NEV-DAMA a.s.

  • Lyžovanie s deťmi

Lyžovanie s deťmi

Bezpečné lyžovanie

Detskí lyžiari bývajú tými najnadšenejšími, ale zároveň najohrozenejšími na svahu. Aby ste zaistili vášmu malému jazdcovi čo najväčšie bezpečie, nezabudnite mu zaobstarať vybavenie v podobe lyžiarskej prilby, okuliarov, chrániča chrbtice a správne nastaviť lyže. Samozrejmosťou je aj kvalitné poistenie na hory.

Lyžiarska prilba môže zachrániť život

Rovnako ako dávame dieťaťu prilbu na bicykel, nemali by sme na ňu zabúdať ani na lyžiach. Lyžiarska prilba môže pri prudkom náraze alebo páde zachrániť vášmu malému lyžiarovi život. Na zjazdovkách navyše na deti číha nebezpečenstvo nielen v podobe pádov, ale aj stretov s neopatrnými dospelými lyžiari.

Kde je lyžiarska prilba pre deti povinná?

  • Taliansko: do 14 roku veku
  • Rakúsko: do 15 roku veku okrem spolkových krajín Tyrolsko a Vorarlbersko
  • Slovinsko: do 15 roku veku
  • Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko, ČR: lyžiarska prilba je len odporúčaná

Prečo sú pre bezpečie vášho dieťaťa dôležité lyžiarske okuliare?

Hoci sa môže zdať, že lyžiarske okuliare sú skôr výbavou zaisťujúcou dieťaťu pri lyžovaní pohodlie ako bezpečie, nie je tomu tak. Riziko pádu alebo nárazu pri zlej viditeľnosti spôsobenej oslňujúcim slnkom či nepriaznivými poveternostnými podmienkami je veľmi vysoké. Ostré hroty lyžiarskych palíc alebo hrany lyží či snowboardu sa navyše môžu pri páde stať veľmi nebezpečnými.

Vedeli ste, že pre niektoré poisťovne môže byť absencia okuliarov pri nehode na lyžiach výlukou z poistenia?

K čomu slúži chránič chrbtice?

Chránič chrbtice je ďalšou súčasťou lyžiarskej výbavy, ktorá chráni zdravie vášho dieťaťa pri lyžovaní. Hoci malé deti pri svojej nízkej výške, váhe a rýchlosti väčšinou nie sú sami sebe rizikom pre vážne poranenia chrbtice, ostatní lyžiari na zjazdovke, ktorí môžu do dieťaťa naraziť, bohužiaľ, áno. Ak sa teda váš malý lyžiar pohybuje mimo lyžiarsku škôlku na svahu s dospelými lyžiarmi, určite neváhajte do chrániča chrbtice investovať.

Tip: pre väčšie pohodlie a viditeľnosť odporúčame dieťaťu zaobstarať vestu v reflexnej farbe s odnímateľným chráničom chrbtice z inteligentnej hmoty.

Prečo sa oplatí poistenie na hory?

Kvalitné poistenie na hory by malo byť nevyhnutnou súčasťou každej lyžiarskej dovolenky. Hoci po celej EÚ máme v prípade potreby nárok na ošetrenie na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia, tento nárok platí len vo verejných lekárskych zariadeniach, ktoré zďaleka nenájdete všade, a zahŕňa iba bezplatné ošetrenie, na ktoré majú nárok aj miestni občania. V mnohých krajinách je navyše nutné uhradiť pomerne vysokú spoluúčasť za ošetrenie, lieky, hospitalizáciu alebo dokonca prevoz. Napr. v Rakúsku a Francúzsku navyše nie sú zo zdravotného poistenia hradené drahé zásahy horskej služby.

Tip: zriaďte si výhodné cestovné poistenie od Európskej poisťovne zostavené špeciálne pre zimnú dovolenku na horách, ktorá poskytuje vysoké krytie rizík a rýchle vybavenie škody do 7 dní.

Kvalitným oblečením na lyže zabránite nielen prechladnutiu

Na zasnežených svahoch strávi vaše dieťa niekoľko dlhých hodín, takže je nevyhnutné, aby bolo teple oblečené. Samozrejmosťou je kvalitná vrchná vrstva (bunda a nohavice alebo kombinéza) z nepremokavého a priedušného materiálu, ktorý dobre chráni proti chladu, vlhku i vetru. Vhodné je taktiež funkčné prádlo, ktoré udrží telo vášho dieťaťa v teple. Nepodceňujte ani ochranu krku a rúk. Silnými rukavicami môžete predísť nielen omrzlinám, ale aj riziku poranenia rúk dieťaťa pri páde.

Správny servis lyží je na nezaplatenie

Pred každou dovolenkou na lyžiach je nevyhnutné venovať pozornosť servisu lyží. Nezabudnite nechať nastaviť lyže všetkých členov rodiny v overenom lyžiarskom servise. Bezpečnostné viazanie spoľahlivo zaistí odopnutie lyžiarskej topánky vás aj vášho malého lyžiara v prípade pádu alebo nárazu.

Zásady bezpečného lyžovania

Mnoho rodičov zabúda zoznámiť svoje ratolesti so zásadami bezpečného lyžovania. Na čo je vhodné dieťa pred jeho prvou zimnou dovolenkou upozorniť?

  1. Dať pozor na ostatných lyžiarov – dospelí lyžiari sa na zjazdovke pohybujú vo vysokých rýchlostiach. Je dôležité, aby dieťa vedelo, že sa im nesmie nečakane pliesť do cesty, zastavovať pod kopcom na mieste, na ktoré nie je zhora vidieť a celkovo si musí strážiť priestor okolo seba a udržiavať odstup od ostatných lyžiarov.
  2. Strážiť svoje vybavenie – dieťa si musí byť vedomé, že strata rukavíc, šálu či čiapky môže viesť k prechladnutiu či omrzlinám, neopatrne odložené lyže k úrazu iného lyžiara a nezaistené palice popruhami na rukách k vypadnutiu a následnému nebezpečnému zraneniu.
  3. Nepreceňovať vlastné schopnosti – obzvlášť u starších detí, ktoré nemáte na horách neustále pod dohľadom, je nevyhnutné, aby neprecenili svoje schopnosti. Venujte čas vysvetľovaniu ohľadom značenia zjazdoviek a ich vhodnosti pre rôzne typy lyžiarov.

Ako zabaviť dieťa v aute

Cesta do Álp aj na české hory sa obvykle nezaobíde bez niekoľkých hodín strávených v aute alebo autobuse. Dlhé sedenie v stiesnených priestoroch vozidla a nekonečné čakanie na sľúbené radovánky na snehu býva často sprevádzané nevôľou detí a opakovanými otázkami "kedy už tam konečne budeme?!". Nechajte si od nás poradiť, ako na cestovanie s deťmi autom či autobusom, aby vaša cesta na hory prebehla príjemne.

Pohodlne deti usaďte

Všetci rodičia dobre vedia, že akékoľvek nepohodlie ich detí je sprevádzané krikom či plačom. Z toho dôvodu je jedným z pilierov úspechu príjemnej cesty na hory pohodlie detí vo vozidle. Nezabudnite preto:

  1. vziať obľúbeného plyšáka alebo hračku, s ktorou sa môže dieťa po ceste hrať,
  2. udržiavať dieťa v príjemnej teplote (zložte mu pred cestou zimnú bundu, čiapku, šál, rukavice a vybavte ho pre istotu ľahkou dekou na prikrytie),
  3. pribaliť vankúšik pre prípad, že dieťa cestovanie unaví a bude si chcieť zdriemnuť,
  4. vziať slnečné okuliare, ktoré ochránia oči dieťaťa pred prípadnými slnečnými lúčmi svietiacimi cez sklo vozidla.

Nezabudnite na jedlo a pitie

Nevyhnutné pre pohodlie detí je tiež jedlo a pitie na cestu. Aby ste nemuseli vyberať z obmedzeného sortimentu na benzínových pumpách, nezabudnite si jedlo a pitie pripraviť už doma. Vezmite so sebou termosku s teplým čajom, vodu alebo obľúbený ovocný nápoj vašej ratolesti a samozrejme tiež desiatu, ktorú má dieťa najradšej. Ovocie a zeleninu umyte a nakrájajte na kúsky už doma. Bude sa vám tiež hodiť bezoplachový hygienický gél na ruky a vlhčené obrúsky.

Čo robiť, keď dieťa cestu autom alebo autobusom nemá rado?

  • Cestujte v noci, kedy je šanca, že dieťa cestu prespí.
  • Nezabudnite tabletky pre prípad nevoľnosti.
  • Je dobré, keď si jeden z rodičov sadne vedľa dieťaťa, hovorí na neho a aktívne ho zabaví.
  • Dajte dieťaťu pred cestou bylinkový čaj na upokojenie.

Obstarajte deťom zábavu

Neviete si dať rady, ako zabaviť najmenšie deti v aute či autobuse? Dáme vám skvelé tipy.

  1. Na sedadlo pred dieťaťom umiestnite vrecko s pastelkami, omaľovánkami, knižkami a drobnými hračkami (ak nemáte vrecko, môžete tieto predmety dať do plastového boxu a položiť vedľa dieťaťa, aby naň dobre dosiahlo).
  2. Pustite dieťaťu na tablete obľúbenú rozprávku.
  3. Dajte vášmu malému nezbedníkovi stieraciu tabuľku na kreslenie – môže pre vás maľovať rôzne predmety a vy budete hádať, o čo ide.
  4. Prehrávajte dieťaťu obľúbené pesničky alebo hovorené rozprávky.
  5. Hrajte rôzne hry so slovami – slovný futbal, hádaj, kto som a na čo myslím atď.
  6. Rozprávajte vášmu malému nezbedníkovi príbehy alebo spoločne spievajte.

Ako zabaviť staršie deti v aute či autobuse?

  1. Dajte dieťaťu k dispozícii fotoaparát, nech zaznamenáva cestu.
  2. Súťažte – napr. kto ako prvý uvidí viac červených áut, chodcov, mrakov na oblohe a pod.
  3. Učte dieťa dopravné značky.
  4. Pripravte doma plán s mestami a zaujímavými miestami na vašej ceste – dieťa ich potom môže sledovať a následne vyraďovať tie, ktoré ste už prešli.
  5. Dajte dieťaťu k dispozícii mobilný telefón alebo tablet s hrami.

Lyžiarske škôlky

Máte doma malého nezbedníka a premýšľate, že ho so sebou vezmete na prvú zimnú dovolenku? Ak už dosiahol dva a pol až tri roky, je najvyšší čas začať s výučbou lyžovania. Ak sa necítite na to, že budete vaše dieťa učiť lyžovať sami, využite služby lyžiarskych škôlok.

Lyžiarska škôlka alebo rodič ako učiteľ?

Hoci sami môžete byť veľmi zdatnými lyžiarmi, odporúčame s prvými krôčikmi na lyžiach zamieriť do lyžiarskej škôlky. Váš začínajúci pretekár sa bude pohybovať v ohraničenom areáli s ostatnými deťmi, takže bude chránený pred možným nebezpečenstvom v podobe rýchlo jazdiacich dospelých snowboardistov či lyžiarov na zjazdovke. Výučbu vašej ratolesti bude mať na starosti profesionálny inštruktor, ku ktorému bude mať dieťa väčší rešpekt než k vám a navyše mu zabráni napodobňovať vaše lyžiarske chyby. Ďalším obrovským plusom je, že profesionálni inštruktori presne vedia, ako malé deti motivovať a ako im popísať techniku lyžovania, aby ju správne pochopili.

Individuálna x skupinová výučba

  • Individuálna výučba je vhodná pre najmenších lyžiarov, ktorí potrebujú plnú pozornosť dospelej osoby pri prvých krôčikoch na lyžiach.
  • Skupinová výučba je ideálna pre staršie deti, ktoré sú zvyknuté pohybovať sa v kolektíve detí pod dohľadom dospelej osoby a medzi rovesníkmi sú motivované k lepším výkonom a rýchlejšiemu osvojeniu nových zručností.

Detské kluby NEV-DAMA

Rodiny s deťmi patria medzi našu najobľúbenejšiu klientelu, preto im v rámci našich zájazdov zabezpečujeme tiež výučbu lyžovania. V talianskych Alpách prevádzkujeme detské kluby, ktoré organizujú pre deti zábavný program a pomáhajú im zlepšovať lyžiarske zručnosti a rodičom zaisťujú voľné chvíle a zaslúžený odpočinok. Služby našich detských klubov sú pre vás zadarmo!

Funtazia club

Funtazia klub je detský animačný program v českom jazyku, ktorý sa stará o zábavu pre našich najmenších klientov, zatiaľ čo ich rodičia môžu nerušene brázdiť svahy. V tohtoročnej zimnej sezóne ponúkame služby Funtazia klubu v rakúskych strediskách Obertilliach – Golzentipp, Gerlitzen a Katschberg.

Ski Funtazia club

Ski Funtazia klub je detský animačný program v českomm jazyku spojený s výučbou lyžovania českými inštruktormi, ktorý v tohtoročnej sezóne funguje v talianskych strediskách Val di Fiemme / Obereggen, Tarvisio, Pejo, Monte Bondone a Folgaria / Lavarone.

Ski Funtazia Academy

Ski Funtazia Academy zaisťuje kvalitnú výučbu lyžovania pre deti v Alpách od kvalifikovaných česky hovoriacich inštruktorov s bohatými skúsenosťami. V tohtoročnej zimnej sezóne môžete Ski Funtazia Academy využiť v talianske Aprice.

Vybavenie pre dieťa

Kedy sú deti šťastné? Keď sa cítia v pohodlí a bezpečí. Aby boli prvé oblúčiky aj zjazdy vášho malého pretekára na lyžiach čo najpríjemnejšie a najbezpečnejšie, kúpte mu správnu lyžiarsku výbavu. Poradíme vám, ako na to.

Ako vybrať detské lyže?

Zvoľte správnu dĺžku

Zjednodušene možno povedať, že detské lyže majú byť približne o 20 cm kratšie ako výška dieťaťa. Nekupujte začínajúcemu lyžiarovi príliš dlhé lyže s tým, že do nich dorastie, pretože sa zle ovládajú a sú teda nevhodné na výučbu lyžovania. Na kratších lyžiach deti ľahšie rozvíjajú svoje zručnosti a robia pokroky.

  1. Prvé lyžovanie – pre prvé krôčiky na snehu majú lyže siahať zhruba do podpazušia dieťaťa.
  2. Osvojenie základov – po zvládnutí lyžiarskych základov je vhodná dĺžka lyží po ramená.
  3. Zjazd svahov – zdatní detskí lyžiari zvládnu jazdu na lyžiach siahajúcich po nos.

Nové alebo bazarové lyže?

  1. Bazarové lyže – do dĺžky 100 cm nemávajú detské lyže zvyčajne zásadné rozdiely v konštrukcii a kvalite, najmenším lyžiarom teda postačia bazarové lyže.
  2. Nové lyže – pre starších a pokročilejších lyžiarov je už vhodné zaobstarať nové kvalitné lyže. Zhruba od dĺžky 100 cm bývajú totiž zrejmé rozdiely v ich konštrukcii a tvrdosti.

Čo je dôležité pri výbere lyžiarskej prilby?

Veľkosť

Lyžiarska prilba musí predovšetkým dobre padnúť, z toho dôvodu sú pre deti ideálne prilby s nastaviteľným obvodom.

Typ

Vyberať môžete medzi tromi základnými typmi prílb:

  • half-shell prilby – majú odnímateľné kryty uší
  • full-shell prilby – zakrývajú aj uši
  • integrálne prilby – chránia aj bradu a čeľusť

Technológie

  • In-mold – pre najmenších lyžiarov sú vhodné ľahké prilby s technológiou in-mold.
  • Injected – starším deťom, ktoré jazdia rýchlejšie, sa bude hodiť ťažšia prilba s technológiou injected, ktorú nie je potrebné po prvom náraze meniť.

Na čo sa zamerať, keď kupujete lyžiarske okuliare pre dieťa?

Veľkosť

Lyžiarske okuliare musia dieťaťu dobre sedieť a nesmú ho nikde tlačiť. Okuliare vždy skúšajte spolu s lyžiarskou prillbou.

Zorník

Zorníky sa líšia predovšetkým zafarbením, priepustnosťou svetla, tvarom a počtom vrstiev.

  • Počet vrstiev – odporúčame dvojité zorníky, ktoré účinne bojujú so zahmlievaním.
  • Tvar – vhodnejšie ako ploché zorníky sú zorníky sférické, ktoré neskresľujú a zaisťujú lepšie periférne videnie.
  • Priepustnosť svetla – existujú číre, tmavé a zrkadlové zorníky.
  • Zafarbenie zorníkov – vyberajte podľa toho, v akých podmienkach bude dieťa najčastejšie lyžovať:
    • stmavujúce zorníky (šedé či hnedé) – vhodné pre jasné a slnečné počasie,
    • rozjasňujúce zorníky (žlté či oranžové) – ideálne pre zlé poveternostné podmienky.

Ako dieťaťu vybrať lyžiarske palice?

Pre úplne prvé "krôčiky" na lyžiach vaše ratolesti palice potrebovať nebudú. Kúpte im ich až potom, čo zvládnu oblúky v pluhu.

Určite správnu dĺžku

  • Pri zapichnutí paličky do zeme má paža a predlaktie dieťaťa zvierať pravý uhol
  • Správnu dĺžku lyžiarskej palice zistíte aj pomocou vynásobenia výšky dieťaťa v cm koeficientom 0,7.

Pozor: pokiaľ sa dieťaťu palice zle ovládajú, môžu byť na vine príliš hrubé zimné rukavice.

Čo je dôležité pri výbere detských lyžiarok?

Veľkosť

Mnoho rodičov kupuje svojim ratolestiam väčšie lyžiarske topánky, aby im vydržali viac ako jednu sezónu. To je však chyba. V príliš veľkých lyžiarkach nemá dieťa dostatočnú stabilitu a nenaučí sa dobre lyžovať.

Počet praciek

  1. Dvoj-prackové lyžiarky – ideálne pre najmenších začínajúcich lyžiarov.
  2. Troj až štvor-prackové lyžiarky – vhodné pre staršie deti s lyžiarskymi skúsenosťami.

Tip: ak lyžiarky dieťaťu dobre nesedia, kúpte mu do nich individuálne tvarovateľné vložky, ktoré zaistia vyššiu stabilitu nohy.

Na čo si dať pozor pri výbere chrániča na chrbitcu pre dieťa?

Veľkosť

Najdôležitejším kritériom je opäť veľkosť. V prípade, že chránič chrbtice vášmu malému lyžiarovi nepadne dobre, obmedzuje ho v pohybe alebo mu cestuje po tele, nebude ho dieťa chcieť nosiť a navyše mu neposkytne dostatočnú ochranu. Preto chránič pred nákupom vždy starostlivo vyskúšajte.

Kvalita

Dajte pozor na kvalitu detského chrániča chrbtice. Oplatí sa investovať do renomovanej značky, ktorá ponúka naozaj funkčné a poctivé produkty, ako riskovať nekvalitný výrobok od neznámeho predajcu.

Tip: odporúčame vám tzv. inteligentné chrániče – ochranu integrovanú do lyžiarskeho oblečenia, ktorá bude pre vaše dieťa príjemnejšia než klasický chránič na chrbticu.

Čo všetko by malo byť súčasťou oblečenia na lyže pre deti?

  • Kvalitná nepremokavá a zároveň priedušná lyžiarska bunda a nohavice alebo kombinéza
  • Teplé lyžiarske rukavice
  • Šál alebo iná ochrana krku
  • Čiapka či kukla pre prípad pobytu vonku bez prilby
  • Hrejivý sveter či mikina (napr. softsheel, fleece)
  • Funkčné prádlo
  • Pohodlné spodné prádlo a teplé ponožky

Ako naučiť dieťa lyžovať

Nechce sa vám výučbu lyžovania dieťaťa zverovať do rúk lyžiarskych škôlok? Prajete si byť svedkami prvých lyžiarskych krôčikov a oblúčikov vášho malého pretekára? Ak máte v úmysle angažovať sa vo výučbe lyžovania sami, nechajte si od nás poradiť, ako na to.

Desatoro správnej výučby lyžovania

  1. Do výučby lyžovania sa pustite od 2,5 – 3 rokov veku dieťaťa s ohľadom na jeho psychický a fyzický vývoj.
  2. Základným pravidlom, s ktorým musíte výučbu začínať je: motivovať, chváliť a obrniť sa trpezlivosťou. Skôr ako dieťa začne robiť pokroky, mu totiž môžete lyžovanie znechutiť prílišným nátlakom alebo veľkými očakávaniami z vašej strany.
  3. Začnite úplnými základmi na rovinke:
    • najprv sa dieťa musí naučiť na lyžiach stáť a získať stabilitu
    • potom si vyskúša, ako si s lyžami sadnúť na zem a zase sa zdvihnúť (vďaka tomu sa váš malý lyžiar zoznámi s pocitom lyží na nohách a s tvrdosťou lyžiarok, čo robí najmä najmenším deťom často problém)
    • nasledujú prvé "krôčiky" na lyžiach s posúvaním nôh vpred,
    • ďalej prenesenie váhy na pravú a následne ľavú hranu lyží,
    • potom jazda v pluhu, kedy sa dieťa postaví na vnútorné hrany lyží špičkami k sebe a spoznáva, že čím viac sa stavia na vnútorné hrany, tým viac lyže brzdia.
  4. Po zvládnutí základov môžete ťahať dieťa na povraze, čo simuluje aj jazdu na vleku. Začínajúci lyžiar si môže skúšať, ako sa lyže pri rýchlejšej jazde správajú a bez strachu tak natrénuje správnu techniku.
  5. Následne pridajte podrepy, pretože vertikálny pohyb je pri lyžovaní jedným zo základných pilierov správnej techniky – ťahajte dieťa za povraz alebo za palicu, pričom bude skúšať podrepy a pluženie. Dobrý cvik je tiež tzv. húsenica, kedy dávame lyže od seba a k sebe a kreslíme do snehu pomyselné dieliky húsenice.
  6. Potom už môžete vziať dieťa na mierny svah a začať s precvičovaním zatáčania:
    • najprv príde na rad veľký oblúk, aby si váš malý lyžiar uvedomil pohyb a postavenie lyží a tela, ktorý je potrebný vykonať k vyjdeniu oblúka – dieťa predsunie lyžu, za ktorú zatáča (tzn. smerom dole z kopca) a podrepne, pričom váhu prenáša dopredu, pozor na nechcený záklon,
    • než začneme s oblúčikmi, je dobré, aby si dieťa skúsilo zatočiť a vyjsť do protisvahu, vďaka čomu sa naučí aj zastaviť a získa väčšiu istotu,
    • ak má váš začínajúci lyžiar stále problém pochopiť zatáčanie, poraďte mu, nech dvíha vrchnú lyžu, to ho prinúti porozumieť, kde je potrebné mať váhu, aby lyže zatočil.
  7. Medzi jednotlivými pokusmi zjazdov opakujte cvičenie na rovinkách, aby dieťa získavalo väčšiu a väčšiu istotu na lyžiach – drepy, sadanie, zdvíhanie, poskoky, stoj na jednej nohe.
  8. Robte vo výučbe prestávky, najlepšie raz za 45 minút, pretože malý lyžiar dlhšie neudrží pozornosť. Nezabúdajte aj počas prestávky pochváliť, ako sa zlepšuje.
  9. Zaraďte tiež stúpanie do mierneho kopčeka na lyžiach bokom, pričom si dieťa vyskúša, ako fungujú hrany lyží.
  10. A zase chváliť a chváliť a trebárs aj sľúbiť odmenu za úspechy, motivácia je pri výučbe veľmi dôležitá.
  11. Vyvarujte sa najčastejších chýb:
    • nohy do x,
    • prílišné pretáčanie panvy,
    • malý podrep,
    • prenášanie vyššej váhy na hrany, než je potrebné,
    • predčasné použitie palíc (lepšie je začínať bez paličiek, dieťa sa sústredí na prácu nôh a paličky môžeme pridať neskôr),
    • nežiaduci záklon pri jazde s lanom (dieťa nesmie na lane "visieť", lanom ho iba istíte a pridržiavate, keď je potrebné).
  12. Na záver práca s palicami:
    • Palice by mali byť pri zapichnutí tak vysoké, aby ruka v lakti zvierala pravý uhol.
    • Palicou by sme mali pichnúť do snehu smerom z kopca a palicu obísť oblúčikom.
    • Zapichnúť – podrep + predsunutie spodnej lyže – obísť palicu – narovnať.

Podeľte sa o zážitky

Veríme, že vaša rodinná dovolenka na lyžiach bude skvelá a nezabudnuteľná. Zdieľajte s nami zážitky formou fotografií, videí či komentárov na sociálnych sieťach alebo e-mailom a inšpirujte ďalších rodičov.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?