NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY


prímořské stredisko tesně susediace so známejšou Cattolikou
veľmi dobee udržiavané piesočné pláže s perfektným zázemím
začiatok členitejšieho pobrežia Marche pokračujúci ďalej na juh
pohodlný cyklochodník severne cez Cattolicu do Rimini
na pahorkatine chránenej prírodné územie Monte San Bartolo
u ústí rieky Tavollo jachtársky prístav, spoločný i pre Cattolicu
veľmi výhodná poloha vzhľadom k výletom do okolia a zábave
návštevy nákupného raja menom Republika San Marino
pod kopcami promontoria Fiorenzuola di Focara južne od Gabicce malý prístav Vallugola s výbornými rybími reštauráciami

Gabicce Mare – stredisko na úpätí kopcov v blízkosti susediace s Cattolicou


Gabicce Mare je prímorské stredisko blízko susediace so známejšou Cattolicou (ich centrá delí necelé 3 kilometre) na talianskej adriatickej riviére. Avšak zatiaľ čo Gabicce Mare je najsevernejším prímorským strediskom oblasti Marche (provincie Pesaro a Urbino), Cattollica leží v kraji Emilia Romagna (provincia Rimini) a je naopak najjužnejším letoviskom oblasti nazývanej Riviera romagnola.


Tu končí typicky ploché pobrežie Benátska a Emilie-Romagni


V Gabicce Mare tiež končí ploché pobrežie, veľmi typické pre celý pás Jadranu 200 kilometrov južne od Benátok. Místna časť Gabicce Monte leží,ako už názov napovedá, na kopci nad morom a predurčuje tak členitejšie pobrežie regiónu Marche pokračujúce ďalej na juh k Pesaru. A práve na tejto pahorkatine sa rozkladá chránené prírodné územie Parco naturale regionale del Monte San Bartolo, obľúbený cieľ prechádzok z Gabicce.


Výhodná poloha na juhu zóny Rimini vzhľadom k výletom a zábave


Veľmi výhodná je poloha oboch letovisiek vzhľadom k výletom do okolia a zábave. Len 21 kilometrov severne leží Rimini, bezkonkurenčne najrušnejší prímorský rezort talianskeho Jadranu. Spolu s 10 km vzdialeným Riccione (s ktorým Gabicce cez Cattolicu spojuje pohodlný cyklochodník) a susedným Misanom Adriaticom tak tvoria doslovne prázdninovú aglomeráciu, charakterizovanú prepestrou škálou aktivít a lákadiel od delfinárií, aquaparkov a zábavných parkov pre malých i veľkých napríklad až po okruh Moto GP (tento rok sa tam koná Veľká cena San Marina 17.–19. 9.) v Misane.


Poloha na úpätí Apenin pod vrcholom Monte Titano zasa vyzývá k návštevám nákupného raja menom Republika San Marino.


Pre milovníkov bujného života a aktívnej dovolenky sú tak Gabicce Mare a Cattolica veľmi dobrou voľbou, kedy však zároveň poskytujú o niečo viac pokoja a intimity než pulzujúce Rimini.


Kopce zdvíhajúce sa od mora tvoriace atraktívnu kulisu


Charakter pláží sa nijak nelíši od zóny okolo Rimini, až na to, že kopce zdvíhajúce sa od mora ku Gabicce Monte (tzv. promontorio di Fiorenzuola di Focara) tvoria atraktívnejšiu kulisu než fádne ploché pobrežie od Benátok až po Riccione. I v Gabicce Mare teda nájdeme veľmi dobre udržiavané piešočnaté pláže s perfektným zázemím.


Stopy pestrej histórie od antiky cez urbínske vojvodstvo až po pápežský štát


Miesto bolo osídlené už v rímskych dobách, o čom svedčia archeologické nálezy. Prvé mestské jadro sa zhodovalo s polohou dnešnej Gabicce Monte na ostrohu. Mesto bolo vybavené pevnosťou, ktorú zdroje spomínajú prvý raz v roku 998 pod názvom Castellum Ligabitii. V stredoveku histórie Gabicce kopírovala osudy urbínskeho vojvodstva. V 16. storočí vymysleli dvaja skúsení hrnčiari z Gabicce, Girolamo a Giacomo Lanfrancovi, zvláštnu techniku ​​práce s keramikou s použitím čistého zlata, ktorá ich preslávila v celej Európe. V roku 1631 po zániku urbínskeho vojvodstva sa Gabicce stala priamou doménou pápežského štátu.


Skutočný hospodársky rozvoj zažilo mesto až po prvej svetovej vojne, kedy bol u ústí řieky Tavollo postavený prístav, spoločný i pre priľahlú Cattolicu. Bolo tak možné zvýšiť rybolovnú činnosť a zahájiť turistické aktivity. Za niekoľko desiatok rokov sa dolné mesto nazývané Gabicce Mare stalo demograficky a ekonomicky najrozvinutejšou časťou oblasti, a to natoľko, že v roku 1942 bola radnica prenesená tam a určila nový názov obce, ktorý tak rozdelila na časti nazývané „Mare“ a „Monte“. V desaťročiach po druhej svetovej vojne zažila Gabicce Mare pozoruhodný turistický rozvoj spojený s rozvojom celej Romagnskej riviéry (Riviera romagnola), ktorý je geograficky najjužnejším výbežkom.


More a pláže


pláže letovisiek Gabicce Mare a Cattolica sú od seba oddelené jachtárskym prístavom, ich charakteristiky sa však vzájomne nelíšia; sú tvorené jemným pieskom, v priemere dosahujú šířky okolo 50 m a od voľného mora ich delia vlnolamy; poskytujú pozvoľný a bezpečný vstup do mora, ideálny pre malé deti a neplavcov. Hladina pri brehu je vďaka vlnolamom stále pokojná. Voda je čistejšia, než v rámci celej provincie Rimini. Miesta vhodné pre potápanie sa nachádzajú až v najjužnejšej časti Gabicce Mare. V tunajšom mori nežijú nebezpeční živočíchovia. K dispozícii sú tu verejné i súkromné pláže. Na každodenne udržiavaných súkromných plážach si je možné prenajať plážový servis, k dispozícii sú tu bary, sociálne zariadenie, sprchy a pri niektorých aj reštaurácie, športové zázemie (ihrisko na loptové športy, lodičky, vodné bicykle atď.), detské ihriská, animačné programy, plavčíci apod. Voľná pláž Sottomonte je na úpätí kopca blízko južného okraja strediska Gabicce Mare pri bare Star. Je možné si na ňu priniesť čokoľvek vrátane vlastných slunečníkov, ale nie je pravidelne upravovaná a nemá sociálne zariadenie. Obľúbená je malá pláž Vallugola pod kopci promontoria Fiorenzuola di Focara južne od Gabicce – je tu malý prístav Porto di Vallugola a niekoľko výborných rybích reštaurácií.


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena a ďalej Bologna, diaľničný výjazd Cattolica, Gabicce Mare

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a ďalej Bologna, diaľničný výjazd Cattolica, Gabicce Mare

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a ďalej Bologna, diaľničný výjazd Cattolica, Gabicce Mare

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?