NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY:

  • klenot pobrežia pomarančovníkového kvetu Costa del Azahar
  • veľmi široké piesočné pláže a maximálny turistický komfort
  • farebná história mestečka pod templársko-pápežským hradom
  • nesmierne bohaté možnosti športového i spoločenského vyžitia
  • pestrý nočný život, reštaurácie, diskotéky, karaoke, lunapark, trhy
  • pozdĺž pláže vedúca široká promenáda až do susedného Benicarla
  • veľmi stále teplé podnebie redukujúce riziko "prepršanej" dovolenky
  • ľudové slávnosti zasvätené Panne Márii Ermitane, patrónke mesta
  • delta rieky Ebro, významné európske zimovisko sťahovavého vtáctva

Peñíscola - klenot pobrežia pomarančovníkového kvetu

Peñíscola leží necelých 220 km južne od Barcelony na Costa del Azahar - "pobrežie pomarančovníkového kvetu", na jednom z najpríťažlivejších pobreží celého Španielska. Je to kraj výnimočný ako svojimi klimatickými podmienkami, tak aj svojou prírodou a krajinou. Pobrežie lemujú pláže s jemným zlatým pieskom a priľahlé vnútrozemie sa sprvu zelená úrodnými sadmi, aby sa vzápätí dvíhalo do pohoria El Maestrazgo, ktoré zdobia malebné dedinky v typickom stredomorskom štýle. Na severe je Costa del Azahar oddelená od Katalánska riekou Ebro s ekologicky výnimočne cennou deltou, významným európskym zimoviskom sťahovavého vtáctva.

Veľmi rôznorodá história mesta pod pápežským hradom

Do ďalekosiahlej histórie Costa del Azahar sa podstatnou mierou zapísali Iberovia, Kartáginci, Rimania, Vizigóti aj Arabi, kraj je spojený aj s menom hrdiny El Cida, alebo "vzdoropapeže" Benedikta XIII. (V Španielsku zvaný Papa Luna), ktorý v roku 1411 prestaval pôvodne templársky hrad z 13. storočia v Peñíscola na svoje sídlo - pápežský palác. Preto je celá oblasť skutočným pamätníkom starobylej architektúry a všetci milovníci histórie budú dozaista nadmieru spokojní. Predovšetkým také skvosty ako sú Valencia, Morella, Benicassim, Sagunto alebo Tarragona sa natrvalo vryjú do pamäti každého návštevníka. Aj stará štvrť mesta Peñíscola s hradom (ktorý stál pôvodne na ostrove, ktorý sa postupom času stal polostrovom) dnes bez najmenších pochýb patrí medzi najvýznamnejšie historicko-umelecké pamiatky kraja Valencia. Pápežský hrad na 54 metrov vysokom skalnatom polostrove poskytuje neopakovateľný pohľad na kilometre pobrežia na severe s novostavbami turistických kapacít, rovnako ako na juh na pohorie Sierra de Irta, ktoré sa pozvoľna zvažuje cez skalnaté pobrežie k morskej hladine.

Široké piesočné pláže a maximálny turistický komfort

V súčasnosti žije Peñíscola predovšetkým turizmom a nielen vďaka širokým piesočným plážam je jedným z najviac žiadaných letovísk celého pobrežia Costa del Azahar. Intenzívne nová výstavba svedčí o neutíchajúcom záujme dovolenkárov o tento prekrásny kút Španielska. Ruka v ruke potom kráča aj neustále skvalitňovanie a rozširovanie existujúcich služieb tak, aby bol hosťom poskytnutý maximálne možný komfort a aby tu každý našiel dostatok možností k plnohodnotnému stráveniu dovolenky. K nemu významnou mierou prispieva aj veľmi stále teplé podnebie, ktoré na úplné minimum redukuje riziko letnej dovolenky. Všetci iste uvítajú nadmieru vľúdne ceny väčšiny služieb a rodiny s deťmi dozaista ocenia široké možnosti aktivít pre najmenších.

Bohaté možnosti športového aj spoločenského vyžitia

Promenáda, ktorá sa tiahne od centra Peñíscola až do Benicarló, je vhodná aj pre jogging a kolieskové korčule. Peñíscola ponúka pestrý večerný a nočný život, reštaurácie, puby, diskotéky, karaoke, herne, lunapark, trhy (1x týždenne), najmä v období sviatkov potom organizuje aj koncerty a filmové predstavenia. Najkrajšie slávnosti sú zasvätené Panne Márii Ermitane (Virgen de la Ermitana), patrónke mesta, prebiehajú začiatkom septembra a trvajú až dva týždne - v tejto dobe sa organizujú ohňostroje a slávnostné sprievody, veľkou atrakciou je tiež zápas s mladými býkmi alebo športové súťaže, vyvrcholením týchto sviatočných dní je potom sprievod Maurov a kresťanov , symbolizujúce ich vzájomné priateľstvo. Peñíscola má všetky predpoklady, aby oslovila a plne uspokojila skutočne široké spektrum návštevníkov.

More a pláže

Miestne more je čisté, pri brehu však môže byť zakalené zvíreným pieskom. Po prevažnú väčšinu roka je aj celkom pokojné. Pláže sú tu historickým centrom Peniscola rozdelené na dve charakterovo úplne odlišné časti. 6 kilometrov na sever, až po letovisko Benicarlo, sa tiahne miestami až 100 metrov široká piesočnatá pláž tvorená ako jemným pieskom, spravidla v páse do 5 až 15 metrov od mora, tak aj hrubozrnným pieskom v vzdialenejších miestach od mora. Jemnejší piesok je každoročne na pláž umelo navážený. Vstup do mora je pozvoľný, v miestach terénnymi úpravami rozšírené pláže, potom stupňovitý, nie je teda úplne ideálny pre malé deti a neplavcov. V mori nežijú nebezpečné živočíchy.

Pláž je verejná, napriek tomu však denne udržiavaná. Miestami je vysadená palmami, k dispozícii sú sprchy so studenou vodou, ihrisko pre plážový volejbal aj detské atrakcie v podobe hojdačiek, preliezačiek atď., Použitie vlastných slnečníkov a lehátok sa nijako neobmedzuje. Na menšie časti pláží, spravidla v blízkosti veľkých hotelov, si možno prenajať plážový servis. Pozdĺž pláže vedie široká promenáda až do Benicarló. Pobrežie od historického centra Peñíscola na juh je členité a prevažne skalnaté, pláže sú tu malé, tvorené drobnými kamienkami. Peñíscola je tiež známa ako držiteľka "modrej vlajky", ocenenie, ktoré je každoročne udeľované medzinárodnou neziskovou organizáciou Nadácia pre ekologickú výchovu (FEE) za čistotu pláží.


Doporučené trasy:

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Montpellier, Perpignan, La Jonquera, diaľnica A7 smer Barcelona, Tarragona, diaľnica A7 smer Valencia, diaľničný výjazd Peñíscola, Peñíscola

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?