NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Sicília – ostrov bohatej historie obostrený legendami a mýtami

Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori (cez 25 tis. Km2 a 5 miliónov obyvateľov). Je charakteristický hornatým povrchom, ktorému dominuje najvyššia európska činná sopka, 3.340 metrov vysoká Etna. Sicíliu osídlili už v 8. stor. pr. nl. l. jónsky Gréci, ktorí tu okrem iného založili svoje najväčšie mesto, polmiliónovej Syrakúzy. Po druhej púnskej vojne sa Sicília stala rímskou kolóniou. Po páde Ríma ju ovládli Vandali a neskôr Góti, vytlačenie bolo následne byzantským cisárom Justiniánom. V ranom stredoveku potom ovládali Sicíliu Normani. Z antických aj stredovekých dôb sa na celom ostrove zachovalo nesmierne množstvo pamiatok, ktoré sú spolu s Etnou a nádherným morom hlavným turistickým magnetom ostrova.

Messinská úžina – plavba medzi Skyllou a Charybdou

Okrem leteckej prepravy je hlavným prístupom na ostrov trajekt cez Messinskú úžinu z Villa San Giovanni do Messiny. Projekt mosta cez úžinu (o ktorého výstavbe sa hovorí už takmer 150 rokov a ktorý by sa stal najdlhším visutým mostom sveta) bol pre početné protesty zatiaľ pozastavený, hoci na kalábrijskej strane sú už hotové niektoré prípravné práce. K dlhoročným ekonomickým problémom je potrebné pripočítať aj extrémne technologickú náročnosť, more je tu v najslabšom mieste hlbokej 72 metrov a oblasť je sužovaná zemetraseniami, z ktorých najhoršie spustošilo v roku 1908 Messina a Reggio di Calabria a so svojimi až 120 tisícmi ľudskými obeťami sa stalo najhoršou katastrofou tohto druhu v európskych dejinách. Naďalej teda väčšina návštevníkov Sicílie pripláva na lodiach v stopách Odyssea, ktorý tu bojoval s obludami Skyllou a Charybdou, ktoré číhali každá na jednej strane Messinskej úžiny.

Predsudky zanechajte doma, priateľská Sicília Vás uvítá s otvorenou náručou

O Sicílii panujú mnohé predsudky. Ostrov patril tradične k najchudobnejším oblastiam Talianska, po stáročia bolo jedinou šancou ku slušnému životu emigrácie. Existenciu dodnes obávanej mafie však bežný turista nespozoruje, naopak, obyvatelia patria k najvrelejším v Taliansku.

Taormina – perla Sicílie v tieni Etny

Pôvaby najkrajšieho sicílskeho letoviska Taormina, dokonale zachovaného stredovekého mesta rozkladajúceho sa malebne na úbočiach hory Monte Tauro s výhľadom na more a Etnu, ktoré bolo v 9. storočí metropolou byzantskej Sicílii, uchvátili v priebehu storočí zástupy spisovateľov, umelcov aj aristokratov. Prekvitajúca Taormina pohŕda ekonomickými problémami zvyšku ostrova, každoročne sa tu napríklad koná honosný letný filmový festival za účasti mnohých hviezd strieborného plátna.

Giardini Naxos, miesto stvorené pre milovníkov zábavy

Giardini Naxos je veľmi živé letovisko ležiace v zálive medzi dvoma mysmi na úpätí prudkých kopcov na pobreží Iónskeho mora v bezprostrednej blízkosti Taorminy, asi najatraktívnejšieho miesta celej Sicílie. Tunajšia piesočnato-kamienková pláž ponúka relatívne pohodlný vstup do vody. Možnosti vyžitia a zábavy sú tu nesmierne, najmä v hlavnej sezóne by ťažko hľadal tento rezort na Sicílii sebe rovného.

San Saba – piesočnaté pláže s výhľadom na Liparské ostrovy

San Saba je malá rybárska dedina o 300 obyvateľoch položená 20 km severne od mesta Messina, ktorého je administratívne súčasťou. Letovisko charakterizuje poloha pod zelenými kopcami Monti Peloritani a krásne piesočnaté pobrežie Tyrhénskeho mora s výhľadom na sopečné Liparské ostrovy.

Za teplom a krásnými plážami až na samý juh Európy…

Menfi je mesto na juhu Sicílie v provincii Agrigento. Tunajšie nádherné pláže z jemného tmavého piesku, ocenené pre svoju čistotu tzv. Modrou vlajkou, sú obklopené plantážami olivovníkov a vinicami; rodičia s deťmi tu ocenia pozvoľný vstup do mora.


more a pláže

Sicíliu omývajú 3 moria - Tyrhénske na severe, Lónske na východe a Stredozemné na juhozápade. Všetky sú dokonale priezračné a čisté; veľa pláží, najmä v okolí Etny, má tmavšie sfarbený sopečný piesok a teda aj temnejšie modro sfarbené more, vhodné spravidla pre šnorchlovanie aj potápanie. Keďže sa do mora nevlievajú takmer žiadne rieky, je more slanšie a chýbajú najjemnejšie sedimenty, teda pláže sú síce často piesočnaté, avšak tvorené skôr hrubším pieskom až okruhliakmi. Nájdete však aj úseky skalnaté. Pláže sú v priemere 20-30 m široké, na mnohých súkromných je možné využiť plážový servis, prakticky všade sú však bez problémov k dispozícii aj voľné pláže. V letovisku San Saba je tiež jedna z voľných pláží naturistická.

Vstup do mora je až na výnimky skôr pozvoľný, v mori nežijú žiadne nebezpečné živočíchy. Na plážach sa nachádzajú bary, sprchy, WC, požičovňa windsurfingu, lodičiek a vodných bicyklov, ihrisko na plážový volejbal.


×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?