NEV-DAMA a.s.

Alpské jazerá

Dovolenka pri jazere
Nie je nič príjemnejšie, než sa v horúcich letných dňoch ponoriť do osviežujúcej vody. Vynechajte tento rok more a vyskúšajte krištáľovo čistú vodu jazier v obklopení nedotknutej prírody.

Alpské jazerá v Rakúsku

Alpské jazerá sú ideálnym miestom pre letnú dovolenku. Ich krištáľovo čistá voda je ako stvorená na kúpanie a krásna horská krajina priamo láka k pešej turistike, cyklistike a ďalším letným radovánkam. Poradíme vám, pri akých alpských a predalpských jazerách v Rakúsku, Taliansku, Slovinsku a Francúzsku prežijete najlepší letný pobyt, a čo v nich stojí za to vidieť a zažiť.

Achensee

Achensee je najväčším prírodným ľadovcovým jazerom v Tirolsku. Jeho dĺžka dosahuje úctyhodných 9,4 kilometrov, šírka 1 kilometer a hĺbka až 133 metrov. Poloha Achensee je skvelá pre milovníkov turistiky, cyklistiky, horolezcov aj dovolenkárov vyhľadávajúcich relaxáciu pri vode. Masív hory Rofan z východnej strany jazera, chránený prírodný park Karwendel z jeho západnej strany aj panoráma vápencových štítov zabezpečujú pobyt plný pohľadov na fascinujúcu alpskú krajinu. Achensee je vhodné na kúpanie, rybárčenie a ponúka pestrú škálu vodných športov (jachting, kitesurfing, windsurfing, plavby loďou, kanoistika a pod.). Adrenalínovým nadšencom, smerujúcim k Achensee, odporúčame vyskúšať paragliding či zjazd v závese na lane (Air Rofan). Rodiny s deťmi ocenia kúpanie v krištáľovej vode jazera, miestne detské ihriská či vyhliadkovú jazdu historickou parnou lokomotívou po ozubnicovej úzkokoľajke.

Thiersee

Tyrolské jazero Thiersee sa nachádza pri rovnomennej obci v blízkosti nemeckých hraníc, v obklopení krásnej alpskej krajiny. Jazero zaberá plochu 26 hektárov. Jeho voda je veľmi kvalitná a v lete sa vyhreje až na 24 °C, takže je ideálne na kúpanie. Tunajšia oblasť je rajom pre milovníkov prírody. Pokojné jazero, okolité hory, kvitnúce pastviny, rozľahlé lesy aj alpská flóra a fauna robia z Thiersee perfektné miesto pre dovolenku plnú letných radovánok. Môžete sa tu venovať kúpaniu, prechádzkam po desiatkach kilometroch krásnych turistických chodníkoch, horolezectvu, jazde na koni či cyklistike. Ako tip na výlet odporúčame Ackernalm s najvyššie položenou výrobňou syra v Tirolsku, výšľap k Hinter Sonnwendjoch alebo návštevu jaskyne Buchacker Eishöhle.

Hallstätter See

Hallstätter See sa nachádza v Hornom Rakúsku, v oblasti Soľnej komory. Jazero je 5,9 kilometrov dlhé, 2,3 kilometre široké a až 125 metrov hlboké. Ide o ideálne miesto pre strávenie relaxačnej dovolenky pri vode aj spoznávanie rakúskych prírodných a kultúrnych krás. Mestečko Hallstatt, na brehu jazera so starými sprístupnenými soľnými baňami, patrí k jedným z najobľúbenejších výletných miest v Rakúsku. Na návštevu nabádajú tiež blízke kúpele Bad Goisern. Milovníkov prírody nadchne výstup na horu Krippenstein či obrie jaskyne (Ľadová a Mamutia). Tým však výpočet výletných miest a aktivít pri Hallstätter See zďaleka nekončí. Ďalej sa tu ponúka aktívny program v podobe golfu, rybárčenia, vodných športov, už spomínanej turistiky, cykloturistiky, horolezectva a v neposlednom rade kúpania. Voda v jazere je priezračná a vhodná aj na potápanie.

Wolgangsee

Ďalším alpským jazerom v oblasti Soľnej komory je jazero Wolfgangsee. Ide o najväčšie jazero v Salzbursku, ktoré zasahuje až do Horného Rakúska. Rozloha jazera je 12,84 km2. Wolfgangsee je polostrovom rozdelený na dve časti, ktoré spája cca 200 metrov široký prieliv. Ak váhate, kam sa vydať na dovolenku k jazeru, vedzte, že pri Wolfgangsee sa vám bude páčiť. Krištáľovo čistá voda, ktorá sa v lete vyhreje až na 24 °C je ideálna na kúpanie aj prevádzkovanie vodných športov. Okolitá krajina navyše priamo láka na pešiu turistiku a cyklistiku. Nájdete tu hlboké lesy, rozkvitnuté lúky a pokojné vrcholy s fascinujúcimi výhľadmi. Wolfgangsee je jednoducho vhodným miestom na dovolenku pre milovníkov kúpania, rybárov, cyklistov, vyznávačov nordic walkingu, horolezcov, športovcov aj golfistov.

Zell am See

Zellské jazero leží na úpätí hory Schmittenhöhe v regióne Pinzgau v Salzbursku. Ide o jedno z najobľúbenejších miest turistov v Rakúsku pre dovolenku pri jazere. Voda v Zellskom jazere je vhodná na kúpanie a tunajšia ponuka vodných športov je veľmi bohatá. Okrem vodných radovánok ponúka dovolenka v Zell am See tiež pestré možnosti pešej turistiky (promenádny okruh okolo jazera), cykloturistiky (preslávená cyklotrasa Tauernradweg), golfu (dve špičkové 18-jamkové golfové ihriská medzi Kaprunom a Zell am See), relaxácie (kúpele Tauernspa a Freizetzentrum s bazénmi, saunami, parnými kúpeľmi a masážami), možnosti adrenalínovej zábavy (paragliding, vyhliadkové lety), športových aktivít (kolkárne, tenis, squash, lyžovanie na ľadovci Kitzsteinhorn až do konca mája) a výletov (historické centrum mesta Zell am See s pamiatkami).

Klopeiner See

Klopeiner See je najteplejším jazerom celého Korutánska. Nachádza sa pri mestečku Völkermarkt v blízkosti slovinských hraníc. Klopeiner See je dlhé 1,8 kilometrov, široké 800 metrov a hlboké až 48 metrov. Voda v jazere je tyrkysová a úžasne čistá. V letných mesiacoch sa vyhreje až na 28 °C, takže je veľmi vhodná na kúpanie a prevádzkovanie vodných športov. Na svoje si pri jazere Klopeiner See prídu tiež vyznávači pešej turistiky a cyklistiky. Okolitá krajina ponúka fascinujúce výhľady, prekrásne cyklotrasy, turistické trasy aj atraktívne výletné ciele (stredoveké hrady, kláštory, kostoly či kvapľové jaskyne Obir). Na dovolenke pri Klopeiner See sa nebudú nudiť ani milovníci golfu (výborné 18-jamkové ihrisko), kultúry (galéria vo Völkermarkt alebo Bleiburg, divadelné predstavenie na letnom festivale Südkärntner Sommerspiele), rybárčenia, športu či jazdy na koňoch.

Maltschacher See

Maltschacher See je ďalším korutánskym jazerom. Leží v blízkosti mestečka Feldkirchen in Kärnten neďaleko Klagenfurtu. Maltschacher See priamo láka na letnú dovolenku pri alpskom jazere v dosahu vrcholkov Gurktalských Álp. Jeho voda je vďaka malej hĺbke jazera (max. 6,5 metra) v letných mesiacoch príjemne vyhriata. Okolie Maltschacher See je ako stvorené pre romantické prechádzky po horských lesoch a lúkach či už na bicykli, na koni alebo pešo. Keď vás pokojné kúpanie v Maltschacher See omrzí, môžete sa vydať k jednému z blízkych jazier v okolí, ako je napr. Ossiacher See, Wörthersee atď. Oblasť je vďaka krásnym turistickým trasám vhodná pre milovníkov pešej turistiky, cyklistiky aj výletov. Odporúčame zavítať napr. do historického Villachu alebo svetoznámych termálnych kúpeľov Bad Kleinkirchheim. V blízkosti Maltschacher See si na svoje prídu aj golfoví nadšenci – nájdu tu hneď sedem skvelých golfových ihrísk.

Wörthersee

Wörthersee je ďalším alpským jazerom ľadovcového pôvodu v Korutánsku. Ide o najväčšie jazero celého Korutánska. Nachádza sa neďaleko Klagenfurtu. Voda v jazere je priezračná a jej teplota v letných mesiacoch dosahuje vďaka spodným termálnym prameňom až 27 °C. Vzhľadom k čistej vode a príjemnej teplote si na dovolenke pri Wörthersee budete pripadať ako pri mori. Až vás omrzí kúpanie, odporúčame prechádzky alebo jazdu na bicykli v krásnom okolí jazera či návštevu slávnej rozhľadne Pyramidenkogel alebo športového areálu Wörtherseearena.

Alpské jazero v Slovinsku

Bohinj

Jazero Bohinj leží v Julských Alpách pod majestátnou horou Triglav. Ide o najväčšie prírodné jazero celého Slovinska, ktorému v kráse konkuruje len blízke Bledské jazero. Jazero Bohinj je 4,1 kilometrov dlhé, až 1,2 kilometra široké a max. 45 metrov hlboké. V letných mesiacoch sa voda v jazere vyhreje na 22 °C, takže sa tu môžete oddávať osviežujúcemu kúpaniu aj vodným športom (windsurfing, potápanie, kanoistika a pod.). Tiež okolie jazera Bohinj ponúka veľa možností. Pokojné Julské Alpy sú priamo balzamom pre dušu mestského človeka. V úchvatnej alpskej krajine Triglavského národného parku sa môžete venovať pešej aj vysokohorskej turistike, horolezectvu, cyklistike a pritom sa kochať krásou tunajšej flóry a fauny. Okolie jazera Bohinj je bohaté taktiež na výletné ciele (stredoveké hrady, pamiatky bojov 1. svetovej vojny, metropola Ľubľana, termálne kúpele).

Talianske jazerá

Lago di Garda

Lago di Garda je najväčším a zároveň najpopulárnejším z talianskych podalpských jazier. Je dlhé úctyhodných 52 kilometrov, široké 17 kilometrov a hlboké až 346 metrov. Rozkladá sa v regiónoch Trentino, Veneto a Lombardia. Dovolenka pri Lago di Garda je skvelou alternatívou k pobytu pri mori. Vysoké letné teploty, vyhriata voda až na 25 °C, krásne pláže aj brehy lemované palmami a olivovníkmi zaisťujú perfektnú ilúziu dovolenky pri mori, na ktorej sa však vďaka polohe jazera nemusíte obávať neznesiteľných horúčav. Domyslite si k tomu navyše nádherné scenérie veľhôr v severnej časti jazera, skvelé podmienky pre vodné športy (windsurfing, kitesurfing) a kvalitnú čistú vodu vhodnú na kúpanie, potápanie aj plavby po jazere.

Lago di Garda je perfektným miestom na dovolenku aj pre cyklistov – či už cestných cyklistov pre cesty okolo jazera alebo bikerov, ktorí si užijú stúpanie do strmých úbočí predovšetkým v severnej polovici Lago di Garda. Milovníci horskej turistiky si prídu na svoje napr. na Monte Baldo, výletníkov potešia stredoveké hrady (napr. v Malcesine, Sirmione), krásne letoviská (Riva del Garda, Limone) alebo návštevy atraktívnych blízkych miest (Verona, Vicenza, Padova, Mantova a pod.).

Lago di Como

Lago di Como sa rozkladá v provinciách Como (na západe) a Lecco (na východe) v Lombardii. Ide o 51 kilometrov dlhé a 4,5 kilometra široké jazero, ktorého hĺbka dosahuje až 410 metrov, čo z neho robí jedno z najhlbších európskych jazier. Ide o obľúbené letné dovolenkové miesto nielen medzi Talianmi. Lago di Como sa pýši tyrkysovou vodou, úchvatnými panorámami horských scenérií a príjemným podnebím.

Pre oblasť Lago di Como sú typické veľké rozdiely nadmorských výšok, pretože brehy jazera sú prevažne strmé a hornaté, takže tu nájdete veľa miest s dych vyrážajúcimi výhľadmi na trblietajúcu sa hladinu jazera. Okrem kúpania ponúka Lago di Como tiež vodné športy a romantické plavby po jazere. Pohľady na horské vrcholky na severe alebo dve dlhé ramená jazera na juhu priamo z jazernej hladiny sú skutočne úchvatné. Medzi tipy na výlety za pamiatkami možno zaradiť mesto Como na juhu, Pognana Lario na svahu nad východným pobrežím západného ramena, blízke Bellagio alebo oblasť Tremezzina s malebnými historickými mestečkami na západnom brehu.

Lago di Idro

Ľadovcové predalpské jazero Lago di Idro sa nachádza v údolí Val Sabbia, na hraniciach Lombardia a Trentina, západne od Lago di Garda. Jeho rozloha je 11,4 km². Jazero je vhodné na kúpanie a vďaka konštantnému vetru tiež k windsurfingu, kitesurfingu a plachteniu. Skaly údolia Val Sabbia lákajú freeclimberov a horolezcov a zaistené cesty (via ferrate) zase milovníkov horskej turistiky. Na svoje si v okolí Lago di Idro prídu tiež cyklisti, hoci východný breh jazera nelemujú cesty a nemožno ho teda pohodlne obísť. Fanúšikov adrenalínu poteší možnosť zip line alebo paraglidingu (Monte Alpo, Monte Stino).

Lago di Molveno

Lago di Molveno je alpské jazero, rozkladajúce sa u rovnomenného mestečka na úpätí horského masívu Dolomiti di Brenta, severne od Lago di Garda. Hoci do tejto oblasti mieri najviac turistov v zimnom období (blízke lyžiarske stredisko Paganella), aj letný pobyt pri jazere Molveno ponúka skvelé možnosti. Či už vás láka kúpanie v krištáľovo čistej vode jazera, turistika v prírodnom parku Adamello Brenta plná scenérií horských štítov a úchvatných výhľadov, horská cyklistika alebo prechádzky historickým mestečkom Molveno či Trento, dovolenka pri Lago di Molveno vás určite nadchne.

Lago d´Iseo

Lago d´Iseo je podalpským jazerom ľadovcového pôvodu, ležiacim na hraniciach provincií Brescia a Bergamo v Lombardii. S rozlohou 65,3 km² ide o šieste najväčšie jazero v Taliansku. Na jazere sa nachádza niekoľko ostrovov na čele s najväčším jazerným ostrovom v južnej Európe – Monte Isola (12,8 km²). Brehy jazera lemujú skalnaté steny. Hoci Isejské jazero nie je príliš známe, pýši sa niekoľkými peknými plážami s kvalitným turistickým zázemím a vďaka stabilnému priaznivému vetru je rajom plachtárov. Okrem kúpania, vodných športov a plavieb na lodi je oblasť Isejského jazera vhodná na pešiu turistiku, cyklistiku, výlety k stredovekým pevnostiam a iným pamiatkam aj etnoturistike (prvotriedne šumivé vína Franciacorta pochádzajúce z rovnomenného teritória nad jazerom).

Lago Maggiore

Lago Maggiore je so svojou dĺžkou 66 kilometrov a max. šírkou 10 kilometrov druhým najväčším jazerom v Taliansku. Nachádza sa čiastočne v talianskych regiónoch Piemont a Lombardia a vo švajčiarskom kantóne Ticino. Lago Maggiore je ľadovcového pôvodu a ohraničujú ho strmé svahy s cestami lákajúcimi motorkárov a cyklistov. Ide o obľúbené rekreačné miesto s príjemným podnebím, čistou vodou a krásnymi horskými scenériami. Jazero je vhodné na kúpanie, rybárčenie aj vodné športy (windsurfing, kitesurfing, jachting, kanoistika, veslovanie, vodné lyže, plavby loďou atď.). Jeho okolie ponúka nespočetné možnosti trekkingu, horolezectva aj cyklistiky. Blízko Lago Maggiore sa nachádza veľa výletných cieľov (napr. kúpeľné mesto Stresa, skalný kláštor Santa Caterina del Sasso, malebné mestečko Meina s množstvom pamiatok, kolosálna socha sv. Karola Boromejského v Arone, záhrady plné kamélií v Oggebbio atď.).

Alpské jazerá vo Francúzsku

Lac Annecy

Francúzske jazero Annecy sa nachádza v Hornom Savojsku. Je považované za jedno z najčistejších jazier v Alpách aj v celej Európe. Jeho priezračná voda je ako stvorená na kúpanie alebo objavovanie jazerných krás z vodnej hladiny (k dispozícii sú požičovne vodných bicyklov, kajakov či paddleboard). Krásne pláže pri Lac Annecy priamo nabádajú na opaľovanie a odpočinok. Okolo jazera sa tiahne upravená cyklotrasa, ktorá vedie až do Albertville. Okolie ponúka aj ďalšie cyklistické lahôdky, ako napr. výjazd do sedla Forclaz, kde si na svoje prídu nielen milovníci fascinujúcich výhľadov, ale aj adrenalínu (paragliding, zoskok v tandeme). K večeru sa ponúka výlet do mestečka Annecy pretkaného vodnými kanálmi a úzkymi uličkami, ktoré sa prezýva "francúzske Benátky".

Lac de Serre-Ponçon

Lac de Serre-Ponçon leží v regióne Provence-Alpes-Côte d'Azur. Ide o jednu z najväčších nádrží v západnej Európe, ktorá vznikla po katastrofálnych povodniach v polovici 19. storočia. Vďaka veľkosti jazera sa Lac de Serre-Ponçon prezýva "more v horách". Nájdete tu krásne pláže (Embrun, Crots, Savines-le-Lac, Chorges či Rousset), ideálne podmienky na kúpanie, rybárčenie, vodné športy (windsurfing, kitesurfing a pod.) Aj bohaté možnosti pešej turistiky v okolitej prírode. Zaujímavosťou je ostrovček s kaplnkou Saint-Michel, ktorý leží priamo na jazere.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?