Severnú Dalmáciu navštevuje väčšina turistov hlavne kvôli teplému priezračne čistému moru a prekrásnym kamienkovým plážam. Priťahuje však aj množstvom historických pamiatok, datujúce sa často až do rímskych čias, ako o tom svedčí napríklad Zadar s množstvom románskych pamiatok alebo Šibenik, terasovito vystavaný nad ústím rieky Krka do mora, s katedrálou zapísanou na listinu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Žiadna iná oblasť sa tiež nemôže pochváliť hneď tromi národnými parkami, čo sú horské oblasti Paklenica a Krka a severo-dalmátske ostrovy Kornati. Dobre dostupný je odtiaľ aj Národný park Plitvické jazerá, 16 prekrásnych, kaskádovitých a priezračných jazier spojených 92 vodopádmi, najznámejší fenomén chorvátskeho vnútrozemia (natáčali sa tu filmy Vinnetou a Poklad na Striebornom jazere).
Severo-dalmátskom pobrežie je charakterizované menšími letoviskami, ktoré sa začali turisticky rozvíjať až koncom 70. rokov. Spoločným menovateľom všetkých sú pekné kamienkové pláže, krásne borovicové lesy, čisté more, výborné podmienky pre vodné športy, priateľské prostredie v starých, jednoduchších rybárskych dedinách, pokoj a krásna príroda.
Dostupnosť tohto pobrežia výrazne ovplyvnila novovybudovaná časť diaľnice Záhreb - Split, dokončená v júni 2005.
Prírodné podmienky severnej časti oblasti od Karlobagu po Starigrad-Paklenica a južnej časti sa vzájomne ostro kontrastujú.
Severná časť oblasti je možné charakterizovať ako takmer ľudoprázdnú, skalnatú pustatinu. Tvorí ju vlastne len uzučký pás pobrežia medzi morom a zrázmi pohoria Velebit. Do prívetivejšej časti Severnej Dalmácie sa vstupuje pri letovisku Starigrad-Paklenica. Hory tu pozvoľna opúšťajú pobrežie a ustupujú do vnútrozemia. Až na tomto pobreží sa plne rozvíja ponuka pre turistický ruch. Rušných, výstavných a honosných letovísk tu nie je veľa, našla si však už početné množstvo verných návštevníkov, ktorým vyhovuje tunajšia rovnováha prírodných a rekreačne športových podmienok aj bohaté možnosti zábavy a spoločenského života. Moderným doplnkom tunajších rozsiahlych rekreačných možností sú jachtárske prístavy - mariny, s bohatou ponukou služieb pre jachtárov aj pre tých, ktorí sa nimi ešte len túžia stať.
Pašman je členitý severo-dalmátsky ostrov s rozlohou 57 km² patriaci k zadarskej ostrovnej skupine. Leží vo vnútornom ostrovnom páse juhovýchodne od ostrova Ugljan, s ktorým je spojený mostom cez prieplav Mali Ždrelac. Od pevniny je oddelený Pašmanským prielivom, od mesta Biograd na Moru je ostrov Pašman vzdialený 15 minút plavby trajektom. Tomuto riedko obydlenému ostrovu dávajú prednosť najmä tí, ktorí namiesto hlučných veľkých letovísk hľadajú kľud, krásnu nedotknutú prírodu a čisté more.
Brno, Mikulov CZ/A, Viedeň
Znojmo, Hatě CZ/A, Viedeň
České Budějovice, Dolní Dvořiště CZ/A, Linz
a ďalej
Graz, A/SLO, Maribor, SLO/HR, Zagreb, diaľničný výjazd Pirovac, Vodice