra Ligure a Finale Ligure. Je zložené z dvoch miestnych frakcií - Borgia a Verezzi. Obklopujú je háje olivovníkov a mandľovníkov, v okolí sa ťaží cenný ružový mramor. Vďaka tunajšej stanici na hlavnej trati Janov - Ventimiglia je odtiaľ skvele dostupné celé ligúrske pobrežie.

Finale Ligure sa rozkladá 25 km juhozápadne od mesta Savona. Toto pokojné mestečko s príjemným historickým centrom, nádhernou palmovou promenádou a širokou piesočnou plážou patrí k najpôvabnejším miestam celej Riviéry. Jeho mierne podnebie z neho robí jednu z perál Ligúrie. Okolie charakterizujú vápencové skaly, olivové háje a samoty obklopené vinohradmi a záhradami, plnými citrusov a paliem. Ligúrske Alpy chránia pobrežie zo severu pred nepriaznivým počasím.

Monterosso al Mare je so svojimi takmer 1.500 obyvateľmi najväčšie a najzápadnejšie ležiace z piatich malebných a historicky cenných obcí oblasti Cinque Terre v provincii La Spezia. Oproti ostatným dedinám výrazne skalnatého regiónu disponuje predsa len širšími plážami. Celé územie obce Monterosso al Mare leží v Národnom parku Cinque Terre; obdobne prísne chránené je potom aj priľahlé more. Okrem turizmu poskytuje miestnym obyvateľom obživu aj pestovanie vínnej révy a lov sardiniek. Obec je rozdelená na dve časti, prepojené navzájom pobrežnou promenádou a železničným tunelom, na skale nad morom stojí obranná veža Torre Aurora zo 16. storočia.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?