NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY


jedna z nejnavštevovanejších talianskych i aurópskych destinácií


divoké a čarokrásne pobrežie čakajúce na našich návštevníkov


okúzlujúce historické mestečká prekypujúce množstvom pamiatok


prekvapivo husté lesy a bujná vegetácia v málo známom vnútrozemí


početné rodinné farmy s fantasticky chutnými miestnymi produktami


široká ponuka cyklochodníkov vrátane známej 24 km dlhej trasy poydĺž pobrežia z Ospedaletti cez San Remo do San Lorenzo al Mare


akvapark Le Caravelle v Ceriale, v Janove najväčšie talianske akvárium


vyhlásená rybárska oblasť Moneglia, jedno z najkrajších letovisiek


Cinque Terre, päť obcí nalepených malebne na skalných útesoch


Ligúria – divoké a čarokrásne pobrežie našim návštevníkom zatiaľ väčšinou utajené


Ligúria je s rozlohou 5.420 km² treťou najmenšou talianskou oblasťou, nachádza sa na severozápade krajiny. Susedí s Francúzskom na západe, Piemont na severe a Emilia-Romagna a Toskánskom na východe. Leží pri Ligúrskom mori. Región do značnej miery korešponduje s územím bývalej Janovskej republiky - Janov je jeho hlavným mestom. Ligúria má 1,6 milióna obyvateľov a delí sa na 4 provincie: od západu Imperia, Savona, Janov a La Spezia.


Riviera di Ponente – nie len festivalové San Remo


Pobrežia na západ od Janova sa nazýva Riviera di Ponente čiže Západná riviéra (pobrežia na východ od Janova sú prizývané Riviera di Levante čiže Východná riviéra). Riviéru di Ponente tvorí úzky pruh pobrežnej nížiny tiahnuci sa od Janova k francúzskym hraniciam. Ďalej sa delí na oblasti Riviera dei Fiori v provincii Imperia a Riviera delle Palme v provincii Savona. Známych letovísk je tu celý rad, najznámejším je asi hudobným festivalom preslávené San Remo, ale k talianskej špičke sa radí aj Ventimiglia, Imperia, Alassio, Pietra Ligure, Finale Ligure alebo Savona. Zo severu riviéru uzatvárajú Ligurské Alpy, kde leží mnoho prekrásnych dedín s výbornými reštauráciami, ktoré nadchnú kvalitou jedla aj výborným vínom.


Riviera di Levante – symboly luxusu


Na východ od Janova leží Riviera di Levante, ktoré sa vyznačuje členitejším pobrežím, zvažujúcim sa príkro do mora. Pobrežné mestečka ako Portofino, Rapallo, Santa Margherita Ligure alebo Camogli sa stali doslova symbolmi luxusu a patrí medzi najdrahšie letoviská talianskej pevniny, ba aj celého Talianska vôbec.


Cinque Terre – svetoznámý región piatich dedín nalepených na skalách


V provincii La Spezia na Talianskej riviére, v jej východnej časti nazývanej Riviera di Levante, takmer na hranici s Toskánskom, leží oblasť Cinque Terre. Ide o jeden z najmalebnejších kútov Talianska - päť obcí - Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare - je nalepené svojimi terasovito postavenými domami na skalných útesoch ligúrskych Apenín nad Ligurským morom ako lastovičie hniezda.


Od roku 1997 je oblasť Cinque Terre súčasťou svetového dedičstva UNESCO. V roku 1999 tu bol na ploche 38,6 km² vyhlásený Národný park Cinque Terre a priľahlé more je už od roku 1997 Chránenou morskou oblasťou Cinque Terre. Okrem Monterosso al Mare nie sú ostatné dedinky prístupné autom, ale iba vlakom na trase La Spezia - Genova, ktorý všetky obce spája. Medzi jednotlivými dedinami sa možno pohybovať tiež pešo po značených trasách, ekologickým autobusom, prípadne aj lodnou dopravou.


Charakter pobreží načisto protipólom Jadranu


Všetky spomínané časti pobrežia Ligúrskeho mora patria k najmalebnejším oblastiam Stredomoria. Majú však menšiu kapacitu pláží aj ubytovacích zariadení. Preto oproti známejšiemu a zo Slovenska (aj vďaka geografickej blízkosti a výrazne nižším cenám) oveľa navštevovanejšiemu východnému čiže Jadranskému pobrežiu Talianska ponúka Ligúrska riviéra vítaný kontrast. Žiadne uniformné placaté pláže a nerozlíšiteľné letoviska, Riviére vládnu atraktívne scenérie strmých svahov, skalnatých zátok a divokej vegetácie.


Pre každého aktívního návštevníka má Ligúria čo ponúknuť


V Ligúrii nájdete piesočné aj kamenisté pláže, rušné prístavy, množstvo antických aj stredovekých pamiatok, pôvodné čarovné mestečka na pobreží aj v hornatom vnútrozemí, bujnú teplomilnou vegetáciu, zachovalé lesy s množstvom chodníkov pre peších aj cyklistov, jaskyne s prehistorickými nálezmi aj morské jaskyne. Na relatívne malý kraj je toho naozaj na preskúmavanie viac než dosť.


Okúzlujúce mestečká, ktoré Vás pohltia


Mestečka, ktoré dnes slúžia prevažne turistickému ruchu, majú stredoveký pôvod, by často dokonca staroveký, a cez množstvo návštevníkov si dodnes uchovala starobylý esprit. Niektoré z nich sa už stačila stať symboly luxusnej európskej dovolenky.


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento a ďalej Verona, Brescia, Piacenza, Tortona, Predosa, Cogoleto (k nemu sa vzťahujú udané vzdialenosti), Finale Ligure (45 km), Pietra Ligure (50 km), Loano (53 km), Ceriale (56 km), Imperia (88 km), San Remo (117 km) alebo Verona, Parma, Santo Stefano di Magra a ďalej Riomaggiore, Monterosso al Mare, Monèglia alebo Sarzana

Č. Budějovice, D. Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento a ďalej Verona, Brescia, Piacenza, Tortona, Predosa, Cogoleto (k nemu sa vzťahujú udané vzdialenosti), Finale Ligure (45 km), Pietra Ligure (50 km), Loano (53 km), Ceriale (56 km), Imperia (88 km), San Remo (117 km) alebo Verona, Parma, Santo Stefano di Magra a ďalej Riomaggiore, Monterosso al Mare, Monèglia alebo Sarzana

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a ďalej Verona, Brescia, Piacenza, Tortona, Predosa, Cogoleto (k nemu sa vzťahujú udané vzdialenosti), Finale Ligure (45 km), Pietra Ligure (50 km), Loano (53 km), Ceriale (56 km), Imperia (88 km), San Remo (117 km) alebo Verona, Parma, Santo Stefano di Magra a ďalej Riomaggiore, Monterosso al Mare, Monèglia alebo Sarzana

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?