NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY:

  • skvelá súbtropická dovolenka na pobreží Costa del Azahar
  • priezračné more, pláže s jemným pieskom, ale i skaly a zálivy
  • 2 pláže ideálne pre malé deti i pre prevádzkovanie vodných športov
  • stredoveké pamiatky mestského centra s úzkymi uličkami
  • nesčetné množstvo športových, kultúrnych i spoločenských aktivít
  • úchvatné fiesty organizované na počesť sviatkov miestnych patrónov
  • bohatá ponuka barov, reštaurácií, diskoték a nočného života
  • atraktívne možnosti výletov do okolia vrátane rímskych pamiatok
  • lokálna gastronómia ako fúzia darov mora a miestnych záhrad

Oropesa del Mar - skvelá subtropická dovolenka na pobreží Costa del Azahar

Oropesa del Mar je typické malé stredomorské mestečko ležiace na pobreží Costa del Azahar vo valencijskej oblasti v provincii Castellón 275 km južne od Barcelony a 90 km severne od Valencie, v kraji nazývanom tiež Levante. Poloha mestečka zaručuje turistom výborné klimatické podmienky, ideálne pre strávenie skvelej dovolenky. Podnebie tu má už subtropický ráz. Mestečko so svojimi malebnými zákutiami a rozsiahlymi piesočnatými plážami s pozvoľným prístupom do vody si Vás určite získa, ako desaťtisíce každoročných turistov pred Vami. Oropesa del Mar ponúka nielen čisté a priezračné more, pláže s jemným pieskom, ale aj skaly a zálivy, ku ktorým sa zvažujú husté borovicové lesy. Samotné mestečko dáva turistom na výber hneď dve krásne pláže, ideálne ako pre malé deti, tak aj pre prevádzkovanie vodných športov a hier: uzavretú "La Concha" (Mušle) a otvorenejšiu "Morro de Gos" (Psia papuľa).

Unikátna lokálna gastronómia ako mnoho darov mora a miestnych sadov a záhrad

Celkom iste Vás zaujmú lokálne unikátna gastronómia, v ktorej sa spájajú dary mora s nemenej preslávenými plodmi miestnych rozsiahlych sadov a záhrad. Medzi mnohé pokrmy typickými pre túto oblasť spomeňme vynikajúcu ryžovú paellu. Z ovocia, ktorého je tu hojnosť a mnoho druhov, menujme na prvom mieste preslávené pomaranče, veď nie náhodou znamená názov Costa del Azahar "pobrežie pomarančovníkového kvetu“

Stredoveké pamiatky mestského centra s úzkymi uličkami

Nemenej pozoruhodná je však aj história pamiatok v malebnom jadre starého mesta. Stopy ľudskej činnosti tu pochádzajú už z obdobia paleolitu, z doby Iberov a Rimanov. V roku 1233 dobyl oropeský hrad kráľ Jaime I. Jeden z jeho nástupcov, Pedro I. z Antequery, dal postaviť na pobreží proti početným útokom berberských pirátov obrannú Kráľovskú vežu - Torre del Rey, ktorú neskôr prebudoval Filip XI., a ktorá je dnes dominantou mesta a jedinečnou pamiatkou vojenskej architektúry zo 17. storočia. V starej časti môžeme pozorovať stredoveký pôdorys mesta, s úzkymi a strmými uličkami. V najvyššej časti sú zvyšky hradieb a ruiny hradu, ktorý kedysi obsadil El Cid. Vo farskom kostole zasvätenom miestnej patrónke Virgen de la Paciencia (Panne Márii Trpezlivej), sú uchované ukážky Kachlikové výzdoby z Alcor z 18. storočia.

Mestečko vyžívajúce sa v oslavách

Pre Oropesu sú charakteristické spoločne zdieľané oslavy, organizované na počesť sviatkov jej patrónov: súťaže, sprievody, rôzne koncerty a predstavenia (23. júna sa tradične slávi Svätojánska noc, kedy sa na plážach zapaľujú povestné svätojánskej ohňa; 25. júla je sviatok sv . Jakuba a po celý týždeň sa konajú najrôznejšie ľudové oslavy; prvú októbrovú nedeľu sa slávi sviatok Panny Márie Trpezlivej - Virgen de la Paciencia, patrónky mesta s ľudovou gastronomickou slávnosťou a súťaže v príprave paelly).

Nespočetné množstvo športových, kultúrnych aj spoločenských aktivít

K ďalším jednoznačným kladom Oropesy možno pripočítať celý rad športových aktivít - požičovne bicyklov (v okolí sú ideálne terény pre horskú cyklistiku), motokáry, minigolf, golf (dve ihriská vo vzdialenosti necelých 20 km), trekking v okolitých horách, posilňovne a fitcentrá v hoteloch alebo napr. prechádzky na koňoch. Pri pobyte v tomto krásnom prímorskom letovisku sa tiež nedá nestretnúť s bohatou ponukou krčmičiek, barov, reštaurácií, diskoték a celkovo veľmi čulého nočného života ponúkajúceho dokonalé rozptýlenie. Oropesa del Mar má modernú a kompletné turistickú infraštruktúru, ktorá je pripravená vyhovieť všetkým požiadavkám návštevníkov. Nájdeme tu letné kiná, trhy, detské parky s atrakciami, možno si dopriať výlety loďou, môžete si tu užívať slnko na príjemných, teplých plážach a venovať sa športovému rybolovu na južných útesoch, objavovať v starom meste čarovné kúty sa stredovekým pôvabom, chodiť po cestičkách pod horami a tešiť sa z výhľadu na rozľahlé pomarančové sady ohraničené horami a morom, alebo si možno zájsť k majáku, cítiť vánok a kochať sa nádhernými pohľadmi na Stredozemné more.

Atraktívne možnosti výletov do okolia

Komu by nestačila samotná Oropesa, môže si dopriať početné výlety. Vo vzdialenosti 25 kilometrov smerom do vnútrozemia leží dedina Vilafamés s hradom a malebným historickým jadrom so špecifickým kúzlom. V Cabanes (10 km od Oropesa) si môžete prezrieť rímsky oblúk, hrad Miravet s jeho studničkou prírodnej vody a pustovňu Les Santes. V Castellóne (22 km) navštívte vežu Fadri, Planetárium alebo park Ribalta.

Skrátka a dobre: ​​na jednu dovolenku toho Oropesa s okolím ponúka viac než dosť a dovoľujeme si vopred vylúčiť možnosť, že by snáď mohla niekoho z Vás táto destinácia sklamať alebo nudiť.

More a pláže

Miestne more je čisté, pri brehu však môže byť pri nepríliš častých väčších vlnách zakalené zvíreným pieskom. Po väčšinu roka je aj úplne pokojné a nežijú v ňom nebezpečné živočíchy. Pláže sú poväčšinou pomerne rozsiahle, tvorené jemným pieskom a pozvoľna sa zvažujú do vody. Prístup je teda jednoduchý aj pre malé deti a neplavcov. Pri väčších vlnách treba obozretnosť pri kúpaní okolo ostrých útesov.

Prvý charakteristickou vlastnosťou, ktorá prekvapí návštevníka Oropesa del Mar je rozmanitosť jej pobrežia. Na severe sú pláže Amplaries a Morro de Gos, ideálne pre prevádzkovanie vodných športov. Viac k juhu sa nachádza La Concha (Mušle), skutočná perla Stredomoria, dlhá 500 metrov, s čistou a pokojnou vodou. Vedľa nej je moderný a živý športový prístav pre jachtárov. Ďalej sa pobrežie mení v divokejšie a ustupuje krásnej krajine sa skaliskami a malými zátokami s borovicami a stredomorskou vegetáciou. Blízke pohorie Sierra de Oropesa tvorí prirodzenú hradbu, ktorá chráni mesto pred vetrom z vnútrozemia a zabezpečuje mu miernu klímu po celý rok.

Tunajšie vody sú veľmi vhodné pre potápanie a šnorchlovanie. Z Oropesa si každý deň môžete vyjsť na výlet do prírodnej rezervácie Columbretes, kde je možné prevádzkovať aj podmorský lov. Tunajšie priezračné vody sú prirodzeným výskytom podvodných živočíchov. Tento jedinečný ekosystém je v súčasnosti jedným z mála miest, kde môžeme nájsť červený korál.

Väčšina pláží je verejná, k dispozícii sú miestami sprchy so studenou vodou, ihrisko pre plážový volejbal aj detské atrakcie v podobe hojdačiek, preliezačiek atď., Použitie vlastných slnečníkov a lehátok sa nijako neobmedzuje. Na menšej časti pláží si možno za poplatok prenajať plážový servis. Možno sa tu prihlásiť do kurzov potápania, požičať si vodné bicykle, skútre, kajaky, windsurfing alebo vodné lyže.

Oropesa je držiteľkou "modrej vlajky", ocenenie, ktoré je každoročne udeľované medzinárodnou neziskovou organizáciou Nadácia pre ekologickú výchovu (FEE) za čistotu pláží.


Doporučené trasy:

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Montpellier, Perpignan, La Jonquera, diaľnica A7 smer Barcelona, Tarragona, diaľnica A7 smer Valencia, diaľničný výjazd Oropesa, Oropesa del Ma

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?